Výrobné kvóty pre elektromobily nebudú. EK však chce od automobiliek znižovanie emisií | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Výrobné kvóty pre elektromobily nebudú. EK však chce od automobiliek znižovanie emisií

Európska komisia si uvedomuje, že autá so spaľovacími motormi budú hrať prím aj naďalej. Nové emisné štandardy sa prejavia vyššími cenami áut, vykompenzujú ich úspory paliva.

Výrobné kvóty pre elektromobily nebudú. EK však chce od automobiliek znižovanie emisií

Priemerné emisie CO2 v osobných autách a dodávkach registrovaných v EÚ od roku 2025, resp. 2030 budú musieť byť o 15 %, resp. o 30 % nižšie ako v roku 2021. Európska komisia predstavila opatrenia, ktoré majú pomôcť dosiahnuť záväzok vyplývajúci z Parížskej dohody obmedzením emisií, znížením výdavkov na spotrebu paliva a posilniť konkurencieschopnosť európskeho automobilového priemyslu.  

Podľa EK zvýšenie počiatočných nákladov na kúpu účinnejších vozidiel prevážia rastúce úspory na palive. Spotrebitelia tak majú ušetriť zhruba 600 eur v prípade nového auta zakúpeného v roku 2025 a zhruba 1500 eur v roku 2030. “Užívateľ auta kúpeného z druhej ruky bude mať rovnaký úžitok ako majiteľ nového auta,” tvrdí sa v stanovisku Komisie.

Obavy z prepúšťania pracovníkov v automobilovom sektore zažehnáva Brusel konštatovaním, že dopad opatrenia umožní hladký prechod na nízko a nulovo emisné vozidlá. Vyše 80 % nových áut bude so spaľovacím motorom aj v roku 2030. Plynulý a postupný prechod v novej kvalifikácii a zručnosti zamestnancov automobiliek umožnia hybridné vozidlá, ktoré sú na pracovnú silu náročnejšie pri porovnaní s čistými elektromobilmi, ako aj klasickými spaľovacími autami. 

“Dnešný súbor návrhov vytvára európskym výrobcom podmienky na to, aby pri celosvetovej energetickej transformácii nie len nasledovali ostatných, ale aby stáli na jej čele. Podporí ich vo výrobe najlepších, najčistejších a najkonkurencieschopnejších áut, čím si opäť získajú dôveru spotrebiteľov," uviedol Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.