Jahnátek? Ten tam nemá čo hľadať, hovorí minister Sulík o šéfovi ÚRSO | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Jahnátek? Ten tam nemá čo hľadať, hovorí minister Sulík o šéfovi ÚRSO

Nový minister hospodárstva Richard Sulík bude iniciovať odvolanie predsedu regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka.

Richard Sulík

Foto: Richard Sulík Facebook

Nad Ľubomírom Jahnátkom ako predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa zmráka. Richard Sulík (SaS), ktorý s dvojicou štátnych tajomníkov len pred pár dňami prevzal vedenie rezortu hospodárstva, už otvorene hovorí o jeho odvolaní.

V rozhovore, ktorý R. Sulík včera poskytol pre Denník N, ako nový minister hospodárstva potvrdil, že terajšieho predsedu ÚRSO chce rozhodne vymeniť.

„Budeme iniciovať jeho odvolanie. Ten tam nemá čo hľadať,“ povedal R. Sulík na adresu Ľ. Jahnátka. Na jeho odvolanie však bude musieť nájsť podporu v koalícii.

Fico: Je to človek, ktorý sa vyzná

Predsedu ÚRSO podľa zákona č. 250/2012 Z.z. o regulácii v sieťových odvetviach vymenúva a odvoláva vláda. Dvojicu podpredsedov ÚRSO môže vláda menovať alebo odvolať iba návrh predsedu ÚRSO.

Funkčné obdobie predsedu ÚRSO je šesť rokov. Súčasný predseda úradu Ľ. Jahnátek sa do čela ÚRSO dostal v roku 2017. Ak vo funkcii neskončí predčasne, regulačnému úradu by mal šéfovať do leta roku 2023.

Ľ. Jahnátek sa do čela ÚRSO dostal po tom, ako vo funkcii predsedu ÚRSO skončil Jozef Holjenčík pre kauzu cien energií na prelome rokov 2016 a 2017. Za nového šéfa ÚRSO ho vtedy vybrala špeciálna komisia rezortu hospodárstva.

„Nad všetkými vyčnieval o štyri konské dĺžky. Je to človek, ktorý sa vyzná a preto ho s veľkou radosťou podporím,“ povedal o Ľ. Jahnátkovi pred jeho menovaním za predsedu ÚRSO vtedajší premiér Robert Fico.

Moc ako predošlý predseda ÚRSO J. Holjenčík však už Ľ. Jahnátek už nezískal. Po novelizácii regulačného zákona sa, napríklad, oddelila funkcia predsedu ÚRSO od predsedu Regulačnej rady.

SaS žiadala odvolanie Jahnátka

V minulom volebnom období opozičná strana SaS, ktorá v novej koalícii získala rezort hospodárstva, kritizuje súčasného predsedu ÚRSO dlhodobo.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.