Kým na juhu Európy bolo v sústave príliš veľa elektriny a frekvencia v sústavách narástla o 600 mHz, na severe bol nedostatok elektriny spojený s poklesom frekvencie.
Prenosové sústavy v európskych štátoch sú navzájom prepojené. Fungujú synchrónne s frekvenciou 50 Hz, čo je nutný predpoklad pre bezpečnú dodávku energie pre koncových odberateľov. Maximálna prípustná odchýlka frekvencie je pritom +/- 200 miliherzov (mHz).
V piatok 8. januára o 14:04 však táto prahová hodnota bola výrazne prekročená. Masívny tok elektrickej energie z juhu Európy na sever spôsobil preťaženie zariadenia v chorvátskej elektrárni.
Video simulácie udalostí z 8. januára 2021 (©Austrian Power Grid) zverejnené so súhlasom rakúskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy www.apg.at
Nasledovala reťazová reakcia. V priebehu niekoľkých sekúnd došlo k sérii výpadkov štrnástich prenosových vedení v Chorvátsku, Srbsku, Rumunsku a ďalších krajinách regiónu.
V dôsledku toho sa Európa rozdelila na dve časti. Kým na juhu bolo v sústave príliš veľa energie a frekvencia narástla až o 600 mHz, na severe bol elektriny nedostatok a došlo k poklesu frekvencie o 260 mHz.
Na dispečingoch jednotlivých prevádzkovateľov prenosových sústav sa porucha odhalila prakticky okamžite. Prevádzkovatelia sústav aktivovali núdzové opatrenia, pričom na zabránenie blackout-u museli pristúpiť aj k manuálnym opatreniam.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.