VSDS
INNOGY
INNOGY

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva

Trhy s regulačnou elektrinou v EÚ sa zlúčia a situácia v Nemecku bude ovplyvňovať okolité krajiny. Flexibilita sa uplatní aj pri vysokých cenách za reguláciu.

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva

Foto: Energie-portal.sk

Pre prevádzkovateľov prenosových sústav pojmy flexibilita a agregácia nie sú nové. Flexibilita je potrebná pre udržovanie výkonovej rovnováhy. “Prevádzkovatelia prenosových sústav ju využívajú ako podpornú službu a využívať budú,” vysvetľoval pohľad prenosoviek nezávislý konzultant Richard Kabele počas webinára portálu efocus.

Nie neznámym pojmom pre prevádzkovateľov prenosových sústav je aj agregácia. Za tú možno považovať aj bilančné skupiny, zoskupujúce výrobu a spotrebu elektriny. “Požiadavka na umožnenie agregácie v technických podmienkach prenosovej sústavy je tu už od konca roku 2017, odkedy platí nariadenie o udržovaní výkonovej rovnováhy,” objasňuje odborník.

Zatiaľ čo doteraz sa agregácia poskytovala hlavne na úrovni VN a VVN, nová európska legislatíva hovorí, že agregácia má byť umožnená pri všetkých typoch podporných služieb. Avšak nemá sa týkať iba podporných služieb. “Primárne má byť určená pre trhy s elektrinou, aby vyvažovala zvýšenú volatilitu v dôsledku OZE. Zaradenie agregácie do trhu s podpornými službami je z pohľadu európskej legislatívy iba pridruženým krokom.”

Flexibilita aj pre domácnosti

Úplne novým pojmom všade v Európe je nezávislý agregátor, kde je dodávka elektriny oddelená od zoskupovania výroby a spotreby. “Možno diskutovať o praktickom využití, ale zaviesť ho musíme, lebo to žiada európska legislatíva,” myslí si R. Kabele.

Nezávislý agregátor je podľa neho veľkou novinkou a revolučným krokom, pretože posúva flexibilitu z tradičnej úrovne VVN a VN na NN. “Bude umožňovať každej domácnosti zúčastňovať sa trhu s flexibilitou. Domácnosť má možnosť si vybrať okrem dodávateľa elektriny aj agregátora.”

Pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy je dôležité aj časové hľadisko používania flexibility. Flexibilita aktivovaná v rámci podporných služieb sa odohráva v reálnom čase. Umožňuje spojenie ponuky a dopytu na trhu. Ak toto nenastane, do hry sa zapájajú kapacitné mechanizmy, schopné aktivovať chýbajúci výkon.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Mašek: Geotermálna energia potrebuje podporu. EIA je pingpong, eurofondy sú Hlava XXII

Michal Mašek: Geotermálna energia potrebuje podporu. EIA je pingpong, eurofondy sú Hlava XXII

Geotermálna energia poskytuje bezemisnú elektrinu a teplo, ale aj stabilitu a bezpečnosť, hovorí vo veľkom rozhovore pre Energie-portal.sk manažér firmy, ktorá chce na Slovensku postaviť prvé geotermálne elektrárne.

Ako prevádzkovatelia prenosových sietí vnímajú prechod k nízkoemisnej energetike

Ako prevádzkovatelia prenosových sietí vnímajú prechod k nízkoemisnej energetike

Keď sa chceme pustiť do zelenej energetiky, treba mať jasnú zálohu a plán. Inak sa bude improvizovať, čo je drahé, hovorí Martin Durčák z ČEPS.

Turbulentná situácia v energetike ako dôvod na reguláciu, či dereguláciu cien?

Turbulentná situácia v energetike ako dôvod na reguláciu, či dereguláciu cien?

Cestu deregulácie cien dodávok elektriny a plynu vláda nespochybňuje. Nepôjde to však rýchlo.