Spotreba plynu v teplárenstve klesla najhlbšie za sedem rokov. Teplárne využívajú viac iných palív, ukazuje štatistika.
Zvýšenie cien plynu sa podpísalo aj pod zmenu v palivovej štruktúre slovenského teplárenstva. Zatiaľ čo v uplynulých rokoch teplárne spotrebovávali plynu čoraz viac a jeho podiel na výrobe tepla stúpal, vlani sa trend otočil.
Ukazujú to najnovšie údaje o vývoji v tepelnom hospodárstve, ktoré vo svojej výročnej správe za rok 2023 priniesol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na čísla sme sa pozreli bližšie.
V článku sa dozviete:
- koľko plynu, biomasy, uhlia a biomasy vlani spotrebovali teplárne,
- ako sa zmenila palivová základňa teplární oproti predošlým rokom,
- ako sa vyvíjali ceny jednotlivých druhov palív.
Celková dodávka tepla v rámci tepelného hospodárstva vlani podľa údajov ÚRSO dosiahli 12 551 GWh. Oproti predošlému roku to bolo o 11,1 % menej. „Snaha znížiť nepriaznivé ekonomické dopady vysokých cien energií na život a podnikanie viedla k obmedzeniu spotreby tepla u väčšiny odberateľov,“ konštatuje regulátor.
Na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v bytových objektoch vlani z celkovej dodávky tepla pripadalo 34 %, v nebytových objektoch 25 %. Zvyšných 41 % dodávok smerovalo na technologické účely.
Plyn vytláča biomasa. Ale aj uhlie a olej
Celková spotreba plynu na Slovensku počas dvoch uplynulých rokov klesla takmer o štvrtinu. Dôvodom bolo aj zníženie spotreby v teplárenstve. Výrobcovia tepla vlani spotrebovali o 1 005 GWh plynu menej (-11 %) než v predošlom roku.
K výraznému prepadu došlo po rekordnom roku 2022, kedy ho teplárne spotrebovali rekordných 9 338 GWh. Vlaňajší pokles v spotrebe plynu podľa regulátora nastal „najmä z dôvodu jeho vysokej ceny“ (porovnaniu cien palív sa venujeme ďalej v texte).
Teplárne, ktoré tak mohli urobiť, preto kvôli zdraženiu plynu začali vo väčšej miere využívať iné palivá. „Aj cena týchto palív v roku 2023 nezvykle rástla, ale jednotkovo bola pre cenu tepla priaznivejšia ako cena zemného plynu. Túto skutočnosť využili najmä výrobcovia tepla pre veľké sústavy tepelných zariadení, ktoré disponujú viacpalivovou základňou, umožňujúcou do určitej miery variovať použité množstvo konkrétneho paliva na výrobu tepla,“ konštatuje ÚRSO.
Zo situácie na trhu tak vlani ťažila hlavne biomasa. Jej spotreba v teplárňach vlani stúpla na rekordných 1,24 mil. ton. Medziročne o 33 % (+ 309 000 ton). K nárastu spotreby pritom došlo po troch rokoch poklesu.
Darilo sa však aj uhliu. Teplárne ho vlani spálili 368-tisíc ton, čo bolo o 10 % viac než rok predtým (+ 33 000 ton). Najväčšími spotrebiteľmi pritom boli závody štátneho MH Teplárenského holdingu v Košiciach a Žiline. Pôvodným zámerom štátneho holdingu bolo skončiť s využívaním uhlia vo všetkých svojich prevádzkach už do konca predminulého roka 2022. Z tohto plánu ale zišlo.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.