INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Nové pravidlá pri používaní príjmov z aukcií kvót zvyšujú podiel schém štátnej pomoci. Envirorezort chce viac vracať naspäť podnikom.

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Foto: Fotolia

Povinnosť nakupovania emisných povoleniek pre podniky vypúšťajúce emisie CO2 má byť jedným z hlavných nástrojov pri znižovaní emisií uhlíka. Povoleniek však ešte v predchádzajúcich rokoch bolo oveľa viac ako podnikmi reálne vyprodukovaných emisií a nahradzovať technológie založené na fosílnych palivách sa príliš nemuselo a nedialo.

Európska komisia teda prikročila k veľkej zmene systému obchodovania s emisnými povolenkami. Veľká časť z nich sa bude postupne sťahovať z trhu, bezodplatne prideľovaných bude menej a podniky budú nútené ich nakupovať alebo naozaj znižovať emisie. Aj v dôsledku tejto zmeny a stúpajúcich očakávaní ďalšieho rastu ich cena prudko vzrástla niekoľkonásobne.

Viac peňazí do štátneho rozpočtu

Výnosy z predaja emisných kvót putujú do štátnej pokladne, odkiaľ ich vláda ďalej prerozdeľuje. S rastúcou cenou povoleniek sa zvyšuje aj balík peňazí, ktorý od podnikov inkasuje štát. Iba pre ilustráciu, v roku 2012 slovenská vláda predala 1,8 milióna ton priemyselných povoleniek EUA za 6,76 eur za kus, čo prinieslo vyše 12 miliónov eur. V súčasnosti by do štátneho rozpočtu za rovnaký objem pritieklo vyše 40 miliónov eur.

Na aký účel sa tieto peniaze ďalej využívajú a slúžia vôbec na tzv. zelené investície? Napríklad v Česku majú strop v objeme 12 miliárd korún, ktoré sa rozdeľujú medzi ministerstvá životného prostredia a priemyslu. Z toho idú peniaze na zatepľovanie budov, rodinných domov, či úhradu nákladov na obnoviteľné zdroje.

Celkový výnos z aukcií povoleniek podľa zástupcu českého ministerstva životného prostredia však dosahuje v súčasnosti približne 120 miliárd korún. Čiže podľa súčasných pravidiel si dve ministerstvá rozdelia desatinu na svoje programy, zvyšok putuje ako darček do štátneho rozpočtu.

Zameranie na modernizačný fond

Pravidlá pri nakladaní s výnosmi z aukcií povoleniek upravuje revidovaná smernica EÚ, ktorú v súčasnosti členské krajiny transponujú do opätovnej novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. O tom, ako využije svoju časť výnosov z povoleniek ministerstvo životného prostredia, informoval na konferencii Slovak Emission Trading Miloš Grajcar.

Vláda môže vyčleniť do 40 % aukčného podielu na bezodplatnú alokáciu cez projektové zámery modernizácie výroby elektrickej energie a tepla. Tzv. derogáciu sa však ministerstvo nechystá využiť a namiesto toho sa chce zamerať na novovytvorený modernizačný fond.

“Vidíme tam väčšiu možnosť a širšie zameranie, nielen na energetiku a priemysel, ale aj iné projekty, napríklad ukladanie energie, transformáciu uhoľných regiónov a podobne. Našim cieľom je, aby sa viac využil modernizačný fond. Aby sa prostriedky viac zameriavali na jeden konkrétny zdroj a nebolo to rozdelené na viacero schém, ktoré by boli v podstate o tom istom,” uviedol M. Grajcar.

Miloš GrajcarMiloš Grajcar  |  Foto: Energie-portal.sk

Viac peňazí na štátnu pomoc

Novela zákona upravuje používanie výnosov z aukcií povoleniek, pričom sa v súlade so smernicou znižuje podiel balíka určeného na kompenzáciu cien elektrickej energie z dôvodu nepriamych emisií z 30 na 25 %. Zároveň sa navyšuje podiel výnosov, cez ktoré budú realizované schémy štátnej pomoci. Každoročne sa musí ministerstvo financií dohodnúť s envirorezortom, koľko peňazí sa vyčlení na tieto schémy a nízkouhlíkové investície, pričom suma by nemala presahovať polovicu ročného výnosu z povoleniek.

Jednou zo  zmien novelizovaného zákona bude aj realizovanie zmien pri alokáciach povoleniek. Doteraz to bolo na základe zmeny kapacity daného zariadenia, po novom to bude závisieť od zmeny v produkcii podniku, čo má viac odrázať aktuálnu potrebu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Na ministerstve hospodárstva objavili minulý týždeň Ameriku! Pravicová liberálna strana chce doprivatizovať Slovenské elektrárne! A ešte k tomu vraj škandalózne. No áno, máme to v programe a nehanbíme sa za to. Otázkou však je, či po bačovaní Smeru z elektrární ešte vôbec niečo ostane.

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Americký prezident pobúril verejnosť po tom, čo vyhlásil, že hluk z veterných turbín spôsobuje rakovinu. Proti jeho tvrdeniam stoja jeho politický odporcovia, médiá i vedecký výskum.

Bezuhlíková alebo nízkouhlíková stratégia? Znižovanie emisií a medzinárodná legislatíva

Bezuhlíková alebo nízkouhlíková stratégia? Znižovanie emisií a medzinárodná legislatíva

Aká je najnovšia legislatíva v oblasti znižovania emisií a klimatických zmien, týkajúca sa aj Slovenska?