VSDS
VSDS
Belimo

Budúcnosť elektromobility: Ako si automobilky poradia s povinným znižovaním emisií ?

Nasledujúca dekáda bude patriť elektromobilom, autonómne autá čelia stále mnohým prekážkam, prognózuje Deutsche Bank.

Budúcnosť elektromobility: Ako si automobilky poradia s povinným znižovaním emisií ?

Foto: Unsplash (VanveenJF)

Píše sa rok 2030. Kráčate ku svojmu autu. Je o niečo drahšie ako to predchádzajúce. Zvonka o niečo menšie, no vo vnútri priestornejšie. Nastúpite a na čelnom skle sa objaví mapa v rozšírenej realite. Cestou z práce požiadate auto asistenta, aby doma zapol kúrenie a objednal z obchodu chýbajúce potraviny. Pustíte si hudbu. Znie oveľa lepšie, pretože elektrický pohon auta nepočuť.

Aj takto môže vyzerať budúcnosť osobnej dopravy v ďalšej dekáde podľa Deustche Bank. Prognóza banky nepredpokladá, že by sa autonómne vozidlá bežne používali o desať rokov. Čelia totiž stále mnohým prekážkam. No používanie elektromobilov už má byť rozšírené a do roku 2030 predstavovať pätinu predávaných áut ročne na celom svete.

Hlavným motívom elektrifikovania automobilov je sprísňovanie emisných limitov. Do roku 2030 majú výrazne klesnúť. Ľahké osobné vozidlá prejdú elektrifikáciou ako prvé, no postupne sa bude zvyšovať podiel elektromobilov aj pri úžitkových a nákladných vozidlách.

Ako môžu automobilky znižovať emisie?

Znižovanie emisií automobilov je náročnou úlohou pre výrobcov. Účinnosť súčasných motorov by sa musela zvyšovať o 5 % ročne. To je takmer o polovicu viac ako priemer za posledných desať rokov. Autor prognózy, Tim Rokossa, uvádza tri spôsoby, akými výrobcovia áut môžu znižovať emisie.

1. Ďalšie vylepšovanie spaľovacieho motora

Automobilky môžu znížiť emisie zlepšovaním parametrov motora. Súčasných 119 gramov CO2 na kilometer by muselo klesnúť na 60 g. To si však vyžaduje enormné náklady, ktoré sa prejavia na cene automobilov. Pokles emisií o jeden gram spôsobí zvýšenie ceny bežných modelov vozidiel o 65 eur. Pri vyšších triedach o 120 eur.

Ak by teda automobilky preniesli všetky náklady na spotrebiteľov, cena bežného spaľovacieho vozidla vzrastie o štyritisíc eur, luxusnejšieho modelu o 7 000 eur. Inou možnosťou je, že výrobcovia tieto náklady na spotrebiteľov neprenesú. V takom prípade v Európe stratia 1,25 % zo svojich ziskových marží.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.