INNOGY
INNOGY
INNOGY

Ceny elektriny sú vysoké, pretože dotujeme solárnu mafiu, tvrdí Matovič

Ceny elektriny na Slovensku sú podľa opozičného hnutia aj kvôli tomu, že vládny Smer preniesol „poplatky pre mafiu“ domácnostiam a firmám do faktúr za elektrinu. Tarifu za prevádzkovanie systému Matovič prirovnal k výpalnému.

ceny elektriny

Foto: OĽaNO

Podľa lídra opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Igora Matoviča, majú odberatelia na Slovensku výrazne predraženú elektrinu. Tvrdí, že Slovenské elektrárne na základe rozhodnutia Roberta Fica kupujú elektrinu od vlastníkov licencií na prevádzku slnečných elektrární za 430 eur za jeden megawatt, hoci trhová cena elektriny je výrazne nižšia.

„Cez poplatky za prevádzkovanie systému sa ľudia skladajú na výrazne predraženú elektrinu, ktorú Slovenské elektrárne na základe Ficovho rozhodnutia musia nakupovať od ľudí, ktorí prevádzkujú tieto elektrárne,“ povedal Matovič.

Ceny elektriny zaťažilo „výpalné“

„Premiér Robert Fico za výdatnej asistencie súčasného šéfa ÚRSO Ľubomíra Jahnátka vymyslel model, pri ktorom sa síce na trhu dá kúpiť elektrina za 30 eur, ale  ľuďom, ktorým rozdali licencie podpísali zmluvy, že od nich budú Slovenské elektrárne kupovať elektrinu za 430 eur za jeden megawatt,“ doplnil líder OĽaNO.

Ako ďalej Matovič uviedol, zodpovedný hospodár by nemal za 430 eur nakupovať niečo, čo môže kúpiť inde za približne 40 eur. Tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) preto prirovnáva k výpalnému pre mafiánov, ktorí získal licencie na slnečné elektrárne.

Prideľovaní licencií malo byť podvodné

Za fotovoltickými elektrárňami podľa Matoviča stojí lukratívny biznis, ku ktorému sa mali dostať viacerí ľudia prepojení so Smerom vrátane talianskej mafie pôsobiacej na Slovensku.

Upozornil pritom na výzvu na prevádzkovanie fotovoltaických elektrární z roku 2009, ktorá bola vyhlásená v piatok 27. novembra poobede a skončila závratne rýchlo, keďže uspeli len tí, ktorí podali žiadosť hneď nasledujúci pondelok.

Dny teplárenství a energetiky 2019

„Medzi úspešnými žiadateľmi o licenciu bola aj firma Bovinex, ktorá v tom čase patrila pánovi Antoninovi Vadalovi, o ktorého kšeftoch a prepojeniach na Smer písal zavraždený novinár Ján Kuciak. Sám Vadala verejne hovorí, že mu s právnymi službami práve pri týchto veciach pomáhal Robert Madej, predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR za stranu Smer,“ povedal Matovič.

Prideľovanie licencií pre slnečné elektrárne bolo podľa Matoviča typickým podvodom. Predloženie žiadosti si podľa neho vyžadovalo množstvo administratívnej práce a vybavovanie dokumentov, ktoré počas víkendových dní nemohol na úradoch získať nikto, kto sa o vyhlásení výzvy nedozvedel v dostatočnom predstihu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Andrej27.03.2018 (10:33)
    Problém je, že krádež je zle definovaná v zákonoch, alebo že súdnisctvo nemá mandát používať zdravý rozum, lebo je príliš skorumpované. Potom keď Ficovci kradnú v súlade so zákonmi, sú prakticky nepostihnuteľní. Majú právo zmeniť zákony aj nastaviť ceny za fotovoltaiku. Majú právo hneď porozdaní licencií svojim kumpánom znova zmeniť zákon a ceny tak, aby boli pre ostatných nevýhodné. Ibaže stále sa jedná o krádež, podvod, ktorý by mal byť zastavený a súdený podobne ako vojnoví zločinci v Haagu, ktorí sa zbytočne obhajovali platnými hitlerovskými zákonmi a predpismi. To sa ale nestane z vôle poslancov, to by si musel vydobiť ľud. Ten náš je však akýsi prispatý a fregmatický, preto sa u nás tak dobre darí mafii aj kdejakým podvodníkom.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Najviac nových zdrojov pribúda po zrušení stop stavu na strednom Slovensku

Najviac nových zdrojov pribúda po zrušení stop stavu na strednom Slovensku

Väčšina kapacity určenej pre obnoviteľné zdroje energie je stále k dispozícii, hlásia distribučky.

Česi spotrebovali rekordne veľa elektriny, z obnoviteľných zdrojov jej vyrobili menej

Česi spotrebovali rekordne veľa elektriny, z obnoviteľných zdrojov jej vyrobili menej

Spotreba zemného plynu a tepla v Česku medziročne klesla.

ČEZ ESCO kupuje slovenského poskytovateľa energetických služieb e-Dome

ČEZ ESCO kupuje slovenského poskytovateľa energetických služieb e-Dome

Spoločnosť patriaca podnikateľovi Petrovi Lukešovi realizuje EPC projekty, energetický manažment, audity a poradenstvo.