VSE
TESLA
Belimo 2

Cena plynu zrejme porastie. ÚRSO schválil eustreamu zvýšenie tarify o 350 percent

Eustream prepravuje málo plynu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) preto vydal dňa 2. mája rozhodnutie o návrhu ceny za prístup do prepravnej siete pre slovenského prepravcu plynu eustream. Východiskovú sadzbu tarify na vstupnom bode v moravskom Lanžhote oproti januáru úrad zvýšil až 3,5 násobne a na vstupe v rakúskom Baumgartene o 50 %. Regulátor tvrdí, že podklady k svojmu rozhodnutiu nemôže zverejniť.

Cena plynu zrejme porastie. ÚRSO schválil eustreamu zvýšenie tarify o 350 percent

Photodune

O zvýšenie sadzieb požiadal eustream už 22. apríla tohto roku, ale v pondelok 29. apríla úrad požiadal prepravcu, aby návrh doplnil o analýzu cien porovnávacej štúdie odôvodňujúcu návrh a analýzu vplyvu návrhu na užívateľov prepravnej siete na Slovensku. Rozhodnutie vydal úrad už o ďalšie dva pracovné dni, vo štvrtok 2. mája. V ten deň eustream dodal podkladové analýzy pre rozhodnutie.

Analýzu cien porovnávacej štúdie, ktorá mala byť pokladom pre rozhodnutie o zvýšení tarify, úrad odmietol zverejniť. Podľa predsedu úradu Jozefa Holjenčíka materiál podlieha obchodnému tajomstvu. Podobný postup zvolil aj eustream. „Analýza okrem eustreamu zahŕňala najmä prevádzkovateľov prepravných sietí susediacich so Slovenskou republikou. Analýzu cien nezverejňujeme, v porovnaniach boli použité údaje o tarifách publikované prevádzkovateľmi na ich webových stránkach“, reagoval pre energie-portal.sk hovorca spoločnosti Vahram Chuguryan.

Dôvodom je konkurencia

Podľa regulačného úradu je hlavným dôvodom zvýšenia tarify výrazný pokles objemu plynu prepravovaného cez Slovensko. „Dokonca bol blízko reálny stav, že sa smer toku plynu z tohto dôvodu zmení a plyn začne tiecť opačným smerom, t.j. zo západu na východ,“ uviedol Jozef Holjenčík.

Eustream považuje zvýšenie tarify za dôsledok najmä spustenia prevádzky konkurenčných plynovodov a vývoja na európskych trhoch. V jeho dôsledku za znížilo množstvo prepravovaného zemného plynu eustreamom. Eustream tiež musel zvýšiť komerčné využívanie fyzického reverzného toku, prostredníctvom kapacity pôvodne určenej ako rezervné technické riešenie pre účely plnenia štandardov bezpečnosti dodávok.


Čítajte: Zdražie cena plynu? Nepovšimnuté rozhodnutie ÚRSO (komentár)

„Výsledkom zmeny fyzických tokov a zvýšenia podielu tokov v smere zo západu na východ oproti tradičnému a v minulosti výhradnému smeru východ - západ bola aj potreba zmeny tarifného systému. Vo všeobecnosti prechádza schéma zásobovania trhov EU dynamickým vývojom, na čo Eustream musí primerane reagovať“, objasnil Vahram Chuguryan.

Nejasné príčiny

Pokles objemu prepravovaného plynu cez Slovensko, ktorý uvádza ÚRSO i eustream ako dôvod zvýšenia tarify, nemá podľa Martina Baláža z advokátskej kancelárie Dvořák Hager & Partners oporu v zákone. Znamená totiž nevyužívanie prepravnej kapacity v rozsahu, v akom bola využívaná doteraz. „Náklady spojené s nevyužitými prevádzkami sa v zmysle vyhlášky ÚRSO č. 216/2011 Z.z. nepovažujú za oprávnené náklady. Predpokladám, že návrh na zmenu ceny bol eustreamom odôvodnený inak,“ uviedol Baláž.

K presnejšiemu zdôvodneniu svojho rozhodnutia bol regulátor na slovo skúpejší. Na doplňujúcu otázku k paragrafovému zneniu, ktoré k takémuto rozhodnutiu oprávňuje, úrad nereagoval.

Tarify zdražia cenu plynu

Rozhodnutie úradu sa nepozdáva ani alternatívnym dodávateľom plynu. Podľa spoločnosti ELGAS povedie k zvýšeniu ceny pre dovoz plynu Českej republiky. „Logicky sa zvýšenie cien za prepravu na vstupných bodoch na hraniciach s Českou republikou s vysokou pravdepodobnosťou premietnu do rastu cien plynu dovážaného od nášho západného suseda. Dnes totižto pomerne významná časť plynu na slovenskom trhu pochádza práve z dovozu z Českej republiky,“ uviedla pre energie-portal.sk Miriam Oravkinová, marketingová riaditeľka GGE, ktorá je materským holdingom ELGAS-u.

Podobný názor má i Mário Matušinec, riaditeľ nákupu a logistiky v spoločnosti VEMEX ENERGO. Zmenu pravidiel zo strany ÚRSO považuje za neštandardný krok. „Zníženie koncových cien takej významnej komodity ako je zemný plyn, sa takýmto spôsobom určite nedosiahne,“ uviedol. Podľa Matušinca sú v Českej republike poplatky za prepravu niekoľkonásobne nižšie. „Na Slovensku dochádza naopak k ich zvýšeniu. Nie je to asi tá správna cesta na pomoc priemyslu a celej slovenskej ekonomike,“ uviedol Matušinec.

Podľa Miriam Oravkinovej je zmena rozhodnutia úradu počas roka normálny krok, pokiaľ spĺňa náležitosti právnych predpisov.

Ekonomické dopady

Rozhodnutie úradu považujú vo VEMEX ENERGO za kontraproduktívne aj vo vzťahu k pozícii slovenskej vetvy plynovodu v rastúcej konkurencii trás. Navýšenie tarify podľa Matušinca neovplyvní len dodávateľov zemného plynu do Slovenska, ale aj významných medzinárodných obchodníkov a producentov zemného plynu, ktorí využívali túto trasu pre svoje obchodné prípady.

„Výrazne sa tým zníži likvidita a možnosť zobchodovania tejto komodity na vstupoch do SR. Zvyšuje tak motiváciu k vybudovaniu nových trás plynovodov obchádzajúcich Slovensko a tým aj zníženie ziskov pre samotný eustream,“ objasňuje Matušinec.

Miriam Oravkinová zdôrazňuje, že z pohľadu rozvoja trhu je rozhodnutie ÚRSO škodou, pretože v posledných rokoch výrazným spôsobom rástol objem plynu dovezeného z Českej republiky. „Zvýšenie nákladov na jeho prepravu na slovenský trh, samozrejme, trochu zníži jeho konkurencieschopnosť oproti plynu dovážanému z Ukrajiny,“ uviedla marketingová riaditeľka holdingu GGE.

INFOGRAFIKA

(Porovnanie pôvodnej a súčasnej tarífy pre vstupné a výstupné body do prepravnej siete, odkazy na príslušné dokumenty – zóna pre predplatiteľov).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ovplyvňuje blízkosť veterných turbín ceny obytných nehnuteľností?

Ovplyvňuje blízkosť veterných turbín ceny obytných nehnuteľností?

Štúdia skúmala predajné ceny domov počas 30 rokov a porovnala identické nehnuteľnosti s výhľadom a bez výhľadu na veternú elektráreň.

Reagujú na vojnu a možný výpadok. Slovenské elektrárne rozšíria sklady na jadrové palivo

Reagujú na vojnu a možný výpadok. Slovenské elektrárne rozšíria sklady na jadrové palivo

Prevádzkovateľ jadrových elektrární sa chce lepšie predzásobiť palivom.

Ceny elektriny na Veľkú noc padli k -100 eur/MWh. Rok 2025 už prekonáva aj rekordný vlaňajšok

Ceny elektriny na Veľkú noc padli k -100 eur/MWh. Rok 2025 už prekonáva aj rekordný vlaňajšok

Slovenský denný trh v tomto roku zaznamenal už 51 hodín so zápornými cenami elektriny.

X
X
X
X