Odhadovaná cena malých jadrových reaktorov niekoľkonásobne prevyšuje ostatné zdroje. Medzi najdrahšie riešenia výroby elektriny zaraďuje aj menšie biomasové elektrárne.
Cena solárnej fotovoltiky naďalej klesá, hoci už nie rýchlejším tempom než sa predpokladalo v roku 2018. “Ale investičné náklady na pevninské veterné elektrárne sú nižšie než sme prognózovali,” konštatuje štúdia “GenCost 2019-20”, ktorú realizovala austrálska organizácia Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation.
Malé jadrové reaktory sa vyznačujú najvyššími investičnými nákladmi (odhadovanými) spomedzi všetkých zdrojov na výrobu elektrickej energie. Prevyšujú ostatné technológie dvoj a viac násobne. Nasledujú fosílne zdroje so zachytávaním uhlíka a solárno-termické zariadenia. Na opačnom konci sa nachádza veľká aj strešná fotovoltika, vietor a plynové elektrárne.
Elektrárne s kombinovaným plynovým cyklom považuje štúdia za vyzretú technológiu, pri ktorej sa ale neočakávajú veľké zmeny v investičných nákladoch pri akomkoľvek scenári ďalšieho vývoja energetiky. Analytici však museli zvýšiť odhadované náklady (na cca 1000 eur/kW) oproti predchádzajúcemu obdobiu v dôsledku zmenšenia veľkosti zariadení investormi. Náklady pre menšie zdroje sú vyššie z dôvodu straty úspor z rozsahu.
Cena OZE aj so zásobníkmi
LCOE náklady predstavujú jednoduchý nástroj pre okamžité porovnanie relatívnej konkurencieschopnosti jednotlivých technológií na výrobu elektrickej energie. “Neslúžia ako náhrada podrobnej analýzy cash-flow alebo modelovania elektrického systému, ktoré lepšie odrážajú reálnu výkonnosť projektu a prevádzkové náklady,” upozorňujú autori štúdie. Spôsob výpočtu LCOE nákladov obsahuje podľa nich viaceré slabiny:
- nezohľadňuje dodatočné náklady na vyrovnávanie siete súvisiace s technológiami výroby elektriny z OZE
- aplikuje rovnakú diskontnú sadzbu na všetky technológie, hoci fosílne zdroje čelia väčšiemu politickému riziku
- nerozlišuje rozdielnu úlohu jednotlivých zdrojov v systéme. Niektoré zdroje sú v prevádzke menej často, čo zvyšuje náklady, no sú dôležité z hľadiska rýchleho spustenia v čase špičkovej spotreby.
Aj preto analytici rozdelili pri porovnávaní jednotlivé zdroje na technológie používané v špičke, flexibilné technológie a variabilné zdroje. LCOE náklady v tejto štúdii zohľadňujú aj rizikovú a CO2 prirážku pre fosílne palivá. Porovnanie zároveň zahŕňa náklady na OZE zdroje spolu s uskladňovaním energie.
Zároveň analytici priznávajú, že zahrnutie nákladov na vyrovnávanie systému pri OZE zdrojoch prostredníctvom nákladov na uskladnenie elektriny po dobu 2 a 6 hodín nie je ideálne. Uskladnenie má byť iba jedným z niekoľkých riešení pri vyrovnávaní siete a potreba akumulácie sa líši podľa regiónu v závislosti od podielu OZE v danom území. “Napriek tomu budeme prezentovať LCOE odhady v tejto forme, až pokým nebude k dispozícii presnejší spôsob.”
V ďalšej časti článku sa dozviete:
- aké sú odhadované investičné náklady na malé jadrové reaktory?
- koľko stoja fotovoltické a veterné zdroje spolu s batériami alebo uskladňovaním v prečerpávacích nádržiach?
- aký flexibilný zdroj elektriny je najlacnejší?
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.