Slovensko poskytlo Poľsku havarijnú výpomoc.
Výpadok v poľskej hnedouhoľnej elektrárni Bełchatów, ktorá je najväčšou elektrárňou u našich severných susedov a vyrába až 20 % elektriny v krajine, potrápil prevádzkovateľov prenosových sústav. Najhoršiemu scenáru sa im však podarilo predísť.
Tok elektriny na poľských hraniciach sa v reakcii na mimoriadnu situáciu prispôsobil na import prostredníctvom všetkých existujúcich prepojení s Českou republikou, Slovenskom, Nemeckom a Ukrajinou.
Zrejme ešte závažnejšej situácii európske prenosové sústavy čelili 8. januára tohto roku, kedy preťaženie zariadenia v chorvátskej elektrárni spustilo masívny tok energie z juhu Európy na sever. Európu vtedy pred hroziacim blackoutom ochránili najmä konvenčné zdroje, atómové a uhoľné elektrárne, ktoré dokázali dodať potrebnú elektrinu aj do štátov bez takýchto zdrojov.
Čo sa udialo?
Minulý pondelok, 17. mája 2021, krátko po 16:30 došlo v sústave poľského prevádzkovateľa prenosovej sústavy Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) k vážnemu výpadku v elektrárni Bełchatów, pričom strata výroby prevýšila takzvaný referenčný výpadok 3000 MW, podľa ktorého je prevádzkovými pravidlami prepojenej sústavy nastavený objem FCR (Frequency Containment Reserve, rezervy na zachovanie frekvencie) jednotlivých prevádzkovateľmi okolitých prenosových sústav v kontinentálnej Európe.
Spomínaný referenčný výpadok si pre lepší obraz o vážnosti situácie možno predstaviť tak, že predstavuje približne 67 % z celkového maximálneho zaťaženia slovenskej sústavy.
Dôvodom náhleho výpadku bola podľa vyjadrenia poľských predstaviteľov porucha rozvádzači v blízkosti elektrárne, na ktorý je pripojených 10 z 11 blokov elektrárne Bełchatów. Výpadok 10 hnedouhoľných blokov pritom sústavu pripravil približne o štyri gigawatty kapacít.
Okamžite po výpadku sa frekvencia v sústave priblížila ku kritickej hodnote 49,8 Hz. Na výpadok zareagovali Poliaci aktiváciou rezerv v rámci PSE. Zároveň však požiadali o pomoc pri obnovení výkonovej rovnováhy aj prevádzkovateľov prenosových sústav v okolitých štátoch. Vrátane Slovenska.
Žilinský dispečing SEPS reagoval
Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS), ktorá prevádzkuje prenosovú sústavu na Slovensku, pomohla pri obnovení rovnováhy prenosovej sústavy po masívnom výpadku v elektrárni Bełchatów tým, že Poliakom poskytla havarijnú výpomoc v celkovom objeme 1 050 MWh.
Pracovisko dispečingu SEPS | Foto: SEPS
Zostáva vám 28% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.