Slovenský prepravca plynu zároveň oznámil, koľko vodíka bude možné primiešavať do zemného plynu.
Prípravy slovenských plynárov na využívanie vodíka napredujú. Prepravca zemného plynu, eustream, a.s., ohlásil, že svoju sieť pripravuje na prepravu obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov, pričom do konca roku 2023 bude technologicky pripravený na prepravu vodíka.
Spoločnosť v najbližších rokoch plánuje na svojej infraštruktúre zrealizovať úpravy, vďaka ktorým bude od konca roka 2023 môcť primiešavať do zemného plynu vodík, a to do piatich percent prepravovaného objemu.
Pri súčasných prepravovaných objemoch to znamená, že Slovensko bude čoskoro pripravené prepravovať teoreticky viac ako dve miliardy m3 vodíka ročne. Predstavitelia eustreamu očakávajú, že tak bude možné uspokojiť očakávaný postupný nárast dopytu po vodíku.
Ňukovič: Bude to dôležitý impulz
„Doposiaľ bola cieľom rozvoja našej siete najmä diverzifikácia trás, čo už bude po dokončení posledného chýbajúceho prepoja s Poľskom splnená úloha,“ povedal generálny riaditeľ eustreamu Rastislav Ňukovič.
Historicky prvý plynovod medzi Poľskom a Slovenskom je aktuálne dokončený približne na 90 % a jeho spustenie do prevádzky sa očakáva v prvom štvrťroku 2022.
„V novej etape je našou prioritou podpora klimatických ambícií a príprava siete na nízkouhlíkovú ekonomiku,“ vyhlásil šéf eustreamu.
Prepravca plynu sa podobne ako ďalšie plynárenské podniky na slovenskom trhu zaujíma o vodík už dlhšie. Plynári vnímajú vodík spolu s ďalšími obnoviteľnými plynmi vnímajú ako nástroj na dekarbonizáciu plynárenského odvetvia a plnenie klimatických cieľov.
„Najnovšia iniciatíva nám čoskoro umožní byť technologicky pripravení prepravovať spolu so zemným plynom aj vodík, a to až do piatich percent prepravovaného objemu. Myslíme si, že to môže priniesť dôležitý impulz pre rozvoj vodíkových kapacít v regióne,“ doplnil R. Ňukovič.
Vodík plánujú aj vyrábať
Primiešavanie vodíka do zemného plynu, tzv. blending, je podľa slovenského prepravcu spôsob, ako čo najskôr umožniť prepravu a využívanie vodíka v existujúcej plynárenskej sieti.
„Tento systém má potenciál napríklad pri uskladňovaní prebytočnej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. Podmienkou sú investície do nových technológií na meranie prepraveného vodíka,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe.
Nové meracie technológie eustream plánuje inštalovať do dvoch rokov, vďaka čomu má byť slovenská prepravná sieť pripravená na prácu s vodíkom.
Eustream zároveň plánuje aj vlastnú produkciu zeleného vodíka z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorý bude využívať na pohon kompresorov a postupnú dekarbonizáciu vlastnej prevádzky. Prvý takýto pilotný projekt je naplánovaný pre najväčšiu kompresorovú stanicu Veľké Kapušany s plánom spustenia výroby vodíka v roku 2023.
Časť siete neskôr vyčlenia len pre vodík
Pri ďalšom rozvoji svojej infraštruktúry chce eustream vychádzať z výhody slovenskej prepravnej siete, ktorá pozostáva z viacerých paralelných plynovodných potrubí spájajúcich Ukrajinu, Českú republiku, Rakúsko, Maďarsko. Od budúceho roka k týmto krajinám pribudne aj Poľsko.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.