Zabezpečiť výkonovú rovnováhu sústavy nebude možné bez plynových elektrární, ukazuje analýza.
Vysoké ceny elektrickej energie vyvolávajú často pochybnosti, či trh v tomto odvetví vôbec funguje a či nejde o jednorazovú anomáliu, ktorú môžu vyriešiť iba regulačné opatrenia. S návrhmi prichádza Európska komisia, vlastné riešenia zvažujú alebo už realizujú štáty, vrátane Slovenska.
Hoci sa ceny energií po prudkom raste v uplynulých mesiacoch vracajú do normálu, stabilizujú sa na vyššej úrovni. “Trh s elektrinou funguje. Ceny reflektujú výkonovú nerovnováhu. Rástli presne vtedy, keď neexistovala dostatočná ponuka. Sucho, odstavené jadrové elektrárne vo Francúzsku, plnili sa plynové zásobníky,” uviedol Tomáš Rajčan, riaditeľ úseku energetiky a priemyslu v spoločnosti Ipesoft na konferencii e-focus.sk s názvom “Energetická kríza vs. vízia pre Slovensko - kam smerujeme”.
V článku sa dozviete:
- čo bolo podľa experta dôvodom prudkého rastu cien elektriny v letných mesiacoch,
- ktorý prirodzený jav môže vplývať na cenu elektriny viac než zdaňovanie výrobcov,
- prečo domácnosti na Slovensku nie sú veľmi motivované k úspore elektriny,
- čo môže byť dôsledkom zavedenia cenových stropov,
- aký vplyv majú obnoviteľné zdroje na cenu elektriny a aká má byť ich “rozumná” úroveň,
- prečo budú konvenčné zdroje stále rovnako potrebné aj pri vysokom podiele OZE.
Spotová cena elektriny atakovala v lete úroveň 1000 eur/MWh. To má súvisieť s limitovanou ponukou a nedostatkom zdrojov. Vtedy cenu začína určovať spotreba. “Nastáva súboj o elektrinu a obdrží ju ten, kto zaplatí najviac. Cena môže potom takto nezmyselne vyskočiť.”
Od jesene sa produkcia vodných elektrární vrátila k normálu, zásobníky plynu prakticky naplnili, znížila sa aj spotreba energií a vytvorili sa predpoklady pre pokles ceny.
Domácnosti nemotivované k šetreniu
Obdobie paniky využili európske a štátne inštitúcie na hľadanie opatrení, ktorými by ceny stlačili nadol a kompenzovali prudký nárast.. Zdanenie tzv. “inframarginálnych” výrobcov elektriny (jadro, obnoviteľné zdroje) a ropných spoločností je alebo bude realitou aj na Slovensku. Avšak bez znižovania spotreby odberateľov, najmä domácností.
“Mrzí ma, že súčasťou dohody medzi Slovenskými elektrárňami a vlády o garantovanej cene pre domácnosti nie je pôvodne zvažovaný limit 85 %. To by v skutočnosti pomohlo viac ako všetko ostatné. Domácnosti môžu dnes míňať elektrinu bez zábran, menej sa oplatí inštalovať fotovoltické panely na strechu,” uviedol T. Rajčan na konferencii e-focus.sk. Práve zníženie spotreby je podľa neho kľúčom k poklesu ceny elektriny, čo sa už deje.
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.