Vyhodnotili sme, čo treba zmeniť v legislatíve, reaguje rezort hospodárstva.
Záujem o pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny v štátoch EÚ od vlaňajška láme rekordy. Raketový nárast zaznamenala najmä strešná fotovoltika, ale boom zažívajú aj tepelné čerpadlá a ďalšie technológie využívajúce obnoviteľného zdroje energie (OZE).
Budovanie nových zariadení však v mnohých prípadoch brzdia zdĺhavé povoľovacie procesy, napríklad v podobe posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). To je dlhodobo témou aj na Slovensku. Neefektívne nastavenie procesov EIA komplikuje prieskumy zdrojov geotermálnej energie, ale narážajú naň aj investori vo veternej energetike a ďalších odvetviach.
Koncom minulého roka v EÚ nadobudlo účinnosť nové nariadenie, ktoré by to malo zmeniť. Prinajmenšom v niektorých oblastiach. Cieľom nariadenia je urýchliť povoľovacie procesy pri zavádzaní OZE, najmä fotovoltiky a tepelných čerpadiel, a zároveň urýchliť modernizáciu už existujúcich zariadení.
Nariadenie, ktoré by sa malo v štátoch EÚ uplatňovať až do konca júna 2024, hovorí o záväzných časových limitoch, v rámci ktorých sa musí v členských štátoch rozhodnúť o schválení alebo neschválení nového zdroja OZE. Na Energie-portal.sk sme o nariadení podrobnejšie informovali už v novembri minulého roka a v marci 2023 sme priniesli právny pohľad na jeho uplatňovanie.
Teraz sme zisťovali, ako na nové nariadenie reflektuje rezort hospodárstva a ako sa v prvých mesiacoch účinnosti pretavilo do praxe na Slovensku.
V článku sa dozviete:
- o čom hovorí nové nariadenie,
- aká je aktuálna situácia na trhu,
- aké kroky podniklo ministerstvo hospodárstva,
- čo rezort hovorí o povoľovacích procesoch,
- aký môže byť širší presah nového nariadenia.
Na trhu OZE zlepšenia nevidno
Nariadenie Rady (EÚ) 2022/2577 z 22. decembra 2022, ktorým sa stanovuje rámec na urýchlenie zavádzania energie z OZE si ako „nariadenie“ na rozdiel od smerníc nevyžaduje, aby ho členské krajiny transponovali do svojich legislatív. Na národnej úrovni sa má uplatňovať priamo.
„Povoľovacie procesy na inštaláciu tepelných čerpadiel s elektrickým príkonom menej ako 50 MW nesmú presiahnuť jeden mesiac a v prípade tepelných čerpadiel na získavanie geotermálnej energie tri mesiace,“ vysvetľuje vo svojom texte advokátka Sylvia Berová. „Podľa Nariadenia povoľovací proces inštalácie solárnych zariadení a spoločne umiestnených zariadení na uskladňovanie energie, vrátane solárnych systémov integrovaných v budovách a solárnych zariadení na strechách budov, nemá presiahnuť tri mesiace.“
Účastníci trhu však zatiaľ žiadne zásadné zrýchlenie povoľovacích procesov neevidujú. Podľa Jána Karabu, riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vplyv nového nariadenia EÚ sa doposiaľ na Slovensku „prakticky neprejavil.“
„Povoľovanie nových projektov je zdĺhavé, na každom úrade platia iné postupy a investori narážajú na nekompetentnosť a alibizmus úradníkov, ktorí nie sú schopní v zákonom stanovených lehotách rozhodovať o podaniach a žiadostiach,“ hovorí šéf SAPI.
Rovnako situáciu vníma aj Michal Mašek, odborník na OZE a projektový manažér spoločnosti PW Energy, ktorá pracuje na projekte prvých geotermálnych elektrární v krajine. „Keď sa pozrieme na prax pri zavádzaní geotermálnych projektov, neevidujem žiadnu zmenu k lepšiemu, ktorá by pramenila z uvedeného nariadenia. Myslím si, že na slovenské pomery ubehlo príliš málo času, aby sa konkrétne opatrenia stihli zaviesť.“
MH SR apeluje na ostatných
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.