T. Rajčan: Staviame jadrový zdroj, no potrebujeme riešiť aj špičkový výkon | ENERGIE-PORTAL.SK
INNOGY
VSDS
INNOGY

T. Rajčan: Staviame jadrový zdroj, no potrebujeme riešiť aj špičkový výkon

Odstavovanie zdrojov zabezpečujúcich výkonovú rovnováhu a rastúci podiel OZE vyvolávajú potrebu agregovanej flexibility. Ako a kto ju bude určovať?

T. Rajčan: Staviame jadrový zdroj, no potrebujeme riešiť aj špičkový výkon

Foto: Photodune

Zvyšujúci sa podiel produkcie elektriny z premenlivých obnoviteľných zdrojov. Utlmovanie tradičných zdrojov, založených na uhlí a plyne a v dôsledku toho strata regulačnej rezervy v sústave. To sú faktory meniace rovnováhu medzi výrobou a spotrebou elektriny. Preto sú čoraz dôležitejšie zdroje flexibility.

“Na Slovensku sa dnes skôr odstavujú zdroje zabezpečujúce výkonovú rovnováhu. Teda najmä uhoľné, čiastočne plynové zdroje. Staviame jadro, ktoré zabezpečí produkciu na základnej úrovni. No potrebujeme riešiť špičkový výkon a to je dôvod, prečo sa zaoberáme flexibilitou,” uviedol Tomáš Rajčan, riaditeľ úseku energetiky a priemyslu spoločnosti Ipesoft, v rámci webinára portálu efocus.sk “Agregovaná flexibilita – zmena paradigmy trhu s elektrinou”. Zameral sa najmä na flexibilitu pre dodávateľov elektriny.

Integrovaný alebo nezávislý agregátor

Sú dva spôsoby, akými môžu dodávatelia elektriny aktivovať flexibilitu. Prvou možnosťou je cesta integrovaného agregátora. Nejde o samostatný subjekt, skôr je to jedna z funkcií dodávateľa elektriny, ktorú realizuje technickými prostriedkami a vo vlastnom mene.

Dodávateľ aktivuje flexibilitu u odberateľov v reálnom čase tak, aby kompenzoval vlastnú odchýlku a ekonomicky optimalizoval svoje portfólio. Zároveň tým pomáha vyrovnávať špičky v sústave. “Toto funguje už dnes. No narážame na obmedzenia vyplývajúce z toho, že dodávateľ môže pracovať iba s vlastnými zákazníkmi,” vysvetľuje T. Rajčan.

Naopak, nezávislý agregátor umožňuje oddelenie dodávky elektriny od flexibility. Hlavný rozdiel je v tom, že tento agregátor môže aktivovať flexibilitu u cudzích odberateľov. Takýto subjekt potom vyvoláva potrebu stanovenia spôsobu vyhodnotenia flexibility. Pretože odchýlka sa prejaví dodávateľovi iného odberateľa.

Tento spôsob vyhodnotenia flexibility by sa realizoval na úrovni OKTE. V rámci zúčtovania odchýlky by takto aktivovaná flexibilita bola odčítaná od odchýlky dodávateľa elektriny bez agregácie a pripočítaná dodávateľovi, ktorý funguje v režime agregácie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Zelená politika EÚ, zásahy štátu do fungovania ekonomiky, geopolitika, odstavovanie fungujúcich zdrojov či monetárna politika centrálnych bánk. Prečo rastú ceny energií?

Elektromobily na Slovensku tvoria  zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Elektromobily na Slovensku tvoria zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Medzi individuálne dovezenými autami prevládali autá staršie ako päť rokov s emisnou triedou EURO 5 a nižšou.

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Zatiaľ čo v niektorých európskych krajinách už PPA kontrakty dávno fungujú, ich rozvoj na Slovensku brzdí niekoľko prekážok.