Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Peniaze z predaja emisných kvót pôjdu naspäť na dotácie pre energetické a priemyselné podniky

Novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami určuje, na aké opatrenia sa využijú prostriedky z Environmentálneho fondu.

Peniaze z predaja emisných kvót pôjdu naspäť na dotácie pre energetické a priemyselné podniky

Foto: Photodune

Ministerstvo životného prostredia pripravilo novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá vychádza z minuloročných zmien v príslušnej smernici EÚ. Materiál predložený na medzirezortné pripomienkové konanie počíta s tým, že nepridelené rezervné kvóty pre nové zdroje sa už nebudú ponúkať v aukciách, ale presunú sa do tzv. „stabilizačnej rezervy“.

Práve od tohto kroku, ktorým sa zníži množstvo povoleniek na trhu, si EÚ sľubuje resuscitovanie celého systému obchodovania s emisnými kvótami a môže stáť za nárastom ceny CO2 za posledný rok.  

Nový fond pod palcom ministerstva

K novým povinnostiam rezortu životného prostredia bude patriť zverejňovanie informácií a správ o kompenzáciach nákladov súvisiacich s emisiami skleníkových plynov do cien elektrickej energie. Kompenzácie majú byť určené pre odvetvia vystavené riziku úniku uhlíka.

Ministerstvo by malo zabezpečiť, že takéto finančné opatrenia sú v súlade s pravidlami štátnej pomoci a nenarúšajú hospodársku súťaž v EÚ. Ministerstvu pribudne aj kompetencia spravovať peniaze pridelené SR v rámci modernizačného fondu, určené na projekty znižovania skleníkových emisií.

Novela smernice EÚ o obchodovaní s emisiami zavádza modernizačný fond, ktorý má byť určený na podporu investícií, vrátane financovania malých investičných projektov, na modernizáciu energetických systémov a zlepšenie energetickej efektívnosti v členských štátoch s HDP menším ako 60 % priemeru EÚ v roku 2013. Peniaze pridelené SR v rámci tohto fondu bude prerozdeľovať rezort životného prostredia.

Polovica na štátnu pomoc pre nízkouhlíkové opatrenia

Kým súčasné znenie zákona uvádza, že výška a účel použiteľného výnosu z predaja emisných kvót sa určí na základe dohody Ministerstva životného prostredia SR a Ministerstva financií SR každoročne do 30. septembra, návrh novely už počíta s tým, že táto výška bude minimálne na úrovni 50 % ročného výnosu z vydražených kvót.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Čo si o novele zákona o podpore OZE myslia zástupcovia naftárskeho odvetvia a predstavitelia biopalivárov?

Sulík: Slovenským elektrárňam hrozí default, Enel a Křetínský sa musia dohodnúť

Sulík: Slovenským elektrárňam hrozí default, Enel a Křetínský sa musia dohodnúť

Dostavba Mochoviec sa príliš natiahla a rozpočet nafúkol, banky už preto Slovenským elektrárňam nedôverujú, hovorí šéf rezortu hospodárstva.

Prvý slovenský závod na li-ion batérie pre elektromobily získal kladné rozhodnutie EIA

Prvý slovenský závod na li-ion batérie pre elektromobily získal kladné rozhodnutie EIA

InoBat Auto chce spustiť výrobu v závode v roku 2021, výrobná hala už stojí.