VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Aké sú predpoklady pre uplatnenie agregovanej flexibility na trhu?

Je trh s elektrinou na Slovensku pripravený na obchodnú flexibilitu? Ako urýchliť jej rozvoj a od akých kritických faktorov to závisí?

Aké sú predpoklady pre uplatnenie agregovanej flexibility na trhu?

Foto: Depositphotos

Flexibilita v energetike nie je úplne nový pojem. Bežne ju v istej forme využívajú napríklad dodávatelia elektriny. V nasledujúcich rokoch by ju však mohli používať alebo dodávať prakticky všetci účastníci trhu.

Je trh s elektrinou na Slovensku pripravený na obchodnú flexibilitu? Ako urýchliť jej rozvoj a od akých kritických faktorov to závisí? Ivan Trup, obchodno-technický riaditeľ spoločnosti MicroStep-HDO, sa v prezentácii v rámci webináru portálu efocus.sk “Agregovaná flexibilita – zmena paradigmy trhu s elektrinou” zameral na tzv. obchodnú flexibilitu, teda poskytovanú odbernými miestami.

Takúto flexibilitu chápe ako záväzok poskytnúť zmenu dodávaného množstva elektriny podľa vopred stanovených pravidiel. Dúfa, že zavedenie flexibility bude počítať aj s úrovňou maloodberu, teda domácností a menších firiem.

Európska legislatíva zavádza pojem prosumer, čo je kombinácia výrobcu a spotrebiteľa. “Na Slovensku existuje ekvivalent zatiaľ v podobe odberných miest. V Česku sa ujal termín odberno-predajné miesto, ktorý už naznačuje nielen spotrebu, ale aj dodávku energie.”

Ďalším novým účastníkom trhu bude agregátor. “Zjednodušene povedané, je to subjekt, ktorý na základe vopred stanovených pravidiel odovzdáva poskytovateľom flexibility informácie o potrebe zmeny odberového diagramu. Robí to preto, aby zmenu odberových diagramov vyagregoval a vyagregované pásmo odberu elektriny umiestnil na trhu.”

Podmienky pripravenosti na flexibilitu

Obchodovanie s flexibilitou môže nadobúdať rôzne formy vzťahov na trhu, ktorých celková mozaika je pomerne komplikovaná. Podľa I. Trupa však už nie je ďaleko stav, aby bolo reálne uvedené do praxe. Pripravenosť trhu na flexibilitu hodnotí z viacerých hľadísk:

VIESSMANN

Prvou oblasťou je organizovaný trh s energiami. Tu je dôležité legislatívne zakotvenie úloh agregátora a poskytovateľa flexibility a tiež definovanie pravidiel pre používanie dynamických taríf.

“Flexibilita veľmi dobre nahrádza dožívajúce HDO, ktoré nezodpovedá požiadavkám na otvorený a regionalizovaný trh. Na druhej strane flexibilita v ponímaní energetického balíčka nemá od princípu HDO ďaleko.” Dôležitou podmienkou má byť aj otvorenie možnosti neregulovaného obchodovania s energiami pre domácnosti, ak budú mať záujem.

 
 

Zostáva vám 59% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Energetické komunity spájajú výrobcov a odberateľov elektriny. Môžu byť výhodnejšie ako batérie

Energetické komunity spájajú výrobcov a odberateľov elektriny. Môžu byť výhodnejšie ako batérie

Ak bude možné zdieľať elektrinu, ktorá je lacnejšia ako dodávka zo siete, aj na Slovensku vzniknú stovky energetických spoločenstiev, myslí si riaditeľ SAPI.

Spojili kotly, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Ako vyzerá nové vykurovanie Hornej Nitry (+VIDEO)

Spojili kotly, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Ako vyzerá nové vykurovanie Hornej Nitry (+VIDEO)

Je to jeden z najväčších počinov v ére moderného slovenského teplárenstva, hovorí odborník.

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Zo Slovenska každý mesiac smerujú do Ruska stovky miliónov eur. Hlavnú časť tvoria dovozy surovín.