Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Zdražie cena plynu? Nepovšimnuté rozhodnutie ÚRSO

Jedna nákladová položka v cene plynu bezpochyby zdražie.

Zdražie cena plynu? Nepovšimnuté rozhodnutie ÚRSO

Photodune

Na začiatku mája sa na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) udiala zaujímavá vec: úrad nečakane „odklepol“ monopolnému prepravcovi plynu, spoločnosti eustream, zásadné zvýšenie tarify pre dva vstupné body do prepravnej siete.

Čo sa udialo?

Sadzby taríf pre vstupné body do prepravnej siete eustreamu vzrástli skokovo a len v dvoch z troch vstupných bodoch siete. Konkrétne na vstupnom bode v moravskom Lanžhote, teda na vstupe plynu z Česka na Slovensko, úrad zvýšil sadzby tarify oproti januáru o 350 %. Na vstupe v rakúskom Baumgartene o 50 %. Na vstupe z Ukrajiny vo Veľkých Kapušanoch však úrad cenu nezmenil.

Pokles objemu

Hlavným dôvodom zvýšenia sadzby tarify je podľa ÚRSO výrazný pokles objemu plynu prepravovaného cez Slovenskú republiku a „blížiaci sa“ stav, že sa smer toku plynu z tohto dôvodu zmení a plyn začne tiecť opačným smerom, t.j. zo západu na východ.

Na prvý dôvod – pokles objemu prepravovaného plynu – to veľmi nevyzerá. Rozhodnutie by bolo v rozpore s pravidlami. Podľa vyhlášky sa totiž cena má stanoviť priamym určením porovnateľnej ceny, nie sledovaním nákladov firmy. Náhly cenový skok o 350 % v Lanžhote by teda mal byť najmä dôsledkom podobného cenového vývoja na okolí. Lenže trh nič také nehlási.

Naznačujú tomu aj iné okolnosti. eustream je predovšetkým tranzitný prepravca (odhadom 90 % objemu), takže ak by firma pociťovala dramatický pokles záujmu o prepravu cez „jeho“ potrubie v prospech konkurenčných ciest (v súčasnosti najmä Nord Stream), trhovo logickým riešením by bolo sadzby tlačiť nadol a dopyt tak zvýšiť, nie žiadať o zvýšenie sadzby. Keďže eustream nie je firmou, ktorá by hospodárila „na hranici regulačného rámca“ (zisk eustreamu bol v roku 2011 viac ako 187 miliónov eur a takmer rovnaký aj rok predtým), mohla by si dovoliť trochu „zatlačiť na pílu“.


Čítajte: Cena plynu zrejme porastie. ÚRSO schválil eustreamu zvýšenie tarify o 350 percent


Dopyt po reverznom toku

Takže za zvýšením sadzieb by mohol byť skôr druhý dôvod, teda, že rastie dopyt po plyne, ktorý ide opačným smerom – z Česka do Slovenska, alebo z Česka cez Slovensko do inej krajiny. Takto to prezentuje nielen ÚRSO, ale aj žiadateľ eustream, ktorý pripúšťa, že jedným z dôvodov ich snahy zvýšiť sadzbu tarify je „zvýšenie komerčného využívania fyzického reverzného toku, prostredníctvom kapacity pôvodne určenej ako rezervné technické riešenie pre účely plnenia štandardov bezpečnosti dodávok“.

Signálom je aj to, že iba týždeň pred podaním návrhu na zvýšenie sadzby oznámil český prepravca NET4GAS, že po úpravách stanice Lanžhot došlo k navýšeniu technickej exit kapacity.

Problém je v tom, že túto prirodzenú trhovú motiváciu ÚRSO nemá brať pri rozhodovaní do úvahy, ale práve naopak, má jej zabraňovať. Takéto rozhodnutie by bolo tiež v rozpore s pravidlami.

Zlikvidovať konkurenciu

Náhle rozhodnutie úradu bezpochyby znevýhodní tých, ktorí začali využívať nový zaujímavý tranzit z Česka, oproti tým, ktorí nakupujú najmä z ukrajinského vstupu. Motivácii eustreamu by sa v tomto prípade dalo rozumieť, pretože je dcérou SPP, ktorý má dlhodobý kontrakt s Gazprom Export. Takéto rozhodnutie by však bolo opäť v rozpore s pravidlami, pretože úrad má sledovať porovnanie cien, nie podporovať (celkom prirodzené) trhové motivácie eustreamu.

Zverejniť analýzu cien

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Ak k jednému zámeru veternej elektrárne prídu tri pripomienky od verejnosti a k druhému až 200, ministerstvo by malo zvážiť, čo prenesie do rozsahu hodnotenia, myslí si Peter Socháň.

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Príkladom pre Slovensko pri výstavbe veterných parkov môže byť Fínsko, kde pripájajú tisíc megawattov nových zdrojov ročne.

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023.