Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

IEA: EÚ by mala zachovať rovnaké podmienky aj pre plyn a jadro

Investície do OZE klesnú o tretinu, solárna fotovoltika sa v tomto roku prepadne o 50 %, uvádza správa Medzinárodnej energetickej agentúry.

IEA: EÚ by mala zachovať rovnaké podmienky aj pre plyn a jadro

Foto: Energie-portal.sk

Európska únia čelí v tomto roku ekonomickému prepadu na úrovni 7 – 10 %. Čím dlhšie súčasná situácia potrvá, tým väčšie následky bude pociťovať ekonomika, vrátane energetického odvetvia.

Dopyt po energiách v tomto roku sa podľa odhadov zníži o 10 % oproti roku 2019. To by bol dvakrát vyšší prepad ako v rokoch 2008-2009. Obmedzená ekonomická aktivita vyústila do poklesu emisií CO2 o 8 % počas prvého kvartálu 2020.

„Hoci tieto trendy môžu viesť ku splneniu cieľov energetickej účinnosti pre rok 2020, nemali by viesť k uspokojeniu. Investície do obnoviteľných zdrojov poklesnú o jednu tretinu, čo by bol historický pokles v EÚ, obzvlášť 50 % prepad solárnej fotovoltiky,“ uvádza správa Medzinárodnej energetickej agentúry, hodnotiaca energetickú politiku EÚ.

Nižšia energetická náročnosť produkcie elektriny

Produkcia elektriny v EÚ sa vyznačuje nižšou energetickou náročnosťou v porovnaní s inými najväčšími ekonomikami sveta. Uhlíková intenzita dosahovala v roku 2018 270 g/kWh. V USA táto hodnota predstavovala 400 g/kWh, v Japonsku vyše 500 g/kWh, v Číne zhruba 600 a v Indii a Austrálii viac než 700 gCO2/kWh.

Do minulého roku táto intenzita v EÚ klesla na 235 g/kWh.

Podiel obnoviteľných zdrojov vo vykurovaní a chladení dosiahol v roku 2018 20 %. Aj napriek zdvojnásobeniu používania bioenergie v sektore, tento je stále do veľkej miery závislý na fosílnych palivách. Zemný plyn sa podieľa 37 % na produkcii tepla v CZT, uhlie tvorilo štvrtinu v roku 2017.

Všetko o plyne

„Budovy tvoria 40 % celkovej konečnej spotreby v EÚ a sú veľkou príležitosťou pre zavádzanie obnoviteľných zdrojov.“

Európska únia má najprísnejšie štandardy emisií CO2 pre osobné a úžitkové vozidlá na svete. Zvyšovanie energetickej účinnosti a elektrifikácie vozidlového parku však nemusí ísť podľa plánov. Príčinou je, alebo aspoň donedávna bol, zvýšený predaj áut kategórie SUV.

„Vozidlový park EÚ tvoria konvenčné automobily a budú tvoriť hlavnú časť predaja prinajmenšom v najbližších rokoch. Zvyšovanie energetickej účinnosti tak môže ešte viac spomaliť,“ uvádza správa EIA.

Systém obchodovania s emisnými povolenkami zahŕňa aj priemyselné podniky, ktoré majú k dispozícii aj voľne alokované kvóty. Odvetvie nemá stanovené konkrétne ciele pre dosiahnutie energetickej účinnosti alebo podielu OZE. Zahrnutie do EU ETS zároveň nevyústilo do významnejšieho znižovania emisií. Podľa oficiálnych štatistík emisie CO2 z výrobného sektora klesli v rokoch 2013 až 2018 iba o 0,3 %.

Rovnaké podmienky aj pre plyn a jadro

Obdobie nízkych cien pohonných hmôt je možnosťou pre realizovanie opatrení, ktoré je náročné uskutočniť v čase rastu. Podľa IEA k takýmto krokom patrí postupné znižovanie dotovania fosílnych palív, nastavenie cien energií a daní v súlade s nízkouhlíkovým prístupom, zrušenie vysokého zdaňovania elektriny a reforma fixných sieťových poplatkov.

Správa si všíma aj novú taxonómiu pre financovanie energetických projektov v EÚ. „Implementácia si vyžiada zaistenie rôznych technológií, vrátane technológií transformujúcich energetiku a prispievajúcich k zotavovaniu EÚ. EÚ by mala zabezpečiť rovnaké ihrisko pre investorov a technológie, vrátane zemného plynu a jadra pre krajiny a sektory, ktoré od nich závisia.“

Energetickému systému EÚ s vysokým podielom OZE bude dominovať veterná energia, konkrétne morské veterné parky. Tempu zvyšovania tohto zdroja však nezodpovedá rozvoj ďalšej flexibilnej infraštruktúry – interkonektorov, sietí, demand response, či akumulácie energie. Zavádzanie digitálnych technológií však otvorí nové možnosti aj v tejto oblasti.

IEA uvádza, že EÚ by mala zhodnotiť technologický aj ekonomický potenciál vodných prečerpávacích nádrží, batérií (priemyselných aj distribuovaných) a uskladňovania tepla (chladu).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Poslanci NR SR dali stopku Jahnátkovmu „čiernemu zoznamu“

Poslanci NR SR dali stopku Jahnátkovmu „čiernemu zoznamu“

Výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov budú za nedoplatky na daniach a poistnom trestaní miernejšie.

Juris: Nové e-tarify pre nabíjanie elektromobilov nesmú zvýšiť ceny elektriny

Juris: Nové e-tarify pre nabíjanie elektromobilov nesmú zvýšiť ceny elektriny

Regulačný úrad analyzuje návrh na zavedenie nových taríf určených pre elektromobily. Tie by mali priniesť viacero výhod.

Ako sú Jaslové Bohunice pripravené na havárie? Na cvičení simulovali tri rôzne udalosti

Ako sú Jaslové Bohunice pripravené na havárie? Na cvičení simulovali tri rôzne udalosti

Havarijného cvičenia „DUB 2020“ sa zúčastnilo takmer 800 osôb.