Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Drevná biomasa je naďalej obnoviteľným zdrojom, rozhodol európsky súd

Aktivisti namietajú, že spaľovanie dreva vypúšťa viac CO2 ako uhlie a zemný plyn. Drevo predstavuje 60 % spotreby OZE v EÚ.

Drevná biomasa je naďalej obnoviteľným zdrojom, rozhodol európsky súd

Foto: Dreamstime

Európsky najvyšší súd rozhodol, že zaradenie drevnej biomasy medzi obnoviteľné zdroje energie je v poriadku. Skupina jednotlivcov a mimovládnych organizácií namietala, že takáto kategorizácia nie je v súlade s cieľom trvalej udržateľnosti a znižovania emisií CO2 v Európskej únii.

Európsky súd žalobu aktivistov zamietol s odôvodnením, že nepreukázali, ako sa ich daná smernica týka. Aktivisti tvrdia, že považovať biomasu za uhlíkovo neutrálnu odporuje vedeckým zisteniam. Tieto podľa nich ukazujú, že spaľovaním dreva sa vypúšťa o 1,5-krát viac CO2 ako pri uhlí a trikrát viac ako pri zemnom plyne.

Drevná biomasa predstavuje hlavný obnoviteľný zdroj v Európe a je kľúčovým palivom (až 60 % spotreby OZE) pri snahe EÚ dosiahnuť klimatické ciele. Na skutočnosť, že spaľovanie dreva z lesov súčasným spôsobom nie je veľmi trvaloudržateľné, upozornilo aj 800 vedcov. Keďže obnova lesa trvá dekády, ich rýchla ťažba a energetické využitie zvyšujú „uhlíkový dlh“ na desaťročia a možno storočia do budúcnosti.

EK už pred dvomi rokmi zmenila smernicu o OZE, ktorá teraz konštatuje, že biomasa má pochádzať iba z „trvaloudržateľne“ obhospodarovaných lesov.

Drevo sa dováža aj z USA

„Rozhodnutie vítame, pretože odstraňuje neistotu ohľadom budúcnosti obnoviteľnej energie v Európe,“ uvádza na margo rozhodnutia európskeho súdu Seth Ginther, výkonný riaditeľ Americkej asociácie producentov priemyselných peliet.

Na teplo a elektrickú energiu sa premieňa drevo a drevný odpad nielen z európskeho kontinentu, ale aj USA. Vlani sa zo Spojených štátov doviezlo takmer šesť miliónov ton. Centrom produkcie je juhovýchod krajiny, patriaci k najväčším produkčným lesom na svete. Objem dreva tu vzrástol od začiatku tisícročia o 21 % a súkromní lesohospodári tu v súčasnosti dopestujú o takmer polovicu viac dreva ako každoročne vyvezú.

Zásoby a produkcia dreva tu postupne rastú z dôvodu dopytu amerického aj európskeho trhu. Ten je stimulom pre to, aby lesohospodári naďalej investovali do neustáleho cyklu prerieďovania, ťažby a výsadby lesného porastu.

Vyššia ochrana starších lesov

Európska komisia chce naďalej prehodnocovať udržateľnosť energie z biomasy. Ako vyplýva z najnovšieho návrhu stratégie o biodiverzite, do konca tohto roku plánuje zverejniť takéto hodnotenie, najmä pokiaľ ide o drevnú biomasu.

Stratégia sa má zameriavať aj na ochranu starých lesných porastov, ktoré sú z hľadiska biodiverzity a viazania oxidu uhličitého najcennejšie. „Používanie celých kmeňov stromov, potravinových a kŕmnych plodín pre výrobu energie treba minimalizovať,“ cituje portál Euractiv.com návrh stratégie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Museli dočasne vypnúť veterné a solárne elektrárne, poľskej sústave hrozil problém

Museli dočasne vypnúť veterné a solárne elektrárne, poľskej sústave hrozil problém

Veterné a slnečné počasie stlačilo ceny elektriny na spotovom trhu hlboko do mínusu.

Nie sú to iba chýbajúce dotácie. Zmapovali, čo na trhu brzdí tepelné čerpadlá

Nie sú to iba chýbajúce dotácie. Zmapovali, čo na trhu brzdí tepelné čerpadlá

Výhodnosť tepelných čerpadiel pri lacnom plyne klesá. Ďalší problém asociácia vidí v drahých úveroch.

Pokračuje pokles. Čo ukazujú dáta o spotrebe plynu za prvý štvrťrok 2024

Pokračuje pokles. Čo ukazujú dáta o spotrebe plynu za prvý štvrťrok 2024

Veľkí odberatelia spotrebovali viac plynu, kompenzoval to však výrazný prepad v spotrebe domácností a maloodberateľov.