Opatrenie má zabrániť výraznému zdraženiu elektriny pre domácnosti. Elektrárňam a dodávateľom štát prikáže, čo majú urobiť.
Otázkou ako „stlmiť“ prudký nárast cien elektriny pre domácnosti, ktorý ich podľa súčasných pravidiel regulácie čaká od 1. januára 2023, sa vládni predstavitelia zaoberajú už mesiace. Riešením má byť memorandum medzi akcionármi Slovenských elektrární, podľa ktorého podnik dodá elektrinu pre domácnosti s fixnou cenou.
Dnes, 16. novembra, ďalšie kroky štátu nabrali jasnejšie kontúry. Vláda odobrila návrh ministerstva hospodárstva na prijatie všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ), a to v dvoch fázach. Pozreli sme sa, čo rozhodnutie vlády prinesie a aké sú zámery ministerstva.
Pôdu pre tento krok pripravila už nedávna novelizácia energetickej legislatívy, ktorá rozšírila možnosti štátu pri prijímaní VHZ. Právny pohľad na zmeny zákonov sme na Energie-portal.sk priniesli v októbrovom texte.
O presadenie VHZ v súvislosti s cenami energií pre domácnosti sa usilovalo aj predošlé vedenie rezortu hospodárstva. Návrh na rokovanie vlády koncom augusta predložil vtedajší minister Richard Sulík (SaS). Vládny kabinet však jeho návrh neprijal ani po opätovnom predložení.
V článku sa dozviete:
- aký postoj zaujala Európska komisia k memorandu medzi akcionármi Slovenských elektrární,
- ako sa bude v praxi uplatňovať VHZ,
- aké úlohy čakajú SPP a OKTE,
- ako sa jednotliví dodávatelia dostanú k zvýhodnenej elektriny pre domácnosti a za akú cenu,
- aké nové náklady vzniknú štátu.
Brusel si dal podmienky
Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) v predloženom materiáli vysvetľuje, že účelom nových opatrení je „zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny na najzraniteľnejších odberateľov elektriny.“ Ceny elektriny pre domácnosti sa pritom majú riešiť prostredníctvom VHZ „na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny.“
V prípade zraniteľných odberateľov by zohľadnenie súčasnej úrovne trhovej ceny elektriny v regulovanej cene podľa MH SR znamenalo jej extrémny nárast. Pri zohľadnení aktuálnych trendov vývoja trhovej ceny by zvýšenie koncovej ceny elektriny pre domácnosti „mohlo prekročiť“ 235 %.
„MH SR sa preto domnieva, že je plne legitímne a vo všeobecnom hospodárskom záujme Slovenskej republiky zaviesť osobitnú hospodársku reguláciu jadrových elektrární, ktorá umožní obmedziť vystavenie spotrebiteľov cenám fosílnych palív a emisných povoleniek v dodávkach elektriny, a to z dôvodu, že slovenská elektroenergetika je z prevažnej časti dekarbonizovaná,“ uviedol rezort.
Zostáva vám 67% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.