VSDS
INNOGY
INNOGY

Slovenská energetika je takmer v emisnom cieli, tvrdia plynári

Ak sa nahradia všetky uhoľné zdroje, SR bude mať 6., resp. 7. najmenej emisnú energetiku v EÚ. Podľa Slovenského plynárenského a naftového zväzu je potrebné zamerať sa na priemysel a dopravu.

Slovenská energetika je takmer v emisnom cieli, tvrdia plynári

Foto: Fotolia

Zemný plyn ako nízkoemisné palivo môže zohrať dôležitú úlohu pri prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku. Podľa zástupcov slovenského plynárenstva predstavuje rýchle a ekonomicky efektívne riešenie znižovania emisií, najmä pri nahradzovaní uhoľných zdrojov tepla a elektrickej energie.

Slovensko už má najväčšiu časť svojich dekarbonizačných úloh splnenú a z hľadiska energetiky už je takmer v cieľovom stave. „Od roku 1990 znížilo emisie skleníkových plynov o viac než 40 %, najviac v sektore energetiky a to až o neuveriteľných takmer 60 %. Naopak, len zanedbateľne sme znížili emisie v priemysle a doprave,“ upozornil Jerguš Vopálenský, expert Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

Prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku by sa mal podľa plynárov realizovať rozumne – bez emócií a politických proklamácií v štýle, že jediným riešením sú obnoviteľné zdroje energie. „Tie sú iba jedným z možných nástrojov tam, kde je to ekonomicky efektívne. Tam kde nie, realizujme iné opatrenia na základe princípu hodnoty za peniaze, ako napríklad zalesňovanie, nahradzovanie uhlia zemným plynom a podobne.“

Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu však s prezentovaným číslom poklesu emisií v energetike nesúhlasí. “Najnovšie čísla Eurostatu pre energetický sektor na Slovensku uvádzajú pokles z 56,27 mil. ton v roku 1990 na 29,44 mil. ton v roku 2017. To je zníženie o 48 %, nie takmer 60 %,” tvrdí.

Všetko o plyne

Vyššia flexibilita pri výbere opatrení

Riešenia na európskej úrovni nie sú podľa predstaviteľov plynárenského odvetvia na Slovensku veľmi šťastné, pretože nie vždy zohľadňujú lokálne podmienky. Štát by mal podľa nich disponovať flexibilitou pri výbere nástrojov, ktorými ich bude znižovať.

Graf č.1: Vývoj emisií skleníkových plynov na Slovensku a v EÚ

Zdroj: SHMÚ, SPNZ

“Najlacnejším riešením je okamžitá náhrada uhlia v energetickom mixe buď zemným plynom, alebo obnoviteľnými zdrojmi energie. Ide o pomerne lacné riešenie. Problém je, že keď sa tieto lacné riešenia vyčerpajú, nasledujú už iba drahšie riešenia ako napríklad elektromobilita, či bezuhoľné pece v hutníctve. Preto treba veľmi citlivo hodnotiť, ktoré riešenia sa na Slovensku a v EÚ budú zavádzať,” tvrdí J. Vopálenský.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.