Nestíhali ste počas leta sledovať dianie? Tu je 10 najčítanejších textov Energie-portal.sk za júl a august.
Rezonovali nové projekty, ceny energií. Dianie v energetike neutíchlo ani v priebehu leta. Prinášame prehľad 10 článkov z júla a augusta 2024, ktoré medzi čitateľmi Energie-portal.sk zaznamenali najväčší ohlas.
Väčšinu z textov sme v plnom znení priniesli iba pre predplatiteľov. Ak chcete byť v odpadoch na tepe dňa, pridajte sa k nim aj vy. Okrem plného prístupu ku všetkým článkom na Energie-portal.sk, Odpady-portal.sk a Voda-portal.sk predplatiteľom bonusovo poskytujeme aj zasielanie denného monitoringu s prehľadom najdôležitejších správ, legislatívnych zmien, či ohlásených investícií v energetike.
TOP 10 článkov v júli a auguste 2024
Projekt veľkokapacitného úložiska ráta s kapacitou 9 MWh.
Prevádzkovatelia elektrární mali podľa ÚRSO podlžnosti na daniach a odvodoch. Týka sa to fotovoltík, bioplynových staníc, malých vodných elektrární aj biomasových zdrojov.
Dodávateľ elektriny v Česku začína účtovať odberateľom s fotovoltikou náklady na vyrovnávanie odchýlky priamo v cene elektriny.
Tri tipy šéfredaktora
Ešte pred letom v NR SR prešla dôležitá zmena legislatívy, ktorá umožňuje zrýchlené obmedzovanie práv v energetike. Popudom bolo dianie v Humennom, ale nové pravidlá platia pre celý trh. Zmeny v júlovom texte podrobne rozobrali advokáti Bernhard Hager a Marek Prítyi.
Denný trh s elektrinou tento rok zažíva explóziu záporných cien elektriny. Môže to znamenať komplikáciu pre niektoré projekty v oblasti OZE, ale aj nové príležitosti pre batériové úložiská a časť odberateľov elektriny. Téme sme sa uprostred leta venovali obsiahlejšie.
Niektoré slovenské teplárne zareagovali na zdraženie plynu tým, že vo väčšej miere spaľujú drevnú štiepku, ale aj uhlie. Najnovšie dáta o palivovej štruktúre teplárenstva ukazujú najnižšiu spotrebu plynu za sedem rokov a nárast vo využívaní alternatív. Detailne sme to rozobrali v augustovom článku.
Tarify za prepravu plynu cez slovenské potrubia výrazne stúpnu. Regulačný úrad odobril novú metodiku.
Z takmer 64-miliónového balíka sa nerozdelilo všetko. Pozreli sme sa, ktorým projektom rezort hospodárstva schválil podporu a kto nepochodil.
Ukrajinská energetika prichádza o výrobné zdroje, čoraz viac elektriny musí dovážať.
Podpora bude mať formu priamych dotácií, v jednom prípade však pôjde o obojstranné rozdielové zmluvy.
Alternatívnym dodávateľom sa najviac darí v neregulovanom segmente, odhaľuje najnovšia štatistika.
Po rekordnom poklese sa spotreba elektriny na Slovensku mierne oživuje, hlási SEPS.
Referenčné obdobie, z ktorého bude ÚRSO vychádzať pri výpočte regulovaných cien, už skončilo.
Chcete, aby vám už nič dôležité neušlo? Prihláste sa k odberu e-mailového newslettra Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.