T. Rajčan: Staviame jadrový zdroj, no potrebujeme riešiť aj špičkový výkon | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

T. Rajčan: Staviame jadrový zdroj, no potrebujeme riešiť aj špičkový výkon

Odstavovanie zdrojov zabezpečujúcich výkonovú rovnováhu a rastúci podiel OZE vyvolávajú potrebu agregovanej flexibility. Ako a kto ju bude určovať?

T. Rajčan: Staviame jadrový zdroj, no potrebujeme riešiť aj špičkový výkon

Foto: Photodune

Zvyšujúci sa podiel produkcie elektriny z premenlivých obnoviteľných zdrojov. Utlmovanie tradičných zdrojov, založených na uhlí a plyne a v dôsledku toho strata regulačnej rezervy v sústave. To sú faktory meniace rovnováhu medzi výrobou a spotrebou elektriny. Preto sú čoraz dôležitejšie zdroje flexibility.

“Na Slovensku sa dnes skôr odstavujú zdroje zabezpečujúce výkonovú rovnováhu. Teda najmä uhoľné, čiastočne plynové zdroje. Staviame jadro, ktoré zabezpečí produkciu na základnej úrovni. No potrebujeme riešiť špičkový výkon a to je dôvod, prečo sa zaoberáme flexibilitou,” uviedol Tomáš Rajčan, riaditeľ úseku energetiky a priemyslu spoločnosti Ipesoft, v rámci webinára portálu efocus.sk “Agregovaná flexibilita – zmena paradigmy trhu s elektrinou”. Zameral sa najmä na flexibilitu pre dodávateľov elektriny.

Integrovaný alebo nezávislý agregátor

Sú dva spôsoby, akými môžu dodávatelia elektriny aktivovať flexibilitu. Prvou možnosťou je cesta integrovaného agregátora. Nejde o samostatný subjekt, skôr je to jedna z funkcií dodávateľa elektriny, ktorú realizuje technickými prostriedkami a vo vlastnom mene.

Dodávateľ aktivuje flexibilitu u odberateľov v reálnom čase tak, aby kompenzoval vlastnú odchýlku a ekonomicky optimalizoval svoje portfólio. Zároveň tým pomáha vyrovnávať špičky v sústave. “Toto funguje už dnes. No narážame na obmedzenia vyplývajúce z toho, že dodávateľ môže pracovať iba s vlastnými zákazníkmi,” vysvetľuje T. Rajčan.

Naopak, nezávislý agregátor umožňuje oddelenie dodávky elektriny od flexibility. Hlavný rozdiel je v tom, že tento agregátor môže aktivovať flexibilitu u cudzích odberateľov. Takýto subjekt potom vyvoláva potrebu stanovenia spôsobu vyhodnotenia flexibility. Pretože odchýlka sa prejaví dodávateľovi iného odberateľa.

Tento spôsob vyhodnotenia flexibility by sa realizoval na úrovni OKTE. V rámci zúčtovania odchýlky by takto aktivovaná flexibilita bola odčítaná od odchýlky dodávateľa elektriny bez agregácie a pripočítaná dodávateľovi, ktorý funguje v režime agregácie.

 
 

Zostáva vám 58% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zmenil sa zákon, výnosy z kvót CO2 budeme využívať viac, hovorí šéf Environmentálneho fondu (ROZHOVOR)

Zmenil sa zákon, výnosy z kvót CO2 budeme využívať viac, hovorí šéf Environmentálneho fondu (ROZHOVOR)

Modernizačný fond rozdelí teplárňam prvé desiatky miliónov eur. Zdraženie kvót v systéme EU ETS ale automaticky neznamená, že z fondu bude k dispozícii viac peňazí.

Branislav Strýček: Vojna na Ukrajine nebola spúšťačom problémov v energetike

Branislav Strýček: Vojna na Ukrajine nebola spúšťačom problémov v energetike

Za tisíc miliárd eur na kompenzácie cien energií sa mohlo postaviť 170 jadrových elektrární, tvrdí šéf Slovenských elektrární.

Vysoké ceny energií vraj zabili uplynulú zimu viac ľudí než covid

Vysoké ceny energií vraj zabili uplynulú zimu viac ľudí než covid

Ak by elektrina stála rovnako ako v roku 2020, v Európe by zomrelo o niekoľko desaťtisíc ľudí menej, tvrdí The Economist.