Zelený vodík z poslúži ako plyn na pohon turbín kompresorov v kompresorovej stanici Veľké Kapušany prepravcu plynu eustream.
Rozvoj vodíkového trhu, o ktorý sa čoraz intenzívnejšie zaujímajú slovenskí plynári, naberá konkrétne kontúry. Prepravca plynu, spoločnosť eustream, a.s., plánuje vo svojej kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch spustiť výrobu zeleného vodíka, ktorý bude slúžiť na pohon zariadení.
„Chceme tak prispieť k dekarbonizácii medzinárodnej prepravy a urobiť tým dôležitý krok v našom pláne byť stopercentne pripravení na budúcu prepravu obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov,“ vyhlásil Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ spoločnosti, po stretnutí s poslancami Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti v rámci ich návštevy kompresorovej stanice.
„Okrem podpory dekarbonizačných cieľov ide aj o ďalší technologický a strategický rozvoj kompresorovej stanice na východe Slovenska,“ doplnil R. Ňukovič.
Výrobu zeleného vodíka eustream plánuje zabezpečiť prostredníctvom elektrolýzy za využitia obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Vodík by mal vo Veľkých Kapušanoch poslúžiť ako plyn na pohon turbín kompresorov kompresorovej stanice, ktorá patrí k najväčším v Európe.
„Plynárenstvo je jedným z kľúčových sektorov, v ktorých počíta s rozvojom využívania vodíka aj Národná vodíková stratégia. Teší ma, že prepravca zemného plynu reflektuje na potenciál, ktorý vodík predstavuje,“ skonštatoval podpredseda hospodárskeho výboru a poslanec NR SR za SaS Radovan Kazda (spoluvlastník vydavateľstva Energie-portal.sk – pozn. red.).
Národná vodíková stratégia z dielne rezortu hospodárstva okrem plynárenstva počíta s rozvojom vodíkových technológií takisto v teplárenstve, doprave či ťažko elektrofikovateľných odvetviach priemyslu. Podrobnosti o vodíkových zámeroch rezortu hospodárstva sa dozviete tu.
Eustream testuje aj prepravu vodíka
Využitím vodíka sa slovenskí plynári zaoberajú už viac ako päť rokov, pričom skúmajú, ako vodík integrovať do plynárenskej infraštruktúre, vrátane jeho distribúcie a uskladnenia.
Koncom januára 2021 eustream uspel v národnej výzve dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu (IPCEI) s projektom H2Infrastructure. K tomu, aby sa projekt na tento zoznam dostal, chýba ešte súhlas Európskej komisie.
„Ide o spoločný projekt spoločností Eustream, SPP-distribúcia a Nafty, ktorý má detailne identifikovať všetky potrebné kroky na to, aby bolo slovenské plynárenstvo stopercentne pripravené na prepravu, distribúciu a skladovanie obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov, a to v rozsahu, aký bude závisieť od skutočného rozvoja ostatných európskych iniciatív,“ vysvetlil R. Ňukovič v podcaste Otvorene o plyne.
„Pripravujeme sa na to, aby sme v prípade, ak vývoj pôjde týmto smerom, boli ako jedni z prvých pripravení prepravovať čistý vodík, a to aj vo veľkých objemoch,“ uviedol R. Ňukovič. „To, v akých množstvách sa bude prepravovať vodík, bude závisieť od vývoja, kde je dnes ešte veľa otáznikov, a ktorý nebude závisieť od nás. Našou povinnosťou je ale byť pripravení na všetky alternatívy,“
V apríli tohto roka sa eustream pripojil k iniciatíve European Hydrogen Backbone (EHB), ktorej cieľom je uľahčiť budúce tranzitné toky vodíka v rámci EÚ. Slovenská časť bude predstavovať významný príspevok k tejto iniciatíve a má umožniť budúci dovoz vodíka potenciálne dodávaného z Ukrajiny alebo iné cezhraničné toky.
Takmer 70 % navrhovanej „chrbtice“ vodíkovej siete by podľa EHB mali tvoriť upravené existujúce siete pre zemný plyn. Zvyšných zhruba 30 % novovybudovaných plynovodov bude potrebných na pripojenie nových odberateľov. Nové plynovody by mali pribudnúť v krajinách so súčasnými malými plynárenskými sieťami, avšak s vysokým očakávaným budúcim dopytom a dodávkou vodíka.
Slovensko-poľský plynovod spustia v budúcom roku
Okrem vodíkových zámerov slovenského prepravcu plynu sa poslanci hospodárskeho výboru NR SR zaujímali tiež o pokrok pri výstavbe dlho očakávaného prepojovacieho plynovodu medzi Poľskom a Slovenskom, ktorého výstavba sa vo Veľkých Kapušanoch začala v lete 2018.
Zostáva vám 15% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.