Aktuálne zásoby plynu v niektorých štátoch EÚ pokrývajú menej ako 10 % ich ročnej spotreby, ukazuje analýza Energie-portal.sk.
Naplnenosť zásobníkov zemného plynu na území EÚ už začiatkom októbra prevýšila 90 %. Štátom sa tak podarilo výrazne prekonať cieľ, ktorý vytýčila Európska komisia po ruskej invázii na Ukrajinu. Ten hovoril o naplnenosti aspoň na úrovni 80 % do 1. novembra 2022.
Percentuálny údaj hovorí o tom, aká časť kapacity zásobníkov je „obsadená“ uskladneným plynom. Lenže tak ako sa v jednotlivých krajinách líši veľkosť spotreby plynu, rôzni sa aj celková kapacita ich zásobníkov. Niektoré štáty tak síce už dlhšie hlásia, že naplnili aj viac ako 90 % z kapacity ich zásobníkov, ale uskladnené objemy plynu tvoria vo vzťahu k ich ročnej spotrebe len malý zlomok.
Podľa aktuálnych údajov z databázy plynárenských zásobníkov v Európe (AGSI) dosahuje aktuálna naplnenosť európskych zásobníkov (k 7. novembru) 95,4 %. Pozreli sme sa, ako sú na tom jednotlivé krajiny EÚ.
V článku sa dozviete:
- koľko plynu majú štáty EÚ v zásobníkoch vo vzťahu k svojej spotrebe,
- ako sa rôznia kapacity zásobníkov v štátoch EÚ,
- ktoré štáty spotrebujú najviac plynu a aké sú ich zásoby,
- čo hovoria aktuálne čísla o Slovensku.
V percentách nevedú, ale zásoby majú väčšie
Celková spotreba zemného plynu v štátoch EÚ sa každoročne mení, a to a závisí od viacerých faktorov, vrátane vývoja denných teplôt počas zimy. Vrchol dosiahla v roku 2010, pričom v uplynulých piatich rokoch sa pohybovala okolo úrovne 380 až 400 miliárd m3, respektíve zhruba na úrovni 3 800 až 3 900 terawatthodín (TWh).
Na druhej strane sa priebežne mení aj kapacita dostupných zásobníkov plynu v EÚ. Podľa aktuálnych údajov AGSI predstavuje približne 1 130 TWh, čo znamená, že ak by zásobníky teoreticky boli naplnené až na 100 %, v nich uskladnený plyn by zodpovedal necelým 30 % ročnej spotreby plynu v Únii.
Aktuálna naplnenosť zásobníkov na úrovni 95,4 % znamená, že štáty EÚ majú uskladnený plyn zodpovedajúci približne 28,2 % ich ročnej spotreby. Z tejto perspektívy sa však situácia v jednotlivých krajinách výrazne líši.
Ako znázorňuje mapa, kým v niektorých štátoch sú zásoby plynu ekvivalentom viac ako 100 % ich ročnej spotreby, inde uskladnený plyn nezodpovedá ani 10 % ročnej spotreby.
Relatívne najväčšie zásoby plynu, ktoré dokonca prekonávajú úroveň ročnej spotreby v týchto krajinách, hlásia Lotyšsko (122 %) a Rakúsko (100 %). Obce krajiny pritom nie sú rekordérmi z hľadiska percentuálnej naplnenosti ich zásobníkov, naopak, sú pod priemerom EÚ. V prípade Litvy sú kapacity zásobníkov naplnené na 59 %, v Rakúsku ide o 94 %.
Zostáva vám 41% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.