Vláda si od nového prepojenia sľubuje lepší prístup k svetovému trhu s LNG. Kapacitu plynovodu vidia prepravcovia plynu a slovenský premiér rôzne.
Deň po rozhodnutí jadrového dozoru, ktoré umožní dlho očakávané spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce, prichádza ďalšia dobrá správa pre slovenskú energetickú bezpečnosť. Poľský prepravca plynu GAZ-SYSTEM a jeho slovenský náprotivok za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov ohlásili dobudovanie prepojovacieho plynovodu medzi Poľskom a Slovenskom.
Významný plynárenský projekt, ktorý má Slovensku okrem iného otvoriť novú trasu pre import skvapalneného zemného plynu (LNG), sa však dočká spúšťania s takmer ročným sklzom. Pred rokom, začiatkom augusta 2021, GAZ-SYSTEM a eustream hovorili o dokončenosti plynovodu na 90 % a jeho spúšťanie avizovali na prvý štvrťrok 2022. Pôvodný termín bol ešte optimistickejší: so sprevádzkovaním infraštruktúry sa počítalo do konca roku 2021.
V článku sa dozviete:
- čo hovorí o kapacite plynovodu premiér a čo prepravcovia plynu,
- ako minister hospodárstva vysvetľoval omeškanie projektu,
- aké možnosti plynovod prinesie pre Slovensko a čo získa Poľsko,
- kedy sa má plynovod dostať do komerčnej prevádzky.
Kapacitu plynovodu vidia rôzne
Na slávnostné dokončenie výstavby nového plynovodného prepojenia v poľskom Strachocine dnes (26. augusta) dorazili nielen predstavitelia poľského a slovenského plynárenstva, ale aj ministri a predsedovia vlád. To podčiarkuje, že nové prepojenie vlády oboch štátov v súčasnej energetickej kríze vnímajú ako významnú posilu.
„Plynovod, ktorý sme dnes spustili medzi Poľskom a Slovenskom, je strategický plynovod. Toto severojužné prepojenie posilňuje bezpečnosť tak v našich krajinách, ako aj v celom regióne,“ uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki.
„Je to plynovod pre mier - na rozdiel od plynovodu, ktorý postavilo Rusko a Nemecko, Nord Stream 1 a Nord Stream 2, čo - ako dnes jasne vidíme - sú plynovody používané Ruskom na vedenie vojny. Práve tieto projekty viedli k destabilizácii Európy a k tomu, čomu dnes čelíme, teda rekordným cenám plynu,“ podotkol M. Morawiecki.
Podľa slovenského premiéra Eduarda Hegera je dokončenie nového plynovodu dobrou správou obzvlášť v súčasnej situácii, ktorá nastala po útoku Ruska na Ukrajinu. „Táto invázia vytvorila v Európe novú energetickú realitu a hlavne nás utvrdila v tom, že Rusko nie je spoľahlivým dodávateľom energetických surovín,“ konštatuje premiér.
Dokončenie projektu, ktorý bol vo výstavbe od roku 2018, E. Heger označil za vznik „novej energetickej aliancie Slovenska a Poľska“ a za významnú diverzifikáciu prepravných trás zemného plynu v kontexte zbavovania sa závislosti od Ruska.
„Umožní nám prístup k plynu cez morské LNG terminály a zdrojom v Nórsku. Plynovod prepojí severnú a južnú Európu,“ zdôraznil premiér na sociálnej sieti. „Jeho kapacita v smere na Slovensko je 5,1 mld. m3, čo pokryje celoročnú spotrebu plynu v SR.“
Na druhej strane poľský prepravca plynu GAZ-SYSTEM a aj slovenský eustream deklarujú prepravnú kapacitu plynovodu v smere na Slovensko na úrovni 4,7 mld. m3, čo je menej ako ročná spotreba plynu na Slovensku.
Ňukovič: Včasné dokončenie je dôležitý signál
Nový prepojovací plynovod medzi Poľskom a Slovenskom má celkovú dĺžku 164 km s priemerom DN 1000. Väčšina novej infraštruktúry (103 km) sa nachádza na Slovensku. Plynovod vedie od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany, ktorá takto získala prepojenie s poľským plynárenským uzlom v Strachocine.
Zdroj: GAZ-SYSTEM | Úprava: redakcia
Zostáva vám 41% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.