Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Výrobcovia elektriny budú musieť preukazovať pôvod drevnej biomasy

Novela vyhlášky ÚRSO k zákonu o podpore OZE a KVET zavádza aj povinnosť dokladovania, že drevná štiepka pochádza z energetických porastov alebo drevospracujúceho priemyslu.

Výrobcovia elektriny budú musieť preukazovať pôvod drevnej biomasy

Foto: Dreamstime

Od začiatku tohto roka je v platnosti nový zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, na ktorý nadväzuje aj vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Táto upravuje niektoré technické podrobnosti týkajúce sa nového spôsobu fungovania systému podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a výroby elektriny vysoko účinnou kombinovanou výrobou.

Sprísnenie dokladovania pôvodu dreva

Zákon upravil aj definíciu biomasy používanej pri spaľovaní alebo spoluspaľovaní, pričom ÚRSO má stanoviť spôsob vedenia evidencie biomasy, jej kvality, skutočného využitia za účelom výroby elektriny. Nová vyhláška úradu teda hlbšie špecifikuje a sprísňuje spôsob, ako výrobcovia preukazujú pôvod drevnej biomasy, ktorá má po novom pochádzať už iba z energetických porastov alebo je odpadom z drevospracujúceho priemyslu.

Tento pôvod bude výrobca elektriny preukazovať dokumentom vystaveným dodávateľom biomasy. “V prípade drevnej biomasy obstaranej nákupom od dodávateľa biomasy sa eviduje a oznamuje úradu dodávateľom biomasy vystavený dokument preukazujúci, že biomasa pochádza z energetických porastov alebo je odpadom z drevospracujúceho priemyslu. Za drevospracujúci priemysel sa na účely tejto vyhlášky považuje spracovanie dreva technologickými procesmi po jeho vyťažení,” uvádza sa v návrhu vyhlášky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Dotácia na rekonštrukciu rodinného domu môže pokryť najviac 50 % nákladov. Zvyšok peňazí majú poskytnúť banky cez úvery. Za časť z nich sa zaručí Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Budajov rezort chce z Plánu obnovy stámilióny na obnovu budov a pre priemysel (VIDEO)

Budajov rezort chce z Plánu obnovy stámilióny na obnovu budov a pre priemysel (VIDEO)

Znižovanie emisií v priemysle podporí nová schéma, priemyselné emisie však po novom už nebudú monitorovať samotné podniky, ale SIŽP. Pri rekonštrukciách rodinných domov chce ministerstvo preplácať 50 % nákladov.

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

SIEA plánovala mať od októbra vo svojej flotile aj vodíkový autobus a vodíkové autá.