Enesco

Ťažba plynu na Slovensku bývala vyššia, zo súčasnej spotreby by pokryla aj 20 %

V súčasnosti domáca ťažba pokrýva zhruba 2 % slovenskej spotreby. Ťažiari však vidia nové možnosti.

Ťažba plynu na Slovensku bývala vyššia, zo súčasnej spotreby by pokryla aj 20 %
Foto: Depositphotos

Energetická kríza okrem diverzifikácie dodávok plynu zo zahraničia nanovo otvára diskusiu aj o domácej ťažbe plynu na Slovensku. Ťažiari prednedávnom predstavili zámer nových prieskumných vrtov na západnom Slovensku, od ktorých si sľubujú nájdenie nových ložísk.

Kým v súčasnosti sa na Slovensku ťaží v priemere okolo 65 miliónov m3 zemného plynu, v minulosti to bolo výrazne viac. Domáca ťažba sa niekoľko desaťročí držala na úrovni  medzi 500 mil. m3 až jednou miliardou m3 a päť rokov prevyšovala aj hranicu jednej miliardy. Spotreba plynu na Slovensku sa pritom aktuálne pohybuje na úrovni zhruba piatich miliárd m3 ročne.

V článku sa dozviete:

  • aké možnosti ťažiari vidia na západnom Slovensku,
  • čoho sa týka projekt na východe krajiny,
  • čo obnáša prieskum a ako vyzerá realizácia ťažobných vrtov.

3D seizmika ukázala potenciál

Zatiaľ čo domáca ťažba na úrovni 20 % spotreby podľa predstaviteľov plynárenského odvetvia nie je realistická, zvýšenie produkcie plynu na pol miliardy m3, čo by zodpovedalo 10 % ročnej spotreby, vidia perspektívne.

Zostáva vám 77% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)