Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Nové nariadenie malo urýchliť povoľovanie OZE, na Slovensku je okolo neho ticho

Vyhodnotili sme, čo treba zmeniť v legislatíve, reaguje rezort hospodárstva.

solárne panely

Foto: Depositphotos

Záujem o pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny v štátoch EÚ od vlaňajška láme rekordy. Raketový nárast zaznamenala najmä strešná fotovoltika, ale boom zažívajú aj tepelné čerpadlá a ďalšie technológie využívajúce obnoviteľného zdroje energie (OZE).

Budovanie nových zariadení však v mnohých prípadoch brzdia zdĺhavé povoľovacie procesy, napríklad v podobe posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). To je dlhodobo témou aj na Slovensku. Neefektívne nastavenie procesov EIA komplikuje prieskumy zdrojov geotermálnej energie, ale narážajú naň aj investori vo veternej energetike a ďalších odvetviach.

Koncom minulého roka v EÚ nadobudlo účinnosť nové nariadenie, ktoré by to malo zmeniť. Prinajmenšom v niektorých oblastiach. Cieľom nariadenia je urýchliť povoľovacie procesy pri zavádzaní OZE, najmä fotovoltiky a tepelných čerpadiel, a zároveň urýchliť modernizáciu už existujúcich zariadení.

Nariadenie, ktoré by sa malo v štátoch EÚ uplatňovať až do konca júna 2024, hovorí o záväzných časových limitoch, v rámci ktorých sa musí v členských štátoch rozhodnúť o schválení alebo neschválení nového zdroja OZE. Na Energie-portal.sk sme o nariadení podrobnejšie informovali už v novembri minulého roka a v marci 2023 sme priniesli právny pohľad na jeho uplatňovanie.

Teraz sme zisťovali, ako na nové nariadenie reflektuje rezort hospodárstva a ako sa v prvých mesiacoch účinnosti pretavilo do praxe na Slovensku.

V článku sa dozviete:

  • o čom hovorí nové nariadenie,
  • aká je aktuálna situácia na trhu,
  • aké kroky podniklo ministerstvo hospodárstva,
  • čo rezort hovorí o povoľovacích procesoch,
  • aký môže byť širší presah nového nariadenia.

Na trhu OZE zlepšenia nevidno

Nariadenie Rady (EÚ) 2022/2577 z 22. decembra 2022, ktorým sa stanovuje rámec na urýchlenie zavádzania energie z OZE si ako „nariadenie“ na rozdiel od smerníc nevyžaduje, aby ho členské krajiny transponovali do svojich legislatív. Na národnej úrovni sa má uplatňovať priamo.

„Povoľovacie procesy na inštaláciu tepelných čerpadiel s elektrickým príkonom menej ako 50 MW nesmú presiahnuť jeden mesiac a v prípade tepelných čerpadiel na získavanie geotermálnej energie tri mesiace,“ vysvetľuje vo svojom texte advokátka Sylvia Berová. „Podľa Nariadenia povoľovací proces inštalácie solárnych zariadení a spoločne umiestnených zariadení na uskladňovanie energie, vrátane solárnych systémov integrovaných v budovách a solárnych zariadení na strechách budov, nemá presiahnuť tri mesiace.“

Účastníci trhu však zatiaľ žiadne zásadné zrýchlenie povoľovacích procesov neevidujú. Podľa Jána Karabu, riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vplyv nového nariadenia EÚ sa doposiaľ na Slovensku „prakticky neprejavil.“

„Povoľovanie nových projektov je zdĺhavé, na každom úrade platia iné postupy a investori narážajú na nekompetentnosť a alibizmus úradníkov, ktorí nie sú schopní v zákonom stanovených lehotách rozhodovať o podaniach a žiadostiach,“ hovorí šéf SAPI.

Rovnako situáciu vníma aj Michal Mašek, odborník na OZE a projektový manažér spoločnosti PW Energy, ktorá pracuje na projekte prvých geotermálnych elektrární v krajine. „Keď sa pozrieme na prax pri zavádzaní geotermálnych projektov, neevidujem žiadnu zmenu k lepšiemu, ktorá by pramenila z uvedeného nariadenia. Myslím si, že na slovenské pomery ubehlo príliš málo času, aby sa konkrétne opatrenia stihli zaviesť.“

MH SR apeluje na ostatných

 
 

Zostáva vám 51% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. vladimir.chromcik@lesy.sk04.04.2023 (16:49)
    Prajem dobrý deň . Na základe osobného stretnutia na konferencii Vám Ďakujem za inšpiratívne stretnutia k energetickej problematike a optimalizácii procesov v GES/EPC v zmysle ZIPFEST. V zmysle prebiehajúcich zmien Európskej / Slovenskej legislatívy pre potrebu vzniku dotovaných projektov cez GES /EPC na VN a NN odberných miestachEE-836 , ZP-171 je veľký predpoklad že uvedené výzvy budú zverejnené v prvom polroku 2023. Rozpracovanosť projektov bude zameraná na elektrinu , plyn , teplo s možnosťou energetických premien s rekuperáciou aby sme dosiahli požadované KP1,KP2,KP3 ukazovatele a znížili uhlíkovú stopu na požadovanú úroveň o 7% ročne od roku 2020 do roku 2025 to jest - 55 %ročne s požadovanou účinnosťou 82% . Zameranie projektov : 1- ZIPFEST GES/EPC 2- DIGITALNE DVOJČA 3- KVET a VKVET +Agregovaná flexibilita + PeakShaving+ DA 4- FVE+akumulacia +DA +PeakShaving na ZOD a TOD v DT a VDT na BT 5- AKUMULACIA/Nielen do bateriek + Vodík + Chémia + Gravitácia 6- AGREGOVANA FLEXIBILITA+OKTE v DT a VDT na BT 7- REKUPERACIE 8- ENERGETICKE PREMENY v 12 KVADRANTE 9- BIM 2022 10- Digitalizácia Distribúcie Elektriny , Centrálny distribuovaný Hybrid ( Dvojsmerný tok energie komunikácie a informácii ) PS: Niečo na zamyslenie Pre Energetickú optimalizáciu a jej Transformáciu v oblasti energetiky sa držím základného „ desatoro „ Mojich DESATORO základných myšlienok u ktorých viem garantovať výsledok : 1)- Akcia bez počiatočnej víze je mrhaní časom. Víze bez akcie je obyčajné senní. Ale akcie s vizí môžu zmeniť svet. 2)- Šťastie nie je STRATEGIA obzvlášť na VVN a VN . 3)- Riadiť spoločnosť a Vládnuť v spoločnosti , nie je to isté povedalo VN MaRu . 4)- Digitálne Dvojča vo firme „ je NUTNOSŤ na prežitie a nie prepych „ 5)- ZIPFEST – Dôležitosť transformácie - T. 6)- UPE (úspora primárnej energie) min. 10 %ročne v Kč alebo Kwh 7)- Energetický 6Kvadrant Optimalizácie do 31-12-2023 . Energetický 12Kvadrant do 31-12-2024 . 24Kvadrant do roku 2027. 8)- Informácie nie sú znalosti = Kto nemeria neriadi . Cieľ ONLINE dáta = Znalosti v BIG balíku . 9)- BIM či NEBIM 10)- „ Je šialené robiť dookola rovnakú vec a očakávať pritom iné výsledky“ - Albert Einstein V prípade akýchkoľvek nejasností ma neváhajte ,kontaktovať , obratom zašlem požadované. Ďakujem za ochotu a trpezlivosť. Vladimír CHROMČÍK VOR ENERGETIK LESY Slovenskej republiky, š.p. Námestie SNP 8 975 66 Banská Bystrica Email: Vladimir.Chromcik@lesy.sk Tel.: +421484344111 Mobil: +421908444349

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Upozorňujú na paradox. Čím viac klimatizujeme, tým je v mestách teplejšie

Upozorňujú na paradox. Čím viac klimatizujeme, tým je v mestách teplejšie

Nová štúdia poukazuje na teplotné paradoxy súvisiace s vykurovaním a klimatizovaním priestorov v mestách v kontexte klimatickej zmeny. Súčasné modely spotreby energie môžu byť výrazne nepresné.

Plán rýchlej dekarbonizácie slovenského priemyslu má trhliny

Plán rýchlej dekarbonizácie slovenského priemyslu má trhliny

Elektrifikácia U.S. Steel Košice mala byť vlajkovou loďou Plánu obnovy, vraví zástupca Európskej komisie.

Vodné elektrárne čaká modernizácia. Aké inovácie pripravujú najväčší prevádzkovatelia?

Vodné elektrárne čaká modernizácia. Aké inovácie pripravujú najväčší prevádzkovatelia?

S meniacou sa energetikou rastie aj význam hydroelektrární. Mnohé fungujú už dekády a potrebujú viac, než pravidelnú údržbu.

X
X
X
X