Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Inteligentné siete prinesú internet vecí aj na vidiek

Optická linka distribučnej spoločnosti môže slúžiť aj iným poskytovateľom služieb a IoT riešení.

Inteligentné siete prinesú internet vecí aj na vidiek

Prevádzkovatelia distribučných sietí už nie sú iba firmy starajúce sa o bezpečnú a spoľahlivú dodávku elektriny k odberateľom. S rozvojom technológií sa čoraz viac stávajú aj dátovými firmami.

Inteligentná infraštruktúra prináša automatizáciu činností. Distribútori majú pod drobnohľadom úrovne vysokého a veľmi vysokého napätia. Ale to, čo sa deje na nízkom napätí, teda pripojeniach domácností, nie.

O probléme sa prevádzkovateľ dozvedá až po jeho nahlásení zákazníkom. Automatizácia a inteligentné siete však umožňujú riešiť poruchu ešte predtým, než ju vôbec odberateľ zaznamená. Výhodou takejto siete je aj menší rozsah výpadku. Porucha sa ohraničuje tak, aby bolo zasiahnutých čo najmenej zákazníkov.

“Na začiatku môže byť zasiahnutých 10-tisíc zákazníkov, no okruh sa dá zmenšiť, pričom na konci je to iba 300 klientov až do odstránenia poruchy. Toto je obrovský rozdiel a preto automatizácia z pohľadu distribučnej spoločnosti má zmysel,” uviedol Ivan Trpčevski, vedúci odboru Business development spoločnosti VSD na konferencii VSE unIT v rámci diskusie Smart infraštruktúra pre Smart village.

To však vyžaduje doplnenie infraštruktúry o optickú vrstvu, zabezbečujúcu prenos dát v reálnom čase. Táto zároveň môže slúžiť nielen distribučke, ale aj iným poskytovateľom služieb. VSD v súčasnosti spolupracuje už s vyše 15 firmami zdieľajúcimi jej infraštruktúru.

“Naša infraštruktúra vie slúžiť zároveň ako platforma pre iných poskytovateľov služieb, napríklad internetu, TV pre domácnosti, či inštitúcie. Zároveň sú možné aj ďalšie služby pre obce, kde VSD pôsobí.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

Rozbiehajúci sa projekt Danube InGrid má priniesť rozsiahle prepojenie energetickej infraštruktúry.

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.