INNOGY
VSDS
INNOGY

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva

Trhy s regulačnou elektrinou v EÚ sa zlúčia a situácia v Nemecku bude ovplyvňovať okolité krajiny. Flexibilita sa uplatní aj pri vysokých cenách za reguláciu.

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva

Foto: Energie-portal.sk

Pre prevádzkovateľov prenosových sústav pojmy flexibilita a agregácia nie sú nové. Flexibilita je potrebná pre udržovanie výkonovej rovnováhy. “Prevádzkovatelia prenosových sústav ju využívajú ako podpornú službu a využívať budú,” vysvetľoval pohľad prenosoviek nezávislý konzultant Richard Kabele počas webinára portálu efocus.

Nie neznámym pojmom pre prevádzkovateľov prenosových sústav je aj agregácia. Za tú možno považovať aj bilančné skupiny, zoskupujúce výrobu a spotrebu elektriny. “Požiadavka na umožnenie agregácie v technických podmienkach prenosovej sústavy je tu už od konca roku 2017, odkedy platí nariadenie o udržovaní výkonovej rovnováhy,” objasňuje odborník.

Zatiaľ čo doteraz sa agregácia poskytovala hlavne na úrovni VN a VVN, nová európska legislatíva hovorí, že agregácia má byť umožnená pri všetkých typoch podporných služieb. Avšak nemá sa týkať iba podporných služieb. “Primárne má byť určená pre trhy s elektrinou, aby vyvažovala zvýšenú volatilitu v dôsledku OZE. Zaradenie agregácie do trhu s podpornými službami je z pohľadu európskej legislatívy iba pridruženým krokom.”

Flexibilita aj pre domácnosti

Úplne novým pojmom všade v Európe je nezávislý agregátor, kde je dodávka elektriny oddelená od zoskupovania výroby a spotreby. “Možno diskutovať o praktickom využití, ale zaviesť ho musíme, lebo to žiada európska legislatíva,” myslí si R. Kabele.

Nezávislý agregátor je podľa neho veľkou novinkou a revolučným krokom, pretože posúva flexibilitu z tradičnej úrovne VVN a VN na NN. “Bude umožňovať každej domácnosti zúčastňovať sa trhu s flexibilitou. Domácnosť má možnosť si vybrať okrem dodávateľa elektriny aj agregátora.”

Pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy je dôležité aj časové hľadisko používania flexibility. Flexibilita aktivovaná v rámci podporných služieb sa odohráva v reálnom čase. Umožňuje spojenie ponuky a dopytu na trhu. Ak toto nenastane, do hry sa zapájajú kapacitné mechanizmy, schopné aktivovať chýbajúci výkon.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Je dôležité vyrobiť kvalitnú, ale aj čo najmenej uhlíkovo intenzívnu oceľ. Zároveň pri čo najnižších nákladoch, hovorí Marek Lukačín z oceliarskej spoločnosti.

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Súdny dvor EÚ sa vo svojom nedávnom rozsudku1 zaoberal právom prevádzkovateľov na garantovanú a nemennú podporu OZE. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/06.

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Nestačí, ak sa šerí len v jednom byte, na znížení nákladov sa musí podieľať čo najviac domácností, píše Pavol Štefánik, ktorý vykonáva rozpočítavanie nákladov na vykurovanie v ôsmich bytových domoch v Petržalke.