Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Pavol Prepiak: Nepretláčajme elektrické autá silou-mocou tam, kde existujú lepšie riešenia

Zákazníci nereagujú na elektromobily tak, ako sa pred pár rokmi predpokladalo, tvrdí v rozhovore viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR.

Pavol Prepiak: Nepretláčajme elektrické autá silou-mocou tam, kde existujú lepšie riešenia

Pavol Prepiak | Foto: Energie-portal.sk

Automobilové odvetvie prechádza veľkými zmenami. Iba pozvoľna sa rozbiehajúca produkcia sa musí vysporiadavať nielen s následkami protipandemických opatrení a momentálnou opatrnosťou spotrebiteľov, ale aj požiadavkami regulátorov.

Ako sa automobilky pozerajú na autá s elektrickým pohonom? Vidia v nich vôbec budúcnosť? Energie-portal.sk sa rozprával s Pavlom Prepiakom, výkonným viceprezidentom Zväzu automobilového priemyslu SR.

Ako automobilky vnímajú neustále sprísňovanie emisných limitov? Dokážu sa prispôsobiť?

Pred dvoma rokmi bolo odvetvie postavené pred európsku smernicu, ktorá presne určuje spôsob znižovania emisií zaregistrovaných áut. Máme ciele na rok 2025 a 2030. Nikoho už nezaujíma, čo vyrobíme, ale to, čo predáme a zaregistrujeme.

Zjednodušene povedané, smernica hovorí o tom, že ak priemerná hodnota vyprodukovaných emisií na jedno vozidlo prekročí 95 gramov, za každý gram sa platí pokuta 95 eur vynásobená počtom zaregistrovaných áut. Ak má teda automobilka milión áut a limit prekročí čo i len o jeden gram, zaplatí 95 miliónov.

Regulátori preskočili trh už pred 20 rokmi. Začali požadovať rôzne veci, mali predstavu ako by to asi malo fungovať. Výrobcovia vyrobili. Ale trh a ľudia si neboli istí, či to naozaj chcú a majú platiť za všetku tú povinnú výbavu.

V ostatných desiatich rokoch však regulátori už preskočili aj inžinierov, konštruktérov a vývojárov. Povedali: „Za dva roky budete vyrábať toto a bude to mať takéto vlastnosti.“ Žiadna technologická neutralita, žiadne trhové riešenia, my vyberieme a určíme najlepšie. Výrobcovia tak často vyzerajú ako tí, čo nerozumejú potrebám zákazníka.

Sú elektromobily riešením?

Vidíme, že zákazníci nereagujú na elektrické autá tak, ako sa v strategických úvahách pred pár rokmi predpokladalo. Mnohé automobilky ich predávajú so stratami, čo kompenzujú ziskami pri vozidlách so spaľovacími motormi.

Európska smernica hovorí, koľko treba mať bezemisných a nízkoemisných vozidiel do roku 2030. Ale podľa parametrov ide v podstate iba o elektromobily. Nie koľko sa vyrobí, ale koľko sa reálne umiestni na trhu. A ak to zákazník nechce, tak čo? Budete mu „vnucovať“ iba elektromobily?

Zákazník si z cenníka vyberie auto, no predajca povie, že mu ho nedodá. Chcete napríklad Tuareg so spaľovacím motorom? Dobre, ale kúpite si jedno elektrické auto. Toto sa už dnes deje. Slovensko je krajinou, kde sa elektrické autá predávajú veľmi málo.

Hromadné zavedenie elektropohonov je komplexom mnohých zmien. Napríklad v správaní sa zákazníka, ktorý už nemôže prísť na čerpaciu stanicu s posledným litrom v nádrži a po natankovaní za 2-3 minúty odísť. Elektrické auto bude viac o plánovaní jazdy a pripravenosti vozidla na jazdu. Teda nabití vozidla s predstihom pred jazdou, a to je aj o dostupnosti nabíjacej infraštruktúry. Jej rozvoj však výrazne zaostáva.

V ďalšej časti rozhovoru sa ešte okrem iného dozviete aj:

  • ako sa automobilky pozerajú na podporu vývoja a kúpy nízkoemisných vozidiel
  • prečo dotácie na elektromobily nemusia viesť k čistejšiemu životnému prostrediu
  • čo si Pavol Prepiak myslí o ďalších alternatívnych pohonoch áut a technologickej neutralite
  • prečo sú hybridné vozidlá ekologickejšie v porovnaní s niektorými elektromobilmi
  • kde je najväčší potenciál uplatnenia elektromobilov
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Hudec: Českí politici sa nebáli deregulovať dodávku elektriny aj pre domácnosti

Michal Hudec: Českí politici sa nebáli deregulovať dodávku elektriny aj pre domácnosti

Aké sú rozdiely na trhu s elektrinou na Slovensku a v Česku? Prečo sú podobné podmienky iba na veľkoobchodnom trhu?

SPP má projekt, ktorý prepojí elektroenergetiku a plynárenstvo. Kľúčom je vodík

SPP má projekt, ktorý prepojí elektroenergetiku a plynárenstvo. Kľúčom je vodík

Smart riešenia zjednodušia pripájanie nových zdrojov obnoviteľnej energie do sústavy, hovorí Martin Kečkéš z SPP.

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Bytový dom po odpojení od CZT znížil náklady na teplo o 50 %

Vlastníci bytovky v Spišskej Novej Vsi postavili vlastnú plynovú kotolňu a inštalovali solárne kolektory. Náklady na bývanie sa nezvyšovali už 15 rokov.