Zavraždený novinár Ján Kuciak pred rokom priniesol informácie, podľa ktorých firmy okolo oligarchu Bödöra za Jahnátkovho ministrovania podozrivo vyhrávali štátne zákazky. Jahnátek okrem toho nepriamo figuruje v schéme prepojenia politiky s talianskou mafiou.
„Firmy okolo oligarchu Bödöra súťažili sami so sebou. U Žigu a Jahnátka.“ Článok Jána Kuciaka, v roku 2017 uverejnený na Aktuality.sk, mapoval personálne prepojené firmy, ktoré získavali dotácie a štátne zákazky za milióny eur, pričom vplyvná nitrianska skupina v ich pozadí má mať väzby na vládny Smer a vedenie polície.
Podozrivé zákazky rezortu hospodárstva
Kľúčovou postavou týchto prepojení mal byť Norbert Bödör, syn nitrianskeho oligarchu Miroslava Bödöra, majiteľa bezpečnostnej služby Bonul, ktorá na ministerstve hospodárstva riadenom Ľubomírom Jahnátkom dostala za prvej Ficovej vlády niekoľko zákaziek.
„Takou bolo aj stráženie budovy ministerstva hospodárstva za viac ako 3,5 milióna eur,“ priniesol ešte pred štyri rokmi týždenník Plus 7 dní. „Bonul v súťaži uspel vďaka neštandardným podmienkam, ktoré na iných ministerstvách neexistovali.“
Rezort hospodárstva riadený súčasným predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vyžadoval, aby víťaz súťaže mal potvrdenie na oboznamovanie sa s tajnými listinami a zároveň štatút subjektu hospodárskej mobilizácie.
„Asi chceli dať zákazku nejakým kamarátom,“ povedal vtedy bývalý šéf tohto ministerstva Pavol Rusko. Ľubomír Jahnátek priznal, že s Bödörom sa stretával na poľovačkách.
Mohlo by vás zaujímať:
V čase, kedy Jahnátek šéfoval ministerstvu hospodárstva, mala za neštandardných okolností získať štátnu zákazku aj firma Best Stav, v ktorej mala podiel nevesta Miroslava Bödöra. Tá podľa informácií Plus 7 dní zhodou okolností bývala v Nitrianskych Hrnčiarovciach pár ulíc od Ľubomíra Jahnátka.
Bödörovej firma opravovala fasádu ministerstva za viac ako šesťstotisíc eur, čo malo by v porovnaní s trhovými cenami niekoľkonásobne predražené. „Jahnátkov rezort pritom neurobil žiadnu verejnú súťaž a sedemkrát porušil zákon, čo skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie,“ píše sa v článku.
Agrodotácie od Jahnátkovho nominanta
Aktuálny predseda ÚRSO okrem toho nepriamo figuruje aj v schéme prepojenia najvyšších poschodí slovenskej politiky s talianskou mafiou, ktorú Ján Kuciak rozkrýval vo svojom poslednom článku.
Zdroj: Aktuality.sk
„Na východe Slovenska – vo vzájomnej koordinácii a spolupráci – fungujú zástupcovia štyroch rodín z prostredia talianskej Kalábrie, rodiska 'Ndranghety. Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov ide o rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo,“ napísal Kuciak.
Členovia týchto rodín vlastnili, alebo dodnes vlastnia, desiatky firiem a obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy. Jadro ich biznisu malo byť založené na čerpaní miliónových dotácií z eurofondov prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).
„Od roku 2012 ju viedol Stanislav Grobár – nominant Ľubomíra Jahnátka z vplyvnej nitrianskej skupiny Smeru s väzbami na policajného prezidenta. V roku 2016 Grobára vystriedal Juraj Kožuch, ktorý za Grobára viedol odbor priamych platieb PPA. Čiže opäť prepojenie na Smer a jeho špičky,“ uviedol na margo prepojenia Miroslav Kern z Denníka N.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.