Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Eustream a GAZ-SYSTEM prepojili poľskú a slovenskú sieť, nový plynovod je takmer dokončený

Historicky prvé plynovodné prepojenie s Poľskom má Slovensku okrem zabezpečiť prístup na globálny trh s LNG. Plynovod je zároveň technicky pripravený aj na primiešavanie vodíka.

plynovod

Foto: GAZ-SYSTEM

Jeden z najväčších projektov energetickej infraštruktúry Slovenska sa chýli ku koncu. Kľúčový prepojovací plynovod medzi Poľskom a Slovenskom, ktorého výstavbu spustili na jeseň 2018, je aktuálne dokončený na 90 %. Do prevádzky by sa mal dostať v prvom štvrťroku 2022.

Predstavitelia slovenského prepravcu plynu Eustream a poľského prepravcu plynu GAZ-SYSTEM sa v utorok 3. augusta stretli na poľsko-slovenskej hranici pri symbolickom „zlatom zvare.“ Prvý raz v histórii sa tak priamo prepojili plynárenské prepravné siete oboch krajín.

Plynovod sprístupní aj zemný plyn z Nórska

Nový plynovod spájajúci prepravné systémy Poľska a Slovenska bude tvoriť dôležitú časť európskeho prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení.

„Hraničný zvar je symbolom významného pokroku prác na oboch stranách hranice. Nové prepojenie prinesie dôležité benefity pre celý región strednej a východnej Európy. Chcem poďakovať všetkým partnerom, ktorí od začiatku pomáhajú, aby sa tento projekt stal realitou,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič po spoločnom stretnutí na štátnej hranici.

Zlatý zvar na poľsko-slovenskom plynovode | Foto: GAZ-SYSTEM

„Zlatý zvar” bude spájať poľský a slovenský systém na prepravu zemného plynu. Tento prepoj, podobne ako plynovod Baltic Pipe, ktorý sa dnes kladie na dno Baltského mora, umožní zrealizovať odvážny projekt,“ podotkol minister Piotr Naimski, splnomocnenec poľskej vlády pre strategickú energetickú infraštruktúru.

„Od Baltského mora k vrcholom hôr, a ďalej na juh kontinentu bude môcť prúdiť plyn z nórskych kontinentálnych šelfov, alebo z LNG z celého sveta. Výstavba v tomto krásnom a ťažkom teréne je dobrým príkladom, že spoločná hranica na hrebeni Karpát je príležitosťou na spoluprácu medzi našimi národmi,“ doplnil P. Naimski.

Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti GAZ-SYSTEM Tomasza Stępieńa prepojenie plynárenských systémov Poľska a Slovenska prispeje k posilneniu regionálnej bezpečnosti dodávok zemného plynu a je aj dôležitou súčasťou spolupráce krajín v rámci iniciatívy troch morí.

„Práce sú dokončené na viac ako 90 percent. Dokončiť investíciu a spustiť plynovod plánujeme v súlade s termínmi oznámenými trhu, teda v prvom kvartáli roka 2022,“ vyhlásil T. Stępień.

Galek: Úloha zemného plynu je nespochybniteľná

Slovenskú republiku na slávnostnom „zlatom zvare“ okrem zástupcov spoločnosti Eustream reprezentoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS). Severojužné plynovodné prepojenie označil za dôležité pre energetickú bezpečnosť nielen Slovenska, ale celého regiónu.

„A hoci zemný plyn je a bude fosílnym palivom, jeho úloha ako prechodného paliva na ceste k bezuhlíkovej Európe je nespochybniteľná. Navyše samotná plynová infraštruktúra je do budúcnosti využiteľná aj pre prepravu obnoviteľných plynov. Medzi nimi dôležitú úlohu zohrá aj vodík, pričom na jeho primiešavanie bude nový plynovod do Poľska technicky pripravený.“

Prepojovací plynovod Poľsko-Slovensko má celkovú dĺžku približne 164 km s priemerom DN1000. Na poľskej strane má plynovod dĺžku 61,3 km (Strachocina – hranica). Dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany.

Po dokončení bude mať plynovod prepravnú kapacitu 4,7 mld. m3 v smere na Slovensko a 5,7 mld. m3 v smere do Poľska. Medzi hlavné ciele nového prepojenia patrí diverzifikácia trás a zdrojov zemného plynu, zvýšenie bezpečnosti dodávok a tiež posilnenie integrovaného a likvidného trhu so zemným plynom.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spustili ďalšie dotácie pre verejné budovy, školy a úrady si rozdelia eurofondy na zateplenie či vykurovanie

Spustili ďalšie dotácie pre verejné budovy, školy a úrady si rozdelia eurofondy na zateplenie či vykurovanie

Eurofondy sa dajú využiť aj na tepelné čerpadlo či solárne panely. Podmienkou je dosiahnuť aspoň 30-percentnú energetickú úsporu.

Ako zmení Trump svetovú energetiku? Sľubov rozdal veľa

Ako zmení Trump svetovú energetiku? Sľubov rozdal veľa

Pozreli sme sa na najdôležitejšie energetické témy, ktoré prezentuje Donald Trump.

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemecko chce položiť základy kľúčovej vodíkovej infraštruktúry počas najbližších ôsmich rokov.

X
X
X
X