KI

Spotreba drevnej biomasy sa presúva od energetiky ku drevospracujúcemu priemyslu

Zdroje kombinovanej výroby elektriny a tepla minuli vlani menej dreva, zvýšila sa spotreba domácností vykurovaných palivovým drevom.

Spotreba drevnej biomasy sa presúva od energetiky ku drevospracujúcemu priemyslu
Foto: Fotolia

V roku 2018 sa na Slovensku spotrebovalo 2,93 mil. ton palivovej drevnej biomasy. Sem patrí palivové drevo, drevné štiepky, jemnozrnné a kusové zvyšky po spracovaní a manipulácii dreva, drevné brikety a pelety. Ako vyplýva zo Správy o lesnom hospodárstve SR, v porovnaní s predchádzajúcim rokom je to pokles o 120-tisíc ton.

Drevná biomasa je najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie na Slovensku aj v celej Európe. Predstavuje hlavnú surovinu pre drevospracujúce a celulózo-papierenské podniky, centrálne zdroje tepla, ostatné energetické podniky, ako aj domácnosti vykurujúce drevom.

Správa o lesnom hospodárstve SR za rok 2018, z ktorej Energie-portal.sk priniesol informácie už minulý týždeň, sa venuje okrem iného aj energetickému využitiu drevnej biomasy. V tomto článku sa dozviete:

  • Ako a prečo sa mení štruktúra využívania drevnej biomasy na Slovensku
  • Či domácnosti využívali vlani pri vykurovaní viac alebo menej dreva
  • Ako sa vyvíjala spotreba drevnej štiepky z lesov a čo ju ovplyvňovalo
  • Prečo lesohospodári veľmi nevítajú nový zákon o podpore OZE a KVET

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)