Národný program znižovania emisií špecifikuje opatrenia, ktoré by mohli prispieť k čistejšiemu ovzdušiu.
Emisie znečisťujúcich látok v ovzduší na Slovensku dlhodobo klesajú. Oxidy dusíka klesli oproti roku 2005 o 40 %, síry o 69 %, amoniaku o 14 %, menších prachových častíc o takmer tretinu. Dôvodom je ekonomický vývoj, zavedenie emisných limitov a zmena technológií v priemysle aj energetike, či obmena automobilového parku za vozidlá s nižšími emisiami.
Napriek tomu sa limity pre znečisťujúce látky v ovzduší, najmä v súvislosti s požiadavkami EÚ, čoraz viac sprísňujú. Problémom Slovenska sú najmä prachové častice.
V roku 2017 bola limitná hodnota pre PM 10 prekročená v aglomerácii Košice a v piatich zónach (Košický, Prešovský, Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj). V ostatných rokoch limitné hodnoty neboli prekročené. Koncentrácie PM 2.5 prekročili limitné hodnoty v Žilinskom a Banskobystrickom kraji.
K ďalšiemu znižovaniu všetkých emisií majú prispieť opatrenia špecifikované v Národnom programe znižovania emisií, ktorý nedávno schválila vláda.
Dotácie pre elektromobilitu, CNG, väčšia kontrola áut
Významným zdrojom znečistenia ovzdušia na Slovensku je Elektráreň Nováky. Ukončenie spaľovania uhlia a premena na kogeneračné zariadenie zhodnocujúce odpady by mohlo viesť ku skokovému zníženiu emisií (oxidy síry, dusíka, pevné častice) už od roku 2024.
Znížiť emisie v doprave majú opatrenia na podporu vozidiel s alternatívnym pohonom, výstavbu infraštruktúry, zavádzanie nízkoemisných zón, či zvýhodnené parkovanie takýchto vozidiel. Predkladateľ materiálu priznáva, že dotácie ekologických vozidiel sú pomerne nákladné a uvažuje aj s možnosťou šrotovného.
Tabuľka č.1: Vývoj emisií znečisťujúcich látok v ovzduší na Slovensku do roku 2017
„Predpokladané náklady na redukciu emisií znečisťujúcich látok sú v prípade vozidiel na alternatívny pohon relatívne vysoké v porovnaní so šrotovným, pričom redukcia emisií je nižšia. V rámci realizácie podpory vozidiel na alternatívny pohon je však možné uvažovať o vhodnej kombinácii oboch schém.“
Pribúdať majú okrem nabíjacích staníc pre elektromobily (zhruba tritisíc do roku 2030) aj čerpacie stanice pre CNG a LNG. Predpokladá sa tiež vybudovanie dvoch LNG staníc v riečnej doprave. Ekologické vozidlá má podporiť aj tzv. „zelené“ verejné obstarávanie vo verejných inštitúciách.
Navrhovanou novinkou v doprave bude meranie emisií počas cestnej technickej kontroly vozidla. Má ísť o doplnkové opatrenie k pravidelným technickým kontrolám „s cieľom zabezpečiť, aby sa vozidlá počas používania udržiavali v bezpečnom a environmentálne prijateľnom stave počas intervalu pravidelných kontrol technického stavu vozidiel.“
V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:
- na aké autá majú byť zamerané cestné technické kontroly?
- bude pokračovať výmena kotlov iba za plynové, alebo sa dotácia bude vzťahovať aj na iné typy?
- aká je odhadovaná výška podpory pre nízkoemisné zdroje a čo má byť podmienkou pri inštalovaní tepelného čerpadla?
- ako veľmi vlhké drevo sa už nebude môcť používať pri vykurovaní v domácnostiach?
- zaviesť by sa mohli preventívne kontroly kotlov na tuhé palivá aj kontroly na podnet. Nejde o narušovanie súkromia?
- koľko domácností so starými kotlami by bolo možné pripojiť na centrálne vykurovanie? Od čoho to bude závisieť?
- aký je potenciál geotermálnych elektrární na Slovensku?
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.