Podnikateľ chce vykurovať svoju historickú budovu geotermálnou vodou z neďalekého vrtu. Tamojší obyvatelia nesúhlasia a protirečia si aj vyjadrenia úradov.
Rozvoj geotermálnej energie a akýchkoľvek iných investičných zámerov na Slovensku nezávisí iba od ekonomických faktorov a dostatku kapitálových zdrojov. Čoraz dôležitejší vplyv na potenciálne nové projekty má povoľovací proces, v ktorom môžu dotknuté inštitúcie a verejnosť podstatne oddialiť a v konečnom dôsledku aj zmariť celý zámer z najrôznejších dôvodov.
Čerstvým príkladom môže byť aj snaha o využívanie geotermálnej vody z vrtu v Tatranskej Lomnici pri vykurovaní budovy. Tamojší podnikateľ chce obnoviteľnú energiu získať z geotermálneho vrtu, nachádzajúceho sa zhruba pol kilometra od historickej vily Széchenyi, ktorú vlastní jeho firma.
Najskôr však potrebuje realizovať samotný vrt. Keďže tento sa nachádza v blízkosti obytnej časti obce, okolití obyvatelia so zámerom nesúhlasia. Obávajú sa nadmerného hluku a celkového narušenia životného prostredia.
“Nie je uvedené, aké hlukové limity má navrhovateľ dodržiavať, taktiež absentujú podmienky vo vzťahu k narušeniu pohody a kvality života a prijateľnosti navrhovanej činnosti podľa sociologického prieskumu medzi obyvateľmi, a tiež absentujú podmienky vo vzťahu k Tatranskému národnému parku,” uvádza jedna z mnohých pripomienok verejnosti.
Zostáva vám 61% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.