Plynárenské spoločnosti na Slovensku, v Česku, Nemecku a na Ukrajine chcú spoločne vybudovať prepravný koridor pre vodík naprieč strednou Európou.
Štvorica stredoeurópskych prepravcov zemného plynu spoločností ohlásila spoluprácu pri budovaní „stredoeurópskeho vodíkového koridoru.“
Spoločná iniciatíva Central European Hydrogen Corridor sa má zamerať na rozvoj vodíkovej „diaľnice“ v strednej Európe, ktorá bude slúžiť na prepravu vodíka z perspektívnych produkčných oblastí na Ukrajine.
Takto vyrobený vodík sa má cez Slovensko a Česko prepravovať do oblastí budúceho veľkého dopytu po vodíku v Nemecku a ďalších krajinách Európskej únie.
V iniciatíve sa spojili prevádzkovatelia prepravnej siete zemného plynu z Ukrajiny (Gas TSO of Ukrajine), Slovenska (eustream), Českej republiky (NET4GAS) a Nemecka (OGE).
Ňukovič: Vodík podporí dekarbonizačné úsilie
Cez Slovensko a Českú republiky prechádza veľký plynárenský koridor spájajúci Ukrajinu s európskymi oblasťami dopytu. Slovenské, české a nemecké plynovody zároveň môžu byť upravené na prepravu vodíka.
„Náš robustný prepravný systém ponúka flexibilnú a cenovo dostupnú možnosť ako prepravovať zelenú energiu pre európske trhy. Sme odhodlaní pripraviť našu sieť na prepravu vodíka a významne tak podporiť dekarbonizačné úsilie EÚ,“ vysvetlil Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ spoločnosti eustream, ktorá prevádzkuje prepravnú infraštruktúru na Slovensku.
Rastislav Ňukovič | Foto: Energie-portal.sk
Plynári očakávajú, že v rámci Európy bude významnou oblasťou dopytu po vodíku práve Nemecko. Aby bolo možné tento očakávaný dopyt pokryť, bude podľa nich nevyhnutý dovoz vodíka vo veľkých množstvách.
Slúžiť má na to práve nová stredoeurópska vodíková „diaľnica,“ ktorú chcú plynári vytvoriť úpravou už existujúcej prepravnej siete spolu s investíciami do nových plynovodov a kompresorových staníc. Vďaka tomu má byť možné prepravovať vodík na veľké vzdialenosti a za dostupnú cenu.
Od roku 2030 chcú prepravovať 120 GWh za deň
Ako znázorňuje nasledujúca mapa, koridor by mal prepojiť produkčnú oblasť na Ukrajine, kde sa počíta s výrobou vodíka za využitia veternej a slnečnej energie, s najväčšími odbytiskami a skladovacími kapacitami v Nemecku.
Zostáva vám 43% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.