INNOGY
INNOGY
INNOGY

TOP 10 najčítanejších článkov o energiách v roku 2018

Vlani dominovala legislatíva, aktuálne politické dianie a HVAC.

TOP 10 najčítanejších článkov o energiách v roku 2018

Foto: Fotolia

Deviaty rok denníka Energie-portal.sk bol jeho najúspešnejším. Podobne ako každý rok sme dosiahli medziročný nárast návštevnosti, tentoraz však o nečakaných a rekordných 49 %, takže priemerná mesačná návštevnosť denníka je už 21.000 unikátnych návštevníkov mesačne, v najlepších mesiacoch viac ako 30.000 unikátnych návštevníkov.

Stali sme sa najčítanejším denníkom o energetike a energiách na Slovensku, vychádzajúc z porovnávania s konkurenčnými médiami prostredníctvom webu Similarweb.com.

Čitatelia vlani klikli na naše články viac ako 600.000 krát. Celkovo sme vlani v denníku Energie-portal.sk zverejnili 689 článkov, väčšina obsahu bola v úplnom znení prístupná iba pre predplatiteľov.

Ako sa nám to podarilo?

Nebolo na tom nič zvláštne.

Vždy sme boli najsilnejší na trhu v doručovaní informácií cieľovým skupinám ľudí pôsobiacich v energetike a s energiami – obciam, priemyselným podnikom a obchodným reťazcom, bytovým spoločenstvám, podnikateľom a energetickým firmám.

Tento rok sme však zvýšili pozornosť aj na energetické témy, ktoré zaujímajú širokú laickú verejnosť, teda „gúglistov“ a „fejsbukistov“. Najmä na HVAC a ceny energií.

O ktoré témy bol záujem?

Zvýšený záujem širokej verejnosti poriadne premiešal aj mix tém a článkov, o ktoré bol najväčší záujem.

Kým predchádzajúce roky dominovali aktuálne odborné energetické problémy a kauzy, v roku 2018 zamiešali kartami najmä témy z oblasti HVAC: tepelné čerpadlá, solárne panely, kotly, či výmenníky tepla. Tradične sa darí elektromobilite aj obnoviteľným zdrojom energie.

Na tieto témy sme sústredili aj facebookovú kampaň, vďaka čomu počet fanúšikov našej stránky na Facebooku vzrástol už na 1.500. Nelovíme však lacné „lajky“, ktoré síce vyzerajú honosne, ale reálne z nich stránku nikto nesleduje. Sústreďujeme sa na oslovovanie čitateľov s obsahovými článkami.

TOP 10 článkov v denníku Energie-portal.sk

Už čoskoro zistíte, že nezverejňujeme desiatku, ale až tridsiatku čitateľsky najúspešnejších článkov. Autor článku sa totiž zahĺbil do štatistík a stratil prehľad o čase. Nadpis však zostal, lebo kto by už dnes klikol na dlhý článok, že?

1. V prepojeniach oligarchie, mafie a Smeru má figurovať aj šéf ÚRSO Jahnátek

Zavraždený novinár Ján Kuciak pred rokom priniesol informácie, podľa ktorých firmy okolo oligarchu Bödöra za Jahnátkovho ministrovania podozrivo vyhrávali štátne zákazky. Jahnátek okrem toho nepriamo figuruje v schéme prepojenia politiky s talianskou mafiou.

2. Mafia, ktorou sa zaoberal zavraždený Kuciak, zrejme robila špinavý biznis s fotovoltikou

Talianska mafia s prepojeniami na premiérovu asistentku Troškovú mala okrem iného profitovať zo štedrých dotácií solárnej energie.

3. Solárna energia – výhody a nevýhody získavania elektriny zo slnka

Aké sú klady a zápory výroby elektrickej energie zo solárnych panelov? Pozreli sme sa bližšie na pozitíva aj negatíva využívania energie zo slnka.

4. Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

5. Koľko stoja solárne panely? Cena fotovoltiky závisí od viacerých faktorov

Zaujíma vás cena solárnych panelov? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena solárnych panelov závisí a kedy sa investícia oplatí. Fotovoltika môže byť výhodné riešenie pre mnohé domácnosti.

6. Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2018

V poradí 26. ročník konferencie sa uskutoční v dňoch 12. - 16. februára 2018 v hoteli Grand Hotel Permon.

7. Pellegrini: Dotácie na výmenu kotlov pomôžu zlepšiť kvalitu ovzdušia

Predseda vlády pri návšteve envirorezortu podporil dotačnú schému na výmenu kotlov v domácnostiach. Podľa ministra Sólymosa bude z eurofondov možné podporiť výmenu asi jednej tretiny zo 130 tisíc malých vykurovacích telies.

8. Nová vyhláška pre elektroenergetiku je na svete. Prináša viacero zmien

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) predkladá do pripomienkového konania novú vyhlášku, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike. Účinnosť by mala nadobudnúť už od prvého júla.

9. Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú doterajší rekord spred dvoch rokov.

10. Oplatí sa kotol na olej? Aj olejové kotly môžu byť výhodné riešenie

Kotly na olej môžu byť v niektorých prípadoch zaujímavé riešenie pre technické zabezpečenie budov. Oplatí sa olejový kotol aj vám? Prečítajte si, aké výhody so sebou olejové kotly prinášajú a na čo si dať pri ich kúpe pozor.

11. Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Uvažujete, či budú slnečné kolektory výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť či firmu? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena slnečných kolektorov závisí a za akých podmienok sa investícia oplatí.

12. Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku klesol

Obnoviteľné zdroje energie u nás medziročne zmenšili svoj podiel na koncovej spotrebe energie. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré zverejnil Eurostat.

13. Je lepší doskový výmenník tepla alebo rúrkový?

Aké typy doskových výmenníkov poznáme? Čo je dôležité pri ich výbere? Aké sú ich výhody a nevýhody?

14. 7 zlozvykov, kvôli ktorým plytváte energiou

Nechávate v zime poodchýlené okno nad žeravým radiátorom? Stane sa vám, že svietite v prázdnej miestnosti? Ak chcete ušetriť za energie, určite si najprv posvieťte na zlozvyky, s ktorými zbytočne rastie vaša spotreba elektriny, plynu či tepla.

15. Stĺpček o luze, ktorá sa zmocnila vlády

Jednoduché výpočty morálnych kvalít ľudí, o ktorých sme dúfali, že budú mravnejší, než sme vedeli, že môžu byť.


16. Radiátor do kúpeľne, ktorý vás poteší netradičným vzhľadom

Vykurovať kúpeľňu nemusíte len tradičným rebriniakom. Nekonvenčné riešenie ocenia aj vaše návštevy.

17. Čo čaká solárne panely v roku 2018?

Hlavné trendy, ktoré budú určovať vývoj na trhu s fotovoltickými panelmi v najbližších mesiacoch.

18. Slovenský trh opustil jeden z alternatívnych dodávateľov energií

Spoločnosť, ktorá na Slovensku dodávala elektrinu aj plyn, vstúpila do likvidácie. Ako dôvod uvádza „komplikovanú situáciu na slovenskom energetickom trhu.“

19. Viessmann predstavil nové tepelné čerpadlá z radu Vitocal

Popredný svetový výrobca zariadení HVAC uvádza na trh nový rad tepelných čerpadiel. Zabezpečiť majú účinnú výrobu tepla pomocou obnoviteľnej energie a elektrického prúdu. Novinku predstavil 5. marca obchodný riaditeľ spoločnosti pre SR a ČR Branislav Sedlák.

20. EXKLUZÍVNE: Zmeny v zákone o OZE schválené novelou 17. októbra 2018

Prinášame prehľad schválených zmien z zákone č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby.

21. Vieme, ktorí výrobcovia dostali na tzv. doplatkoch na OZE a KVET najviac

Z podpory zelenej energie na Slovensku ťažia hlavne veľkí výrobcovia. Tridsať najväčších poberateľov tzv. doplatkov na obnoviteľné zdroje energie (OZE) a kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET) si rozdelilo takmer tretinu celého polmiliardového balíka.

22. Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku: štátne dotácie sa zmenia na aukcie

Pripravovaná novela zákona o podpore OZE zmení systém na súťaženie o štátnu objednávku. Vláda bude rozdávať licencie na výrobu zelenej elektriny.

23. Sebestačnosť vo výrobe elektriny Slovensko dosiahne možno už v budúcom roku

Slovensko sa po rokoch môže stať čistým vývozom elektrickej energie. Prognóza počíta so spustením nových jadrových blokov v Mochovciach.

24. Ceny elektriny sú vysoké, pretože dotujeme solárnu mafiu, tvrdí Matovič

Ceny elektriny na Slovensku sú podľa opozičného hnutia aj kvôli tomu, že vládny Smer preniesol „poplatky pre mafiu“ domácnostiam a firmám do faktúr za elektrinu. Tarifu za prevádzkovanie systému Matovič prirovnal k výpalnému.

25. Tepelné čerpadlá – kľúč k elektrickej budúcnosti?

Tepelné čerpadlá pre novostavby a hybridné systémy v rekonštruovaných budovách majú byť trendom vo vykurovaní v najbližších rokoch.

26. Najžiadanejšie elektromobily na Slovensku? Najviac dotácií išlo na elektromobily Nissan

Dotačný program, v rámci ktorého sa mohli motoristi uchádzať o príspevky na batériové elektromobily a plug-in hybridy 30. júna skončil. Zisťovali sme, o ktoré elektrické autá je na Slovensku najväčší záujem.

27. Jeden z najväčších distribútorov elektriny mení svoje obchodné meno

Distribučná spoločnosť vyzvala partnerov, aby na všetkých faktúrach a iných obchodných dokladoch, ktoré budú vystavené po prvom marci 2018, uvádzali nové obchodné meno spoločnosti.

28. SAPI: V slovenskej energetike hrozí nenápadná revolúcia

Pozmeňovací návrh vládneho poslanca Martina Nemkyho (Smer-SD) k novele zákona o energetike by podľa SAPI zlegalizoval poplatok, ktorý Ústavný súd vyhlásil za protiústavný.

29. Dotácie na elektromobily nezafungovali. Ministerstvo zvažuje dotovať nabíjačky

O príspevky na elektromobily a plug-in hydridy od novembra 2016 požiadalo 789 ľudí. Z päťmiliónového balíka dotácií je vyčerpaných 3,4 mil. eur, pričom dotačný program potrvá už iba necelé dva týždne.

30. SPP zvýši ceny plynu pre domácnosti v priemere o 6 % od decembra

Dodávateľ plynu reaguje na rast ceny komodity na burze, ktorá vzrástla od roku 2017 o vyše polovicu.

 

Mohlo by vás zaujímať

Moderné verejné osvetlenie

Moderné verejné osvetlenie

Verejné osvetlenie je bezpochyby veľmi dôležitým prvkom každej obce a pre obyvateľov má mimoriadny význam. Osvetlenie ulíc, ciest, parkov a iných verejných priestranstiev zvyšuje celkovú bezpečnosť a komfort občanov a najmä preto si zaslúži náležitú pozornosť.

Vznikla Slovenská batériová aliancia. Podporovať chce výskum, výrobu aj recykláciu

Vznikla Slovenská batériová aliancia. Podporovať chce výskum, výrobu aj recykláciu

Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb Slovenská batériová aliancia (SBaA) podpísalo deväť subjektov. Chcú tým deklarovať ambície pre rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu, výroby až po recykláciu.

Tepelné čerpadlá namiesto centrálneho vykurovania v bytovke priniesli nižšie účty za teplo

Tepelné čerpadlá namiesto centrálneho vykurovania v bytovke priniesli nižšie účty za teplo

Inštalácia vlastného zdroja tepla a zateplenie v rámci komplexnej obnovy bytového domu v Gelnici výrazne znížili spotrebu tepla. Pomohli európske granty.