Pokým sa vodík dostane do distribúcie, kotol bude môcť fungovať na zemný plyn.
K dosiahnutiu čoraz ambicióznejších klimatických cieľov môžu prispieť aj plynové kotly. Kým zemný plyn je fosílnym palivom a pri jeho spaľovaní vznikajú emisie CO2, redukciu týchto emisií by mohol priniesť vodík.
V súčasnosti už na trhu existujú plynové kondenzačné kotly, ktoré sú schopné spaľovať zemný plyn s prímesou vodíka. V dohľadnej budúcnosti by k nim však mohli pribudnúť kotly prispôsobené na využívanie čistého vodíka.
V článku sa dozviete:
- kde a kedy plánujú vodíkový kotol prvýkrát nasadiť,
- čo sa mení v technológii plynových kotlov, aby dokázali využívať vodík,
- kedy by sa mal nový kotol dostať do predaja,
- prečo bude kotol pripravený spaľovať aj 100 % zemný plyn.
Kotol nasadia v roku 2023
Jednou z prvých veľkých firiem, ktoré sa pustili do vývoja vodíkových kotlov, je medzinárodný výrobca, vykurovacích, chladiacich a priemyselných systémov Viessmann. Na Energie-portal.sk sme sa projektu podrobnejšie venovali už vlani. Začiatkom novembra 2021 Viessmann informoval, že prototyp jeho prvého čisto vodíkového kotla je na svete.
„Vďaka tomu prielomu sme urobili obrovský krok k realizácii cieľov Parížskej klimatickej dohody v sektore budov,“ vyhlásil Dr. Markus Klausner technologický riaditeľ Viessmann Climate Solutions SE.
Prototyp nového kotla, ktorý je pripravený na 100 % vodík, Viessmann momentálne testuje vo svojom výskumnom a vývojovom centre v hlavnom sídle spoločnosti v nemeckom Allendorfe.
Najdôležitejšie úpravy vodíkového kotla sa týkajú modifikácie horáka, vývoj novej technológie si však vyžiadal aj spaľovací, monitorovací a ovládací systém.
Foto: Viessmann
Po otestovaní prototypov spoločnosť plánuje v ďalších fázach preveriť odolnosť nového zariadenia a následne jeho „ostrý test“, ktorému sa vodíkový kotol podrobí v meste Kaisersesch začiatkom roka 2023. Práve tu má prebiehať projekt SmartQuart financovaný spolkovým ministerstvom hospodárstva a technológií, ktorý počíta s výstavbou celej „vodíkovej štvrte“. Tá bude integrovať kompletnú vodíkovú infraštruktúru.
Prvé kotly schopné spaľovať 100 % vodík by sa mali dostať na komerčný trh o rok neskôr, v roku 2024. Očakáva sa, že v tom čase už bude časť regionálnych sietí v Nemecku k odberateľom privádzať čistý vodík. V mnohých iných európskych krajinách však bude rozvoj vodíkového hospodárstva podľa všetkého pomalší.
Kotol môže spaľovať aj plyn
Slovenský prepravca zemného plynu eustream chce byť technologicky pripravený na prepravu vodíka od roku 2023. Na druhej strane spoločné zámery slovenských, českých, nemeckých a ukrajinských plynárov, ktorí chcú vybudovať „stredoeurópsku diaľnicu pre vodík“, počítajú s prepravou veľkých objemov vodíka až od roku 2030.
Viessmann preto svoj nový „vodíkový kotol“ vyvíja tak, aby bol schopný okrem 100 % vodíka spaľovať aj doposiaľ bežne využívaný zemný plyn alebo jeho zmes s vodíkom.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.