Rad Vitodens 100/111 prináša nové funkcie a spektrum digitálnych nástrojov. Najmodernejšie plynové kotly sú zároveň certifikované na spaľovanie zemného plynu s 20 % prímesou vodíka.
Každá výmena starého plynového kotla za moderný kondenzačný kotol môže priniesť úsporu emisií CO2 na úrovni okolo 30 %. Ak by sa do zemného plynu primiešavalo 20 % zeleného vodíka, emisie by mohli poklesnúť o ďalších 8 %. Najmodernejšie plynové kotly spoluspaľovanie vodíka umožňujú.
Nová rada plynových kondenzačných kotlov Vitodens 100/111, ktorú medzinárodný výrobca vykurovacích, chladiacich a priemyselných systémov Viessmann uviedol na slovenský trh 1. apríla 2021, podľa generálneho riaditeľa spoločnosti, Miroslava Jandu, od základu mení pravidlá hry.
Kotly Vitodens radu 100/111 sú pripravené a v súčasnosti aj certifikované na prevádzku pri 20 % primiešavaní vodíka do zemného plynu.
„Technológie Viessmann sú už dnes pripravené na prevádzku s vodíkom. Či už ide o nástenné kotly, palivové články, stredné kotly, veľké kotly či hybridné kotly,“ podotkol M. Janda na odbornom webinári „Akú budúcnosť má plynová kondenzačná technika“.
„Viessmann práve predstavil zariadenia, ktoré sú pripravené na budúcnosť. Tá bude podľa mňa ružová,“ reagoval vo svojom vystúpení na webinári Viessmann Ján Weiterschütz, člen výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie Slovenska.
Okrem toho, že kotly Vitodens radu 100/111 sú vďaka certifikácii na spaľovanie zemného plynu s prímesou vodíka pripravené na budúcnosť, oproti staršej rade Vitodens prinášajú viacero ďalších vylepšení. Tie môže každý používateľ naplno oceniť už dnes.
Výhody najmodernejších kotlov nemeckej výroby a všetky dôležité zmeny oproti staršej rade kotlov Viessmann na webinári priblížili Peter Heyder, produktový manažér Viessmann a Róbert Fantura, vedúci technickej služby spoločnosti.
Pribudli digitálne nástroje
Za schopnosť využívať vodík kotly novej rady Vitodens 100/111 okrem iného vďačia novej integrovanej sonde Lambda, ktorú staršia rada Vitodens 100 neobsahovala.
„Okrem nového dizajnu tento kotol dostal tiež novú platformu regulácie, ktorú používame v rade Vitodens 200. Viessmann ju postupne implementuje do všetkých zdrojov tepla a všetkých svojich produktov,“ vysvetlil P. Heyder.
Vďaka novej platforme regulácie Vitodens 100/111 získal široké spektrum digitálnych nástrojov. Okrem plnohodnotnej ekvitermickej regulácie nový kotol takisto ponúka možnosť ovládania dvoch vykurovacích okruhov.
Foto: Viessmann
Ďalším krokom pre celý rad Vitodens 100 je doplnenie kompaktných zariadení so 100-litrovými alebo 130-litrovými zásobníkmi. Novinkou je tiež možnosť pripojiť solárny zásobník.
Všetky nové prvky pritom Vitodens 100/111 prináša bez zmien v kompaktnosti. „Kotol zostáva kompaktný v rozmeroch, ako sme ho poznali, a užívať zároveň získava nové funkcie a modernejší vzhľad,“ podotkol P. Heyder.
Kotol ponúka moduláciu 1 : 10
Inováciou prešli aj konštrukčné prvky a technické vybavenie zariadenia.
Kotol má kompletne nový tepelno-výmenný blok s upraveným nerezovým výmenníkom Inox Radial, ako aj nový valcový horák Matrix Plus, ktorý Viessmann už využíva v rade Vitodens 200.
Horák má špeciálnu perforáciu, ktorá zabezpečuje recirkuláciu spalín a tým znižuje emisie oxidov dusíka (NOx) o 40 %.
Nová generácia tepelného bloku Inox Radial a horáku Matrix Plus za výraznej podpory Lambda sondy poskytujú moduláciu 1 : 10.
Foto: Viessmann
„Je tu tiež nová elektronicky riadená plynová armatúra s ventilátorom a Lambda sondou. Je tu nové obehové čerpadlo. Každý typ kotla má svoju expanznú nádobu na vykurovanie,“ menuje P. Heyder výhody novinky Viessmann.
RadVitodens 100 je okrem toho doplnený aj o novú hydrauliku, aquablok, ktorý takisto vychádza z radu Vitodens 200.
Snímač porovnáva dve teploty
Zariadenie je zároveň dobre pripravené na havarijné stavy, napríklad pri zablokovaní v dôsledku prekročenia maximálnej teploty.
„Kotol je vybavený snímačom teploty spalín, ktorý má multifunkčné riešenie, ktoré sa zakladá na porovnávaní dvoch teplôt. Na základe porovnávania dvoch teplôt je pritom podľa legislatívy možné využívať takéto snímače aj pre riešenie havarijných stavov,“ vysvetlil Robert Fantura, vedúci technickej služby Viessmann.
„Akonáhle je teplota vyššia ako 95 stupňov Celzia, napríklad v prípade nedostatočného odvzdušnenia kotla alebo jeho zavzdušnenia, kotol okamžite vypína a vyhodnocuje poruchový stav,“ podotkol odborník.
Snímač teploty spalín je zároveň ochranou proti prevádzke kotla pri nedostatočnom množstve vody vo vykurovacom systéme. „Tieto stavy sú plnohodnotne riešené snímaním dvoma od seba nezávislými snímačmi, ktoré sú integrované v kotli,“ objasnil R. Fantura.
Foto: Viessmann
Jednou z kontrolných funkcií, ktorá má zabezpečiť ochranu kotla proti prevádzke s nízkym tlakom vykurovacieho systému alebo bez vody, je tlakový snímač. Táto funkcia je naviazaná na ochranu vnútorných komponentov najmä spalinového výmenníka, ako aj obehového čerpadla kotla.
Súčasťou pripojovacej sady kotla je tiež dodatočný tlakomerom, ktorý poslúži na rýchle preverenie aktuálneho stavu tlaku vo vykurovacom systéme ešte pred tým, ako bude kotol uvedený do prevádzky.
Na výber sú štyri možnosti prevádzky
Inováciou a moderným redizajnom prešla tiež regulácia a ovládanie kotla. Obslužný panel na báze LED poskytuje vysoký kontrast bielej a čiernej farby. Obsluhuje sa prostredníctvom štyroch dotykových tlačidiel v spodnej časti panela, čo poskytuje vysoký komfort aj pre koncového užívateľa kotla.
„Regulácia je tiež stavaná na bezdrôtovú komunikáciu a integráciu do domácej Wi-fi siete užívateľa. Okrem zjednodušenia obsluhy užívateľ automaticky získava bezdrôtovú komunikáciu so zariadením a pripojenie na domácu sieť prostredníctvom integrovaného Wi-fi modulu a tým aj prístup k širokému portfóliu digitálnych nástrojov, ktoré Viessmann ponúka,“ objasnil P. Heyder.
Na samotný kotol sa dá káblovo aj bezkáblovo pripojiť priestorové alebo diaľkové ovládania, pričom využiť sa dá viacero platforiem.
Foto: Viessmann
„Mozgom“ regulácie je doska HBMU (Heat Boiler Management Unit), pričom všetky informácie sa v reálnom čase prenášajú aj na ovládací panel.
Regulácia kotla ponúka štyri možnosti prevádzky.
Prvou z nich je konštantná prevádzka s časovým programom, čo pri staršej rade kotlov nebolo možné. Druhou novinkou v rade Vitodens 100 je ekvitermická prevádzka.
Ďalšími možnosťami sú základná konštantná prevádzka bez časového programu, ako aj prevádzka podľa teploty miestností.
Termostat obslúžite cez aplikáciu
Ku kotlom nového radu je k dispozícii tiež široké portfólio príslušenstva, a to termostaty či diaľkové ovládania.
Pre ekvitermické riadenie kotla je výhodným riešením termostat Vitotrol 200-E. V prípade, ak bude kotol prevádzkovaný pri konštantnej teplote, postačovať bude niektorý z on / off termostatov.
Foto: Viessmann
„Rad kotlov Vitodens 100/111 okrem toho po prvýkrát ponúka ViCare termostat, ktorý je snímačom teploty a vlhkosti. Je určený na digitalizáciu a použitie ViCare aplikácie. Termostat reálne meria teplotu priestoru, ale všetky nastavenia sa realizujú v online aplikácii,“ vysvetlil P. Heyder.
Nový kotol je súčasťou ponuky integrovaných riešení Viessmann. Výrobca k zdroju tepla ponúka kompletný digitálny servis, konektivitu a platformu. Užívateľ tak môže využiť prepojenie jednotlivých zariadení a systémov tak, ako to bolo doteraz pri vyšších radách kotlov.
Spoločnosť Viessmann je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.