Flexibilita je pre distribútora elektriny alternatívou k investíciám do rozširovania siete | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Flexibilita je pre distribútora elektriny alternatívou k investíciám do rozširovania siete

Prevádzkovatelia distribučných sústav môžu zabezpečiť potrebný výkon aj cez flexibilitu užívateľov sústav. Tí však musia mať záujem o optimalizáciu.

Flexibilita je pre distribútora elektriny alternatívou k investíciám do rozširovania siete

Foto: Energie-portal.sk

Ako vnímajú flexibilitu prevádzkovatelia distribučných sústav? Sú na ňu pripravení a dokážu ju používať? Od čoho to závisí a kde vidia hlavné spôsoby jej uplatnenia, ale aj úskalia rozvoja? Na webinári portálu efocus o agregovanej flexibilite prezentoval postoj distribútora Vladislav Jurík, riaditeľ sekcie regulácie spoločnosti Stredoslovenská distribučná.

Hoci SSD nie je z trojice regionálnych distribučných sústav najväčšia počtom zákazníkov ani objemom distribuovanej elektriny, pokrýva najväčšiu plochu územia. “Zároveň je to najčlenitejší terén zo všetkých distribučných sústav. Vieme, čo to znamená z hľadiska prevádzky. Budovanie sústavy v takomto regióne je luxus. Vítame legislatívu v oblasti flexibility, pretože je to zároveň alternatíva k rozširovaniu sústavy.”

Distribučná spoločnosť vie, na čo by flexibilitu využila. Existujú lokality s nedostatočnou kapacitou, kde vybudovanie nového vedenia by trvalo prinajlepšom niekoľko rokov. To by však nebolo nutné, ak by distribútor dokázal využiť zvýšenú výrobu alebo zníženú spotrebu užívateľov sústavy a mohol týmto spôsobom riadiť zaťaženie v danom mieste. Takto by sa uvoľnila distribučná kapacita pre nové zdroje.

“Možno by sme prišli na to, že ani netreba investovať a zvládneme zabezpečiť požadovaný výkon cez flexibilitu aj bez nových vedení. Samozrejme, možno to aplikovať v určitých miestach sústavy, nie automaticky pre celé územie,” vysvetľuje V. Jurík.

Náklady na flexibilitu a poplatky

V súčasnosti podľa neho ani jedna z distribučných spoločností na Slovensku a v Česku nevyužíva flexibilitu. Ak by sa to zmenilo, prinieslo by to nové náklady na IT infraštruktúru, softvér, hardvér, čo umožní napríklad riadenie preťaženia sústavy. “Znamená to aj náklady, ktoré bude musieť distribútor zohľadniť v distribučných poplatkoch.”

Ako bude flexibilita v praxi vyzerať, závisí aj od nastavenia regulačného rámca. Samozrejme, distribútora zaujíma aj spôsob kompenzácie týchto nákladov. “Náklady by sa mali zohľadňovať každoročne. Náklady na flexibilitu treba vnímať podobne ako náklady na podporné služby. Ale nezamieňať flexibilitu za podporné služby,” myslí si zástupca distribučnej spoločnosti.

Riadenie preťaženia sústavy formou prepínania medzi vysokou a nízkou tarifou za distribúciu prostredníctvom HDO už nebude možné v takej miere využívať. To by mala nahradiť práve flexibilita, ktorej typ a lokalitu si distribútor určí a bude musieť za to zaplatiť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Peter31.05.2021 (21:04)
    Ja si myslím, že aj pre nás ako spotrebiteľov je super, keď je väčšia flexibilita v cenách. Kvôli iným cenám som pred nedávnom prešiel ku slovakia energy a aj keď je to len trošku iná cena, tak ale aj to málo je poznať.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aké povinnosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky? (PRÁVNY POHĽAD)

Aké povinnosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky? (PRÁVNY POHĽAD)

Advokátka Sylvia Berová z Eversheds Sutherland vysvetľuje, aké náležitosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky, resp. malého zdroja na výrobu elektriny.

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Advokáti vysvetľujú, ako bude prebiehať pripájanie lokálnych zdrojov.

Spájajú výrobu elektriny a poľnohospodárstvo. Ako u susedov funguje agrovoltika

Spájajú výrobu elektriny a poľnohospodárstvo. Ako u susedov funguje agrovoltika

Na poliach umiestnili obojstranné solárne panely kolmo. Vďaka orientácii na východ a západ produkujú viac elektriny v čase ranných a večerných špičiek.