EÚ je najväčším producentom drevných peliet na svete. Napriek tomu ponuka nestíha pokrývať rastúci dopyt | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

EÚ je najväčším producentom drevných peliet na svete. Napriek tomu ponuka nestíha pokrývať rastúci dopyt

Rastie záujem o zvyšky z lesníckej ťažby aj odpad z dreva. Ani objem týchto dodatočných surovín však nebude stačiť na úplné pokrytie dopytu po drevnej biomase v západnej Európe.

EÚ je najväčším producentom drevných peliet na svete. Napriek tomu ponuka nestíha pokrývať rastúci dopyt

Foto: Fotolia

Viac ako polovica obnoviteľnej energie spotrebovanej v Európe pochádza z biopalív. Najväčší, takmer trištvrtinový podiel z nich tvorí pevná biomasa, nad desať percent predstavuje bioplyn a kvapalné biopalivá, zhruba 7 % komunálny odpad. Drevná štiepka a pelety predstavujú stále častejšie využívaný vstup pri výrobe tepla a elektriny.

Aj preto je EÚ najväčším trhom s peletami na svete. Vlani sa tu spotrebovalo zhruba 29,1 miliónov ton, pritom v roku 2015 to bolo ešte 21 mil. ton. Vzhľadom na povinnosť členských krajín EÚ zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov a dotačné systémy v jednotlivých štátoch, sa očakáva pokračovanie rastu aj v tomto roku na 30,8 mil. ton.

„Hoci EÚ predstavuje tretinu svetovej produkcie, dopyt po peletách tvorí takmer 50 % globálneho trhu,“ konštatuje americké ministerstvo poľnohospodárstva vo svojej každoročnej správe o trhu s biopalivami v EÚ (odkaz nájdete v druhej časti článku).

Miernu väčšinu spotrebujú domácnosti a malé až stredne veľké firmy, zvyšok peliet slúži ako palivo vo veľkých priemyselných zdrojoch.

Drevné pelety nahrádzajú uhlie

Suverénne najväčším spotrebiteľom v EÚ bola dlhodobo Veľká Británia, prevyšujúca spotrebu druhého Talianska takmer trojnásobne. Nasledujú Dánsko, Nemecko, Švédsko.

VIESSMANN

Covid kríza by podľa správy nemala mať výraznejší vplyv na celkovú spotrebu drevných peliet v EÚ v tomto roku. Obmedzovanie ekonomiky sa prejavilo hlavne na zníženom dopyte po biopalivách v doprave. Pevná biomasa, slúžiaca na výrobu tepla a elektriny, bola menej zasiahnutá.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. director@biomasa.sk04.08.2020 (09:09)
    Drevné pelety ako obnoviteľný zdroj energie sú na Slovensku dlhé roky cielene zo strany MŽP potláčané. Pritom sú najefektívnejšie a oveľa environmentálnejšie ako drevné štiepky. Slovensko je malým výrobcom peliet (len cca 150 000 ton ročne), toto sa však tento rok mení. na trh vstupuje Rettenmeier Tatratimber, ktorý spustil linku na výrobu takmer 100 000 ton peliet ročne. Prirodzene, že sa tým nenavýši produkcia o celých 100 000 ton, pretože kvalitné pelety EN PLUS A1 je vylúčené vyrábať z lesných drevných odpadov. Vyžadujú kvalitné piliny a tie má k dispozícii práve RET. Slovensko v svojom programe zelená domácnostiam zaznáva pelety, dotácia je veľmi nízka a preto spotreba na Slovensku rastie pomaly a väčšina peliet bude smerovať na export. To je dlhodobá tragédia Slovenska a nám zostáva len dúfať, že nové vedenie Ministerstva hospodárstva, ministertsva životného prostredia a hlavne nové Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pochopia, že pelety sú jedinečná príležitosť. Suroviny je dostatok, nie je nutné strašiť spotrebiteľov, len je nutné chovať sa tak ako sa chová napr. Česko, Nemecko, Taliansko či Škandinávske krajiny. Ponúkali sme všetkým pomoc, pretože som bol kreátorom rozvoja peliet na Slovensku dlhé roky, za starých vedení MŽP a MH doslova bojovali proti nám a teraz sa ponuky míňajú záujmu zo strany nových obsadení tiež. BIOMASA dlhé roky bola lídrom, po mafiánskom rozložení prebrala výrobu peliet a obchod BIOPEL, a.s. Ladislav Židek, bývalý generálny riaditeľ BIOMASA a teraz riaditeľ Občianskeho združenia Ekoenergia

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

Zákazníci Twinogy nemusia podniknúť žiadne úkony, do režimu dodávateľa poslednej inštancie prejdú automaticky.

Lockdowny znížili mieru znečistenia ovzdušia, nie však rovnomerne

Lockdowny znížili mieru znečistenia ovzdušia, nie však rovnomerne

Výrazné odchýlky v hladine oxidu dusičitého zaznamenali vedci aj v rámci jedného mesta. Niektorí obyvatelia boli vystavení smogu v oveľa menšej miere ako pred pandémiou, iných sa zmena takmer nedotkla.