VSE
VSE
Belimo 2

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie schválil parlament

Poslanec K. Galek vyčíta novelizovanému zákonu nejasný systém aukcií, podporu neefektívnych teplárov a uhoľných elektrární, čo zaplatia všetci v cene elektriny.

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie schválil parlament

Foto: Fotolia

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla prešla parlamentom. Mení sa ním forma podpory OZE, veľké zdroje už nebudú mať nárok na doplatok, ale budú sa o dotáciu musieť uchádzať v aukcii.

Zariadenia s výkonom nad 500 kW by mali medzi sebou súťažiť, čo by celkovo malo prispieť ku znižovaniu nákladov na podporu celého systému. Kritici novely zákona vyčítajú predkladateľovi - ministerstvu hospodárstva, že nie je jasný systém, akým budú tieto aukcie realizované a z akých čísel sa bude vychádzať.

Zákon prvýkrát zavádza pojem lokálny zdroj. Ide o zariadenie na výrobu elektrinu s výkonom do 500 kW, ktoré je určené takmer výhradne na spotrebu v danom odbernom mieste. Týka sa najmä výrobcov elektriny z fotovoltických zariadení.

Nejasný systém aukcií

K novele zákona podal opozičný poslanec za SaS Karol Galek viacero pozmeňovacích návrhov. Prvou výhradou je spôsob prideľovania licencií v aukciách, ktoré má plne v kompetencii ministerstvo hospodárstva. Podľa poslanca v zákone nie je stanovený žiadny systém, akým spôsobom a na základe akých podkladov budú tieto aukcie realizované.

“Už v minulosti tu bola podobná kauza, týkajúca sa 120 MW, ktoré boli pre fotovoltiku rozdané z večera do rána. Ľuďom sa v rámci aukcie pridelili kapacity, vďaka ktorým si prilepšia o podporu vo výške 700 miliónov eur v priebehu 15 rokov.”

“Je dôležité, aby sa čísla v aukcii opierali o nejaký plán. Prevádzková podpora OZE a KVET by mala byť vždy v súlade so strategickým plánom v energetike.” Podľa K. Galeka by sa mohlo vychádzať z integrovaného energetického a klimatického plánu, ktorý je súčasťou tzv. “zimného energetického balíčka”.

Podpora aj pre neefektívnych výrobcov

Druhá výhrada poslanca k zákonu sa týka podpory pre centralizované zásobovanie teplom. Podpora v rámci KVET dosiahla vlani 115 miliónov eur. “Najvyššiu podporu dostali tepláreň v Považskej Bystrici, Mondi SCP, Bratislavský paroplyn, Tepláreň Košice, Slovintegra Energy. Čiže je to podpora pár výrobcov, ktorí už na trhu fungujú, ktorým už bola v minulosti schválená podpora formou doplatku a teraz ich ideme opäť podporovať, aby mohli opäť rekonštruovať. Pýtam sa, dokedy ich budeme týmto spôsobom podporovať? Bude to donekonečna, alebo prejdeme na nákladovo efektívnejšie zdroje vykurovania a prípravy teplej vody?”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odvolali predsedu ÚRSO Jurisa. Ceny plynu vláda ako dôvod nespomína

Odvolali predsedu ÚRSO Jurisa. Ceny plynu vláda ako dôvod nespomína

Odvolanie predsedu ÚRSO vláda zdôvodňuje udalosťami z minulého roka.

Po plyne nasleduje elektrina. ÚRSO určil regulované ceny na rok 2024

Po plyne nasleduje elektrina. ÚRSO určil regulované ceny na rok 2024

Pri troch veľkých dodávateľov ÚRSO cenové konanie prerušil. Podľa regulátora žiadali vyššie ceny, než ministerstvo uložilo po dohode so Slovenskými elektrárňami.

Koniec fosílnych palív by znamenal návrat ľudstva do jaskýň, tvrdí dubajský sultán

Koniec fosílnych palív by znamenal návrat ľudstva do jaskýň, tvrdí dubajský sultán

Na klimatickej konferencii COP 28 sa hľadá dohoda o ďalšom obmedzovaní používania fosílnych palív.