Rastie záujem o zvyšky z lesníckej ťažby aj odpad z dreva. Ani objem týchto dodatočných surovín však nebude stačiť na úplné pokrytie dopytu po drevnej biomase v západnej Európe.
Viac ako polovica obnoviteľnej energie spotrebovanej v Európe pochádza z biopalív. Najväčší, takmer trištvrtinový podiel z nich tvorí pevná biomasa, nad desať percent predstavuje bioplyn a kvapalné biopalivá, zhruba 7 % komunálny odpad. Drevná štiepka a pelety predstavujú stále častejšie využívaný vstup pri výrobe tepla a elektriny.
Aj preto je EÚ najväčším trhom s peletami na svete. Vlani sa tu spotrebovalo zhruba 29,1 miliónov ton, pritom v roku 2015 to bolo ešte 21 mil. ton. Vzhľadom na povinnosť členských krajín EÚ zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov a dotačné systémy v jednotlivých štátoch, sa očakáva pokračovanie rastu aj v tomto roku na 30,8 mil. ton.
„Hoci EÚ predstavuje tretinu svetovej produkcie, dopyt po peletách tvorí takmer 50 % globálneho trhu,“ konštatuje americké ministerstvo poľnohospodárstva vo svojej každoročnej správe o trhu s biopalivami v EÚ (odkaz nájdete v druhej časti článku).
Miernu väčšinu spotrebujú domácnosti a malé až stredne veľké firmy, zvyšok peliet slúži ako palivo vo veľkých priemyselných zdrojoch.
Drevné pelety nahrádzajú uhlie
Suverénne najväčším spotrebiteľom v EÚ bola dlhodobo Veľká Británia, prevyšujúca spotrebu druhého Talianska takmer trojnásobne. Nasledujú Dánsko, Nemecko, Švédsko.
Covid kríza by podľa správy nemala mať výraznejší vplyv na celkovú spotrebu drevných peliet v EÚ v tomto roku. Obmedzovanie ekonomiky sa prejavilo hlavne na zníženom dopyte po biopalivách v doprave. Pevná biomasa, slúžiaca na výrobu tepla a elektriny, bola menej zasiahnutá.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.