Vo Veľkých Kapušanoch sa začal stavať nový plynovod, ktorý prepojí Slovensko a Poľsko. EÚ prispieva viac ako 100 miliónov eur.
Výstavba 160-kilometrového plynovodu medzi Slovenskom a Poľskom sa stáva realitou. Vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce slávnostne začali s výstavbou nového plynovodu. Informovalo o tom ministerstvo hospodárstva.
Plynovodom sa prepojí kompresorová stanica vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celkové náklady na výstavbu slovenskej časti novej infraštruktúry sa odhadujú na 142 miliónov eur. Projekt získal na výstavbu na našom území grant Európskej únie 55 miliónov eur a úver od Európskej investičnej banky vo výške 70 miliónov eur.
Podľa harmonogramu by mal byť plynovod v prevádzke v 2021. Jeho prepravná kapacita bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne.
Prístup k terminálom LNG
„Nový 165-kilometrový plynovod umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne,“ uvádza slovenský prepravca eustream.
Vďaka novému prepojeniu by mali krajiny strednej Európy získať priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori (Świnoujście LNG, Klaipeda LNG cez Gas Interconnection Poland – Lithuania – GIPL) a z Nórska (vďaka plánovanému plynovodu Baltic Pipe).
Energetickú bezpečnosť zdôraznil pri otváraní stavby aj premiér Pellegrini. Dôležité podľa neho je, že sa zvyšuje počet ciest, prostredníctvom ktorých môže byť na Slovensko dopravovaný plyn.
„Máme ďalší možný zdroj dodávok plynu v prípade, že by napríklad, nedajbože, došlo k pozastaveniu tranzitu plynu cez Ukrajinu. Kapacita tohto prepojenia na poľskú stranu nám umožní pokryť celoročnú spotrebu plynu Slovenska,“ zdôraznil premiér.
Dokončením koridoru má byť Eastring
Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu ide „ide o jedinečný projekt v rámci severo-južnej línie plynárenských prepravných sietí v Európskej únii". Slovensko by podľa neho nemalo byť odkázané len na jednu trasu, alebo jeden zdroj plynu, pretože to predstavuje riziko.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.