Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Mesiac trvajúci úplný „lockdown“ znižuje dopyt po elektrine o 20 %

Pokles dopytu po elektrine sa najvýraznejšie prejavil v ekonomikách založených na službách.

Mesiac trvajúci úplný „lockdown“ znižuje dopyt po elektrine o 20 %

Foto: Fotolia

Jeden mesiac úplného „lockdownu“ znížil dopyt po elektrine v priemere o 20 %, medziročne o 1,5 %. Veľkosť poklesu závisí na dobe trvania a prísnosti protipandemických opatrení v konkrétnej krajine.

Najviac sa pokles spotreby elektriny prejavil v ekonomikách s najprísnejšími opatreniami. A tiež v tých, kde podstatnú časť tvoria služby. Zatiaľ čo časť priemyselnej výroby ako tak fungovala, väčšina obchodov, kancelárií, stravovacích, ubytovacích zariadení a zariadení cestovného ruchu ostala zatvorená.

Najviac zasiahnutou ekonomikou v Európe bolo Taliansko. Dopyt po elektrine v sektore služieb sa tu podľa správy Medzinárodnej energetickej agentúry prepadol medziročne až o tri štvrtiny. Vplyv opatrení v priemyselnom odvetví nebol taký výrazný ako v službách.

Priemysel v Číne spotreboval v roku 2019 60 % elektriny, služby iba 10 %. Naopak, v USA podiel služieb predstavuje 40 %, priemyslu iba 20 %. Preto sa prijaté opatrenia viac prejavili na spotrebe energie v Amerike ako v ázijskej krajine. Podobný vplyv sa prejavuje aj v európskych ekonomikách s rozvinutým sektorom služieb.

Všetko o plyne

Nižší dopyt plynových elektrární

Znížená spotreba elektriny okrem uhlia najviac zasiahla plyn. Aj keď, ako pripomína správa IEA, spotreba zemného plynu na najväčších trhoch bola na zostupnej trajektórii už od začiatku tohto roka. Dôvodom boli mierne teploty na severnej pologuli.

V Európe sa tak spotreba v prvom kvartáli znížila medziročne o 2,6 %. Dopyt domácností a firiem zoslabol o 3 %, dopyt v elektrárňach o vyše 5 % (dôsledok vyššej produkcie veterných elektrární a nižšej spotreby elektriny za účelom tepla).

Graf č.1: Priemerná ročná zmena dopytu po elektrine vo svete od roku 2001

Zdroj: IEA

Keďže produkcia zemného plynu sa neprispôsobila klesajúcej potrebe, výsledkom je rekordné napĺňanie zásobníkov, aj zvyšujúce sa objemy LNG. Obchod so skvapalneným zemným plynom vzrástol v prvých mesiacoch roku 2020 o 13 %. Takmer dvoma tretinami sa na tom podieľala Európa.

Množstvo plynu v európskych zásobníkoch vzrástlo o 40 %, pričom dosahuje o 80 % viac ako je dlhodobý päťročný priemer. Je to aj odraz historicky nízkych cien plynu na všetkých trhoch. Cena európskeho TTF hubu zaznamenala najnižší kvartál od vzniku v roku 2003.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Vitko29.05.2020 (17:03)
    No áno, všetci išli zase do práce.... Aj u nás to je poznať... Ale snáď nič nebude tak čierne ako vypadá. Hlavne aby nám prišlo od slovakia energy to čo minulý rok. 

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Prípravu novej Regulačnej politiky ÚRSO nestíha, zmeny v regulácii chce odložiť

Prípravu novej Regulačnej politiky ÚRSO nestíha, zmeny v regulácii chce odložiť

Nová Regulačná politika na obdobie od 2022 až 2026 sa mala pôvodne schvaľovať už v marci budúceho roka.

Slovensku môže k nižším emisiám pomôcť  aj geotermálna energia

Slovensku môže k nižším emisiám pomôcť aj geotermálna energia

Európa mieri k uhlíkovej neutralite. V prípade Slovenska má pri znižovaní emisií skleníkových plynov značný potenciál aj geotermálna energia.

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Ekonomická kalkulácia jasne ukazuje, že musíme zmeniť zdroje, tvrdí K. Havlíček, český minister priemyslu. Alternatívou k uhliu je plyn, biomasa a odpad.