Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

OZE s batériami alebo plyn? Štúdia porovnáva celkové náklady technológií, vrátane vyrovnávania siete

Odhadovaná cena malých jadrových reaktorov niekoľkonásobne prevyšuje ostatné zdroje. Medzi najdrahšie riešenia výroby elektriny zaraďuje aj menšie biomasové elektrárne.

OZE s batériami alebo plyn? Štúdia porovnáva celkové náklady technológií, vrátane vyrovnávania siete

Foto: Pixabay

Cena solárnej fotovoltiky naďalej klesá, hoci už nie rýchlejším tempom než sa predpokladalo v roku 2018. “Ale investičné náklady na pevninské veterné elektrárne sú nižšie než sme prognózovali,” konštatuje štúdia “GenCost 2019-20”, ktorú realizovala austrálska organizácia Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation.

Malé jadrové reaktory sa vyznačujú najvyššími investičnými nákladmi (odhadovanými) spomedzi všetkých zdrojov na výrobu elektrickej energie. Prevyšujú ostatné technológie dvoj a viac násobne. Nasledujú fosílne zdroje so zachytávaním uhlíka a solárno-termické zariadenia. Na opačnom konci sa nachádza veľká aj strešná fotovoltika, vietor a plynové elektrárne.

Viessmann rezerva

Elektrárne s kombinovaným plynovým cyklom považuje štúdia za vyzretú technológiu, pri ktorej sa ale neočakávajú veľké zmeny v investičných nákladoch pri akomkoľvek scenári ďalšieho vývoja energetiky. Analytici však museli zvýšiť odhadované náklady (na cca 1000 eur/kW) oproti predchádzajúcemu obdobiu v dôsledku zmenšenia veľkosti zariadení investormi. Náklady pre menšie zdroje sú vyššie z dôvodu straty úspor z rozsahu.

Cena OZE aj so zásobníkmi

LCOE náklady predstavujú jednoduchý nástroj pre okamžité porovnanie relatívnej konkurencieschopnosti jednotlivých technológií na výrobu elektrickej energie. “Neslúžia ako náhrada podrobnej analýzy cash-flow alebo modelovania elektrického systému, ktoré lepšie odrážajú reálnu výkonnosť projektu a prevádzkové náklady,” upozorňujú autori štúdie. Spôsob výpočtu LCOE nákladov obsahuje podľa nich viaceré slabiny:

  • nezohľadňuje dodatočné náklady na vyrovnávanie siete súvisiace s technológiami výroby elektriny z OZE
  • aplikuje rovnakú diskontnú sadzbu na všetky technológie, hoci fosílne zdroje čelia väčšiemu politickému riziku
  • nerozlišuje rozdielnu úlohu jednotlivých zdrojov v systéme. Niektoré zdroje sú v prevádzke menej často, čo zvyšuje náklady, no sú dôležité z hľadiska rýchleho spustenia v čase špičkovej spotreby.

Aj preto analytici rozdelili pri porovnávaní jednotlivé zdroje na technológie používané v špičke, flexibilné technológie a variabilné zdroje. LCOE náklady v tejto štúdii zohľadňujú aj rizikovú a CO2 prirážku pre fosílne palivá. Porovnanie zároveň zahŕňa náklady na OZE zdroje spolu s uskladňovaním energie.

VIESSMANN

Zároveň analytici priznávajú, že zahrnutie nákladov na vyrovnávanie systému pri OZE zdrojoch prostredníctvom nákladov na uskladnenie elektriny po dobu 2 a 6 hodín nie je ideálne. Uskladnenie má byť iba jedným z niekoľkých riešení pri vyrovnávaní siete a potreba akumulácie sa líši podľa regiónu v závislosti od podielu OZE v danom území. “Napriek tomu budeme prezentovať LCOE odhady v tejto forme, až pokým nebude k dispozícii presnejší spôsob.”

V ďalšej časti článku sa dozviete:

  • aké sú odhadované investičné náklady na malé jadrové reaktory?
  • koľko stoja fotovoltické a veterné zdroje spolu s batériami alebo uskladňovaním v prečerpávacích nádržiach?
  • aký flexibilný zdroj elektriny je najlacnejší?
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

SPP – distribúcia v rámci spoločného projektu plynárenských spoločností preskúma možnosti distribúcie vodíka, Nafta sa zameria na uskladňovanie vodíka.

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Nemôžete byť udržateľní bez generovania výnosov, zdôrazňuje šéf skupiny MOL Hernádi.

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

Špecifické projekty Východoslovenská distribučná realizuje aj na úrovniach veľmi vysokého a zvlášť vysokého napätia. Využíva pri tom najmodernejšie technológie.