Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva

Trhy s regulačnou elektrinou v EÚ sa zlúčia a situácia v Nemecku bude ovplyvňovať okolité krajiny. Flexibilita sa uplatní aj pri vysokých cenách za reguláciu.

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy už flexibilitu aj agregáciu využíva

Foto: Energie-portal.sk

Pre prevádzkovateľov prenosových sústav pojmy flexibilita a agregácia nie sú nové. Flexibilita je potrebná pre udržovanie výkonovej rovnováhy. “Prevádzkovatelia prenosových sústav ju využívajú ako podpornú službu a využívať budú,” vysvetľoval pohľad prenosoviek nezávislý konzultant Richard Kabele počas webinára portálu efocus.

Nie neznámym pojmom pre prevádzkovateľov prenosových sústav je aj agregácia. Za tú možno považovať aj bilančné skupiny, zoskupujúce výrobu a spotrebu elektriny. “Požiadavka na umožnenie agregácie v technických podmienkach prenosovej sústavy je tu už od konca roku 2017, odkedy platí nariadenie o udržovaní výkonovej rovnováhy,” objasňuje odborník.

Zatiaľ čo doteraz sa agregácia poskytovala hlavne na úrovni VN a VVN, nová európska legislatíva hovorí, že agregácia má byť umožnená pri všetkých typoch podporných služieb. Avšak nemá sa týkať iba podporných služieb. “Primárne má byť určená pre trhy s elektrinou, aby vyvažovala zvýšenú volatilitu v dôsledku OZE. Zaradenie agregácie do trhu s podpornými službami je z pohľadu európskej legislatívy iba pridruženým krokom.”

Flexibilita aj pre domácnosti

Úplne novým pojmom všade v Európe je nezávislý agregátor, kde je dodávka elektriny oddelená od zoskupovania výroby a spotreby. “Možno diskutovať o praktickom využití, ale zaviesť ho musíme, lebo to žiada európska legislatíva,” myslí si R. Kabele.

Nezávislý agregátor je podľa neho veľkou novinkou a revolučným krokom, pretože posúva flexibilitu z tradičnej úrovne VVN a VN na NN. “Bude umožňovať každej domácnosti zúčastňovať sa trhu s flexibilitou. Domácnosť má možnosť si vybrať okrem dodávateľa elektriny aj agregátora.”

Pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy je dôležité aj časové hľadisko používania flexibility. Flexibilita aktivovaná v rámci podporných služieb sa odohráva v reálnom čase. Umožňuje spojenie ponuky a dopytu na trhu. Ak toto nenastane, do hry sa zapájajú kapacitné mechanizmy, schopné aktivovať chýbajúci výkon.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto a z čoho zaplatí „garantované“ ceny energií? Štát má iba dve možnosti

Kto a z čoho zaplatí „garantované“ ceny energií? Štát má iba dve možnosti

Miliardy eur na garantované ceny elektriny a plynu pre spotrebiteľov vláda nevyčaruje, musí ich odniekiaľ zobrať.

Karel Hirman: Sankcie voči Rusku nie sú príčinou problémov s energiami v Európe

Karel Hirman: Sankcie voči Rusku nie sú príčinou problémov s energiami v Európe

Koniec éry fosílnych palív bude podľa ministra hospodárstva zložitý nie kvôli zavádzaniu nových technológií, ale z dôvodu globálnej bezpečnosti.

Distribučky: Nechceme brzdiť rozvoj obnoviteľných zdrojov, ale treba rešpektovať fyzické limity siete

Distribučky: Nechceme brzdiť rozvoj obnoviteľných zdrojov, ale treba rešpektovať fyzické limity siete

Pripájanie OZE zdrojov má svoje rácio, no kapacitu sústavy nemožno donekonečna naťahovať, zhodujú sa distribučné spoločnosti.