VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Obrovský záujem o fotovoltiku „ustrelil dekel“ všetkým v brandži, tvrdí majiteľ montážnej firmy

Hoci ekonomická výhodnosť fotovoltických elektrární pre domácnosti sa veľmi nezmenila, mení sa uvažovanie ľudí o energiách.

Obrovský záujem o fotovoltiku ustrelil dekel všetkým v brandži, tvrdí majiteľ montážnej firmy

Foto: Depositphotos

Obľúbenosť fotovoltických elektrární v domácnostiach aj firmách rastie z roka na rok. Záujem v ostatných mesiacoch však prekonáva všetky očakávania hráčov na trhu. Vlastná výroba elektriny zo slnka dokáže pokryť väčšiu, či menšiu časť účtov za energie. V časoch čoraz drahšej elektriny a neistých dodávkach plynu sa odberatelia pozerajú po riešeniach prinášajúcich nezávislosť a zároveň úsporu.

Odberateľ si môže dopredu spočítať náklady na elektrinu. V kombinácii s batériovým riešením je možné ušetriť aj desiatky percent ročných výdavkov na prevádzku firmy, či energie v domácnosti. Ekonomická návratnosť fotovoltiky je stále o niečo výhodnejšia pre firmy a podniky, než domácnosti.

V článku sa dozviete:

 • prečo sa ekonomická výhodnosť fotovoltiky zatiaľ veľmi nezmenila,
 • ako sa vyvíjajú náklady na komponenty fotovoltických systémov,
 • za koľko rokov sa vráti investícia do fotovoltiky pre domácnosti, firmy a podniky,
 • je výhodnejšie inštalovať vlastnú batériu alebo využiť službu virtuálnej batérie dodávateľov elektriny?
 • prečo fotovoltika už nie je iba sezónnou záležitosťou,
 • koľko môže domácnosť ušetriť využívaním fotovoltiky a virtuálnej batérie,
 • akú úsporu prevádzkových nákladov môžu dosiahnuť firmy cez strešnú fotovoltiku,
 • ako sa zmenil záujem o fotovoltiku a s čím to súvisí,
 • aké riešenie fotovoltickej elektrárne pripravuje veľký priemyselný podnik.

Napriek rastu cien elektriny na trhoch sa výhodnosť výroby vlastnej elektriny z fotovoltického systému pre domácnosti veľmi nezmenila. Regulované ceny elektriny pre maloodberateľov vzrástli iba mierne, rástli však aj náklady na fotovoltickú inštaláciu.

“Ceny komponentov v roku 2021 azda prvýkrát od začiatku komerčného rozširovania fotovoltiky vzrástli. A to zhruba o 15 – 20 % oproti roku 2020,” hovorí pre Energie-portal.sk Ján Žažo zo spoločnosti QUEST elements, ktorá sa špecializuje na návrh, montáž a servis fotovoltických elektrární a slnečných kolektorov.

Nárast cien elektriny pre firmy mal oveľa rôznorodejší dopad v závislosti od zabezpečenia si budúcich dodávok. “Prepočty návratnosti a výhodnosti fotovoltiky dopredu nejde určiť jednoducho, pretože zahŕňajú veľa nepredikovateľných faktorov. Vo všeobecnosti sa návratnosť pre domácnosti pohybuje v súčasnosti v rozpätí 6 až 10 rokov, pre firmy a priemyselné podniky od 4 do 7 rokov.”

Fotovoltika už nie je iba sezónnou záležitosťou

Inštalovať vlastné batérie pre domácnosti sa v súčasnosti nie veľmi oplatí. Nie však kvôli technologickým faktorom, ale kvôli existencii „alternatívy“ v podobe využitia tzv. virtuálnej batérie. “Ekonomicky najvýhodnejším riešením fotovoltiky pre domácnosti je dnes využitie služby virtuálnej batérie a podobných služieb dodávateľov elektriny,” myslí si J. Žažo.

Zatiaľ čo v minulosti malo význam sa fotovolikou zameriavať na letný polrok (marec-apríl až september) a časový nesúlad medzi produkciou elektriny zo slnka a spotrebou domácností počas dňa sa riešil doplnením batériami, či ohrevom vody z prebytkov vyprodukovanej elektriny, pri využití virtuálnej batérie to celé do značnej miery „odpadá”.

Fotovoltikou cez virtuálnu batériu je možné riešiť celoročnú spotrebu. Takto sú fotovoltické panely zaujímavé aj pre domácnosti so značnou spotrebou elektriny, ktorú využívajú na vykurovanie v zime (cez tepelné čerpadlo alebo odporovými či infračervenými vykurovacími systémami). To pred časom bolo nereálne.

Virtuálnou batériou možno ušetriť náklady na elektrinu ako komoditu, hoci distribučné poplatky zostávajú. V roku 2022 však už samotná cena elektriny predstavuje zhruba 60 % celkovej ceny. “Aj keď sa fotovoltika nastaví na celoročnú spotrebu domácnosti a priamo sa spotrebuje možno tretina, takéto riešenie nevychádza ekonomicky vôbec zle,” hovorí majiteľ montážnej firmy.

“S fotovoltikou a virtuálnou batériou môžu domácnosti ušetriť až zhruba 75 % z faktúry za elektrinu. Samozrejme, čím je výkon a produkcia nižšia voči celoročnej spotrebe, tým je pomer priamej spotreby voči virtuálnej batérii priaznivejší a „návratnosť“ kratšia. Nie však výraznejšie. Na druhej strane sa pokryje menšia časť spotreby domácnosti.”

Záujem o fotovoltiku vzrástol exponenciálne

 
 

Zostáva vám 35% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Podporia verejné budovy z Plánu obnovy. Dostanú dotácie na rýchle energetické opatrenia

Podporia verejné budovy z Plánu obnovy. Dostanú dotácie na rýchle energetické opatrenia

Peniaze zo špeciálnej výzvy pôjdu na výmenu okien a dverí, ale aj modernizáciu osvetlenia či slnečné kolektory.

Skupina MOL predstavila najväčší závod na výrobu zeleného vodíka v regióne

Skupina MOL predstavila najväčší závod na výrobu zeleného vodíka v regióne

Zariadenie s kapacitou 10 megawattov vybudovala v areáli svojej rafinérie v Százhalombatte, ktorá je najväčšia v strednej a východnej Európe.

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

SIEA stále nevydáva poukážky, ktoré sa majú preplácať z nových eurofondov. Podmienky podpory medzičasom aktualizovali.