VSE
TESLA
Belimo

Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku: štátne dotácie sa zmenia na aukcie

Pripravovaná novela zákona o podpore OZE zmení systém na súťaženie o štátnu objednávku. Vláda bude rozdávať licencie na výrobu zelenej elektriny.

Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku: štátne dotácie sa zmenia na aukcie

Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku čaká zmena. Mení sa forma podpory zo strany štátu, teda dotácií, ktoré zaplatia všetci daňovníci, aby sa vyskladali na výrobu elektriny zo solárnych elektrární, biomasy, či vodných elektrární. Ministerstvo hospodárstva pripravuje dlho očakávanú novelu zákona o podpore OZE a avizuje, že nový systém bude nákladovo efektívnejší, s minimálnymi dopadmi na koncové ceny elektriny.

„Chceme sa dostať k tomu, aby sme sa vyhli tej negatívnej kritike, ktoré súvisela s tým, že obnoviteľné zdroje nám zaťažujú koncové ceny elektriny. Urobíme to pravdepodobne štandardným európskym modelom, že štát si objedná dodávku elektriny z OZE,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk minister hospodárstva Peter Žiga.

Ojednávky budú prebiehať formou aukcií, kde by mali výrobcovia súťažiť o čo najlepšie podmienky. “Napríklad štát si zadefinuje, že potrebuje tisíc megawattov elektriny zo slnečnej energie, 200 megawattov z biomasy a niekoľko stoviek megawattov z vody a tí hráči na trhu, ktorí ponúknu najlepšiu cenu respektíve najlepšie podmienky, tak dostanú tú licenciu na výstavbu obnoviteľných zdrojov,“ spresnil Žiga.

Zákon má okrem iného zmeniť aj doterajšiu nelogickú nemožnosť lokálnych výrobcov elektriny používať priamo vlastnú vyrobenú energiu bez nutnosti jej dodávky do siete a následného odkúpenia elektriny zo siete. Ministerstvo chce nový právny predpis predstaviť v prvom polroku 2018, no tento termín sa doteraz už niekoľko krát posúval.

Dotačný model je v Európe založený na tarifách za pripojenie, pri ktorých sú dodávatelia energie povinní vykupovať vyrobenú obnoviteľnú energiu. A to aj za podmienky, že ich to vychádza drahšie, než ich vlastná výroba elektriny. Samozrejme, tento rozdiel nakoniec zaplatia zákazníci v účtoch za elektrinu. So zvyšujúcim sa podielom OZE tak rastie aj výška tarify a súvisiacich poplatkov. Napríklad v Nemecku predstavuje až polovicu nákladov domácností za elektrinu, vo Francúzsku 20 %.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Spoločnosť newcleo dnes oznámila podpis dvoch rámcových dohôd s poprednými slovenskými jadrovými spoločnosťami JAVYS a VUJE.

Posledné podpisy. Biden zakázal väčšinu nových vrtov na mori

Posledné podpisy. Biden zakázal väčšinu nových vrtov na mori

Novozvolený prezident Donald Trump sľúbil, že nariadenie zruší. Nebude to však jednoduchý proces.

Emisie skleníkových plynov klesli v EÚ v roku 2023 o 7 % (+grafy)

Emisie skleníkových plynov klesli v EÚ v roku 2023 o 7 % (+grafy)

V roku 2023 dosiahli emisie skleníkových plynov v EÚ z hospodárskych činností a domácností celkovo 3,4 miliardy ton ekvivalentu CO2.

X
X
X
X