VSE
VSE
Belimo 2

Tomáš Rajčan: Trh s elektrinou funguje, ceny odrážajú výkonovú nerovnováhu

Zabezpečiť výkonovú rovnováhu sústavy nebude možné bez plynových elektrární, ukazuje analýza.

Tomáš Rajčan

Tomáš Rajčan | Foto: Energie-portal.sk

Vysoké ceny elektrickej energie vyvolávajú často pochybnosti, či trh v tomto odvetví vôbec funguje a či nejde o jednorazovú anomáliu, ktorú môžu vyriešiť iba regulačné opatrenia. S návrhmi prichádza Európska komisia, vlastné riešenia zvažujú alebo už realizujú štáty, vrátane Slovenska.

Hoci sa ceny energií po prudkom raste v uplynulých mesiacoch vracajú do normálu, stabilizujú sa na vyššej úrovni. “Trh s elektrinou funguje. Ceny reflektujú výkonovú nerovnováhu. Rástli presne vtedy, keď neexistovala dostatočná ponuka. Sucho, odstavené jadrové elektrárne vo Francúzsku, plnili sa plynové zásobníky,” uviedol Tomáš Rajčan, riaditeľ úseku energetiky a priemyslu v spoločnosti Ipesoft na konferencii e-focus.sk s názvom “Energetická kríza vs. vízia pre Slovensko - kam smerujeme”.

V článku sa dozviete:

  • čo bolo podľa experta dôvodom prudkého rastu cien elektriny v letných mesiacoch,
  • ktorý prirodzený jav môže vplývať na cenu elektriny viac než zdaňovanie výrobcov,
  • prečo domácnosti na Slovensku nie sú veľmi motivované k úspore elektriny,
  • čo môže byť dôsledkom zavedenia cenových stropov,
  • aký vplyv majú obnoviteľné zdroje na cenu elektriny a aká má byť ich “rozumná” úroveň,
  • prečo budú konvenčné zdroje stále rovnako potrebné aj pri vysokom podiele OZE.

Spotová cena elektriny atakovala v lete úroveň 1000 eur/MWh. To má súvisieť s limitovanou ponukou a nedostatkom zdrojov. Vtedy cenu začína určovať spotreba. “Nastáva súboj o elektrinu a obdrží ju ten, kto zaplatí najviac. Cena môže potom takto nezmyselne vyskočiť.”

Od jesene sa produkcia vodných elektrární vrátila k normálu, zásobníky plynu prakticky naplnili, znížila sa aj spotreba energií a vytvorili sa predpoklady pre pokles ceny. 

IPESOFT

Domácnosti nemotivované k šetreniu

Obdobie paniky využili európske a štátne inštitúcie na hľadanie opatrení, ktorými by ceny stlačili nadol a kompenzovali prudký nárast.. Zdanenie tzv. “inframarginálnych” výrobcov elektriny (jadro, obnoviteľné zdroje) a ropných spoločností je alebo bude realitou aj na Slovensku. Avšak bez znižovania spotreby odberateľov, najmä domácností.

“Mrzí ma, že súčasťou dohody medzi Slovenskými elektrárňami a vlády o garantovanej cene pre domácnosti nie je pôvodne zvažovaný limit 85 %. To by v skutočnosti pomohlo viac ako všetko ostatné. Domácnosti môžu dnes míňať elektrinu bez zábran, menej sa oplatí inštalovať fotovoltické panely na strechu,” uviedol T. Rajčan na konferencii e-focus.sk. Práve zníženie spotreby je podľa neho kľúčom k poklesu ceny elektriny, čo sa už deje.

 
 

Zostáva vám 55% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X