VSE
VSE
Belimo 2

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva

Trhy s regulačnou elektrinou v EÚ sa zlúčia a situácia v Nemecku bude ovplyvňovať okolité krajiny. Flexibilita sa uplatní aj pri vysokých cenách za reguláciu.

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva

Foto: Energie-portal.sk

Pre prevádzkovateľov prenosových sústav pojmy flexibilita a agregácia nie sú nové. Flexibilita je potrebná pre udržovanie výkonovej rovnováhy. “Prevádzkovatelia prenosových sústav ju využívajú ako podpornú službu a využívať budú,” vysvetľoval pohľad prenosoviek nezávislý konzultant Richard Kabele počas webinára portálu efocus.

Nie neznámym pojmom pre prevádzkovateľov prenosových sústav je aj agregácia. Za tú možno považovať aj bilančné skupiny, zoskupujúce výrobu a spotrebu elektriny. “Požiadavka na umožnenie agregácie v technických podmienkach prenosovej sústavy je tu už od konca roku 2017, odkedy platí nariadenie o udržovaní výkonovej rovnováhy,” objasňuje odborník.

Zatiaľ čo doteraz sa agregácia poskytovala hlavne na úrovni VN a VVN, nová európska legislatíva hovorí, že agregácia má byť umožnená pri všetkých typoch podporných služieb. Avšak nemá sa týkať iba podporných služieb. “Primárne má byť určená pre trhy s elektrinou, aby vyvažovala zvýšenú volatilitu v dôsledku OZE. Zaradenie agregácie do trhu s podpornými službami je z pohľadu európskej legislatívy iba pridruženým krokom.”

Flexibilita aj pre domácnosti

Úplne novým pojmom všade v Európe je nezávislý agregátor, kde je dodávka elektriny oddelená od zoskupovania výroby a spotreby. “Možno diskutovať o praktickom využití, ale zaviesť ho musíme, lebo to žiada európska legislatíva,” myslí si R. Kabele.

Nezávislý agregátor je podľa neho veľkou novinkou a revolučným krokom, pretože posúva flexibilitu z tradičnej úrovne VVN a VN na NN. “Bude umožňovať každej domácnosti zúčastňovať sa trhu s flexibilitou. Domácnosť má možnosť si vybrať okrem dodávateľa elektriny aj agregátora.”

Pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy je dôležité aj časové hľadisko používania flexibility. Flexibilita aktivovaná v rámci podporných služieb sa odohráva v reálnom čase. Umožňuje spojenie ponuky a dopytu na trhu. Ak toto nenastane, do hry sa zapájajú kapacitné mechanizmy, schopné aktivovať chýbajúci výkon.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Európa rieši, odkiaľ vziať vodík. Môžeme mať potrubia, no chýba zdroj. Harmonogramy vodíkových stratégií sú mimo realitu, upozorňuje vedec.

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Európa už nikdy nebude vystavená energetickému vydieraniu zo strany Ruska ani iného štátu, píše eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson.

Štvrť miliardy eur za dva mesiace. Koľko stojí dotovanie plynu pre domácnosti v roku 2024

Štvrť miliardy eur za dva mesiace. Koľko stojí dotovanie plynu pre domácnosti v roku 2024

Štát okrem toho dotuje aj elektrinu a plyn. Zo schém pritom neprofitujú len domácnosti.