Enesco

Polovica emisií skleníkových plynov na Slovensku pochádza z energetiky

Z energetického sektora pochádza približne polovica celkového objemu emisií skleníkových plynov. Objem emisií v energetike sa v posledných rokoch takmer nemení. (+GRAF)

Polovica emisií skleníkových plynov na Slovensku pochádza z energetiky
Foto: Fotolia

Energetika má spomedzi sektorov najvyšší podiel na emisiách skleníkových plynov, ktorý bol v roku 2016 na úrovni 50,7 % (20 796,8 Gg CO2 ekvivalentu) z celkových emisií skleníkových plynov na Slovensku. S odvolaním na čísla SHMÚ to uvádza Správa o stave životného prostredia SR za vlaňajší rok. Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Do roku 2016 emisie skleníkových plynov z energetického sektora klesli v porovnaní s rokom 1990 o takmer 60 %. "Tento priaznivý trend je výsledkom zvýšenia podielu služieb na tvorbe HDP, zvýšenia podielu zemného plynu v palivovej základni, štrukturálnych zmien a poklesu spotreby energie v energeticky náročných odvetviach," píše sa v správe.

Oproti predchádzajúcemu roku 2015 klesli emisie skleníkových plynov z energetiky v roku 2016 len o asi 0,3 %. 

Z energetického sektora v roku 2016 pochádzalo viac ako 50 % všetkých emisií skleníkových plynov na Slovensku. Ako ukazuje nasledujúci graf, ďalší producenti emisií, priemysel či doprava, nasledujú až s väčším odstupom.

Podiel jednotlivých sektorov na emisiách skleníkových plynov (2016)

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)