Talianska mafia s prepojeniami na premiérovu asistentku Troškovú mala okrem iného profitovať zo štedrých dotácií solárnej energie.
Slovenské médiá v uplynulých 24 hodinách obleteli informácie, podľa ktorých zavraždený novinár Ján Kuciak ako novinár pracoval na prepojeniach politiky s organizovaným zločinom. Podľa Zuzany Petkovej z Trendu o prepojení talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu vedeli viacerí novinári a naposledy sa tejto téme venoval práve Kuciak.
„Anonymný mail o údajnom prepojení talianskej 'Ndranghety na slovenský biznis a premiérovu asistentku Máriu Troškovú prišiel do viacerých redakcií 8. februára 2016. Bolo to krátko pred parlamentnými voľbami, v ktorých neskôr vyhral Smer-SD,“ píše Petková.
Téme sa následne mali venovať Jana Šimíčková a Ivan Mego z Plus 7 dní. Mego po zavraždení Kuciaka uviedol, že v redakcii pri spracovávaní témy narazil na nátlak.
V relácii Téma dňa televízie TA3 Mego priznal, že tému následne posunul práve Jánovi Kuciakovi. Ten mal mať v čase vraždy tému takmer celkom spracovanú. Spočiatku na nej pritom spolupracoval s redaktorom denníka SME Adamom Valčekom, ktorý išiel po Kuciakovej vražde okamžite vypovedať na políciu.
Solárna mafia má byť prepojená so Smerom
„Niekedy koncom roka 2016 a začiatkom roka 2017 sa médiá venovali Márii Troškovej,“ povedal Valček v rozhovore. „Nás s Janom (Kuciakom – pozn. red.) zhruba v rovnakom čase začalo zaujímať, kto je Mária Trošková a odkiaľ prišla.“
Podľa údajov dostupných v Obchodnom registri novinári prišli na to, že Trošková podnikala s Antoninom Vadalom. „Kto si dá meno Vadala do vyhľadávača, nájde texty o tom, že nejakí Vadalovci sa objavujú ako členovia zločineckej skupiny 'Ndrangheta,“ doplnil Valček.
Mária Trošková okrem toho v minulosti niekoľko mesiacov pracovala pre Pavla Ruska. „Potom sa však zoznámila s jedným podnikateľom talianskeho pôvodu, ktorý sa okrem iného venoval slnečným elektrárňam, a prešla k nemu,“ povedal Rusko v roku 2016 pre Plus 7 dní.
Antonino Vadala má podľa Vlčka na Slovensku viacero firiem, ktoré u nás legálne podnikajú. Skupina okolo Vadalu sa u nás zameriava najmä na poľnohospodárstvo a čerpá dotácie z eurofondov, ktoré sa neviažu na činnosť, ale na výmeru pôdy.
„V minulosti rovnako (Vadala – pozn. red.) podnikal v oblasti solárnych elektrární, ktoré boli takisto dotované vysokými výkupnými cenami elektriny, na ktoré sa skladali domácnosti v účtoch za elektrinu,“ povedal ďalej Valček.
Hlavnou slovenskou postavou v celej kauze, ktorou sa Kuciak s Valčekom zaoberali, mal byť Viliam Jasaň, bývalý poslanec Smeru a dnes tajomník Bezpečnostnej rady štátu a vedúci bezpečnostnej sekcie na Úrade vlády.
„Jeho bývalou poslaneckou asistentkou je Mária Trošková. Zároveň bol spolumajiteľom bezpečnostnej služby Prodest, ktorú kúpil Pietro Catroppa, ktorý s Vadalovcami podniká,“ zhrnul Valček.
Zoznam vlastníkov všetkých fotovoltických elektrární na Slovensku nájdete na Energie-portal.sk v tomto článku.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.