Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Aké sú predpoklady pre uplatnenie agregovanej flexibility na trhu?

Je trh s elektrinou na Slovensku pripravený na obchodnú flexibilitu? Ako urýchliť jej rozvoj a od akých kritických faktorov to závisí?

Aké sú predpoklady pre uplatnenie agregovanej flexibility na trhu?

Foto: Depositphotos

Flexibilita v energetike nie je úplne nový pojem. Bežne ju v istej forme využívajú napríklad dodávatelia elektriny. V nasledujúcich rokoch by ju však mohli používať alebo dodávať prakticky všetci účastníci trhu.

Je trh s elektrinou na Slovensku pripravený na obchodnú flexibilitu? Ako urýchliť jej rozvoj a od akých kritických faktorov to závisí? Ivan Trup, obchodno-technický riaditeľ spoločnosti MicroStep-HDO, sa v prezentácii v rámci webináru portálu efocus.sk “Agregovaná flexibilita – zmena paradigmy trhu s elektrinou” zameral na tzv. obchodnú flexibilitu, teda poskytovanú odbernými miestami.

Takúto flexibilitu chápe ako záväzok poskytnúť zmenu dodávaného množstva elektriny podľa vopred stanovených pravidiel. Dúfa, že zavedenie flexibility bude počítať aj s úrovňou maloodberu, teda domácností a menších firiem.

Európska legislatíva zavádza pojem prosumer, čo je kombinácia výrobcu a spotrebiteľa. “Na Slovensku existuje ekvivalent zatiaľ v podobe odberných miest. V Česku sa ujal termín odberno-predajné miesto, ktorý už naznačuje nielen spotrebu, ale aj dodávku energie.”

Ďalším novým účastníkom trhu bude agregátor. “Zjednodušene povedané, je to subjekt, ktorý na základe vopred stanovených pravidiel odovzdáva poskytovateľom flexibility informácie o potrebe zmeny odberového diagramu. Robí to preto, aby zmenu odberových diagramov vyagregoval a vyagregované pásmo odberu elektriny umiestnil na trhu.”

Podmienky pripravenosti na flexibilitu

Obchodovanie s flexibilitou môže nadobúdať rôzne formy vzťahov na trhu, ktorých celková mozaika je pomerne komplikovaná. Podľa I. Trupa však už nie je ďaleko stav, aby bolo reálne uvedené do praxe. Pripravenosť trhu na flexibilitu hodnotí z viacerých hľadísk:

Viessmann rezerva

Prvou oblasťou je organizovaný trh s energiami. Tu je dôležité legislatívne zakotvenie úloh agregátora a poskytovateľa flexibility a tiež definovanie pravidiel pre používanie dynamických taríf.

“Flexibilita veľmi dobre nahrádza dožívajúce HDO, ktoré nezodpovedá požiadavkám na otvorený a regionalizovaný trh. Na druhej strane flexibilita v ponímaní energetického balíčka nemá od princípu HDO ďaleko.” Dôležitou podmienkou má byť aj otvorenie možnosti neregulovaného obchodovania s energiami pre domácnosti, ak budú mať záujem.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ľudia majú falošnú predstavu o stabilných cenách energií (píše Ján Karaba)

Ľudia majú falošnú predstavu o stabilných cenách energií (píše Ján Karaba)

Rastúce ceny energií mútia nie len politické vody, ale majú výrazný vplyv aj na ekonomiky mnohých krajín. Riaditeľ SAPI Ján Karaba sa v najnovšom komentári pokúsil na príčiny a dôsledky pozrieť z trochu iného pohľadu.

Slovensko zaostáva v rozvoji geotermálnej energie oproti potenciálu, tvrdí odborník

Slovensko zaostáva v rozvoji geotermálnej energie oproti potenciálu, tvrdí odborník

Rozvoj tejto formy obnoviteľnej energie v ostatných 20 rokoch na Slovensku stagnuje. Výhodou geotermálnej energie je konštantná produkcia, na rozdiel od fotovoltiky a vetra, hovorí Jaroslav Longauer.

Nabíjacie stanice pre elektromobily sa stávajú trendom súčasnosti

Nabíjacie stanice pre elektromobily sa stávajú trendom súčasnosti

Počet nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku postupne stúpa. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/10.