NO DIG konferencia
VSE
Belimo

Pavol Prepiak: Nepretláčajme elektrické autá silou-mocou tam, kde existujú lepšie riešenia

Zákazníci nereagujú na elektromobily tak, ako sa pred pár rokmi predpokladalo, tvrdí v rozhovore viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR.

Pavol Prepiak: Nepretláčajme elektrické autá silou-mocou tam, kde existujú lepšie riešenia

Pavol Prepiak | Foto: Energie-portal.sk

Automobilové odvetvie prechádza veľkými zmenami. Iba pozvoľna sa rozbiehajúca produkcia sa musí vysporiadavať nielen s následkami protipandemických opatrení a momentálnou opatrnosťou spotrebiteľov, ale aj požiadavkami regulátorov.

Ako sa automobilky pozerajú na autá s elektrickým pohonom? Vidia v nich vôbec budúcnosť? Energie-portal.sk sa rozprával s Pavlom Prepiakom, výkonným viceprezidentom Zväzu automobilového priemyslu SR.

Ako automobilky vnímajú neustále sprísňovanie emisných limitov? Dokážu sa prispôsobiť?

Pred dvoma rokmi bolo odvetvie postavené pred európsku smernicu, ktorá presne určuje spôsob znižovania emisií zaregistrovaných áut. Máme ciele na rok 2025 a 2030. Nikoho už nezaujíma, čo vyrobíme, ale to, čo predáme a zaregistrujeme.

Zjednodušene povedané, smernica hovorí o tom, že ak priemerná hodnota vyprodukovaných emisií na jedno vozidlo prekročí 95 gramov, za každý gram sa platí pokuta 95 eur vynásobená počtom zaregistrovaných áut. Ak má teda automobilka milión áut a limit prekročí čo i len o jeden gram, zaplatí 95 miliónov.

Regulátori preskočili trh už pred 20 rokmi. Začali požadovať rôzne veci, mali predstavu ako by to asi malo fungovať. Výrobcovia vyrobili. Ale trh a ľudia si neboli istí, či to naozaj chcú a majú platiť za všetku tú povinnú výbavu.

V ostatných desiatich rokoch však regulátori už preskočili aj inžinierov, konštruktérov a vývojárov. Povedali: „Za dva roky budete vyrábať toto a bude to mať takéto vlastnosti.“ Žiadna technologická neutralita, žiadne trhové riešenia, my vyberieme a určíme najlepšie. Výrobcovia tak často vyzerajú ako tí, čo nerozumejú potrebám zákazníka.

Sú elektromobily riešením?

Vidíme, že zákazníci nereagujú na elektrické autá tak, ako sa v strategických úvahách pred pár rokmi predpokladalo. Mnohé automobilky ich predávajú so stratami, čo kompenzujú ziskami pri vozidlách so spaľovacími motormi.

Európska smernica hovorí, koľko treba mať bezemisných a nízkoemisných vozidiel do roku 2030. Ale podľa parametrov ide v podstate iba o elektromobily. Nie koľko sa vyrobí, ale koľko sa reálne umiestni na trhu. A ak to zákazník nechce, tak čo? Budete mu „vnucovať“ iba elektromobily?

Zákazník si z cenníka vyberie auto, no predajca povie, že mu ho nedodá. Chcete napríklad Tuareg so spaľovacím motorom? Dobre, ale kúpite si jedno elektrické auto. Toto sa už dnes deje. Slovensko je krajinou, kde sa elektrické autá predávajú veľmi málo.

Hromadné zavedenie elektropohonov je komplexom mnohých zmien. Napríklad v správaní sa zákazníka, ktorý už nemôže prísť na čerpaciu stanicu s posledným litrom v nádrži a po natankovaní za 2-3 minúty odísť. Elektrické auto bude viac o plánovaní jazdy a pripravenosti vozidla na jazdu. Teda nabití vozidla s predstihom pred jazdou, a to je aj o dostupnosti nabíjacej infraštruktúry. Jej rozvoj však výrazne zaostáva.

V ďalšej časti rozhovoru sa ešte okrem iného dozviete aj:

  • ako sa automobilky pozerajú na podporu vývoja a kúpy nízkoemisných vozidiel
  • prečo dotácie na elektromobily nemusia viesť k čistejšiemu životnému prostrediu
  • čo si Pavol Prepiak myslí o ďalších alternatívnych pohonoch áut a technologickej neutralite
  • prečo sú hybridné vozidlá ekologickejšie v porovnaní s niektorými elektromobilmi
  • kde je najväčší potenciál uplatnenia elektromobilov
 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X