Na východe hĺbia geotermálny vrt, môže poslúžiť na vykurovanie (FOTO) | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Pri Košiciach hĺbia geotermálny vrt, zdroj môže poslúžiť na vykurovanie

Geotermálny vrt má stáť zhruba dva milióny eur, náklady zafinancuje župa.

geotermálny vrt

Vrtné práce pri Čižaticiach / Foto: KSK

Východné Slovensko je o krok bližšie k využívaniu geotermálnej energie. Umožniť to má nový geoterálmy vrt do hĺbky viac ako 2 000 metrov. Nejde však o často skloňovanú lokalitu Ďurkov, kde geotermálnu energiu plánujú využívať štátni teplári, ale o relatívne menej známu lokalitu pri obci Čižatice v okrese Košice - okolie.

O projekte, ktorý v tejto lokalite realizuje Košický samosprávny kraj (KSK), sme na Energie-portal.sk podrobne informovali už júli 2019. V týchto dňoch pri Čižaticiach ukončili prvú etapu vrtných prác a zrealizovali úvodnú časť vrtu.

V hre je vykurovanie aj akvapark

„S malou vrtnou súpravou sme sa dostali do hĺbky 30 metrov. Ide o prípravné práce pre veľkú vrtnú vežu, vďaka ktorej sa budeme vedieť dostať do viac ako dvetisíc metrovej hĺbky, prípadne do hĺbky, v ktorej sa nachádza zdroj termálnej vody,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Pomerne hlboký geotermálny vrt podľa košického župana poskytne zaujímavé parametre. Jeho výdatnosť a teplota vody by mala byť podobná ako pri vrte v neďalekom Ďurkove.

„Na využitie geotermálneho zdroja však nechceme čakať desiatky rokov. Prevádzku veľkej vrtnej súpravy by sme chceli spustiť po jej preprave a montáži koncom roka. Verím, že čižatický vrt už začiatkom budúceho roka odhalí potenciál, ktorý máme pod povrchom a tento geotermálny zdroj budeme vedieť využiť čo najlepšie v prospech všetkých východniarov. Či už to bude akvapark, alebo geotermálne vykurovanie, možnosti sú široké,“ podotkol R. Trnka.

Očakávajú 100 °C

Košická kotlina patrí k najperspektívnejším geotermálnym oblastiam na Slovensku. Čižatická geotermálna štruktúra je pritom severným pokračovaním ďurkovskej štruktúry.

Držiteľom prieskumného územia Čižatice - geotermálne vody je spoločnosť GeoSurvey, s. r. o., ktorá patrí pod košickú župu. 

 
 

Zostáva vám 49% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.