Zisťovali sme, ako posledné mesiace ovplyvnili zámery ukončiť využívanie uhlia.
Kým v slovenskej elektroenergetike má uhlie, zdá sa, svoje dni zrátané, tepelná energetika s ním počíta naďalej. Štátni teplári prehodnotili svoj pôvodný plán ukončiť využívanie uhlia do roku 2023 a v súčasnosti si zabezpečujú ďalšie dodávky. Pýtali sme sa na podrobnosti.
V článku sa dozviete:
- čo hovorí ministerstvo o dotovaní uhlia v Elektrárni Nováky,
- ako sa zmenil plán štátnych teplární skončiť s uhlím,
- odkiaľ nakupujú uhlie pre teplárne v Žiline a Košiciach,
- ako sa zmenili ceny uhlia a či sa teplárom stále oplatí,
- aké zdroje majú nahradiť uhlie v Košiciach a Žiline.
Uhlie v teplárňach mal nahradiť najmä plyn
Hoci dlhodobým trendom v štátoch EÚ je pokles produkcie aj spotreby uhlia, minuloročné zdraženie plynu vrátilo uhlie do hry. Ďalším stimulom pre využívanie uhlia v Európe sa stal útok Ruska na Ukrajinu, po ktorom sa Nemecko (medzičasom odstavujúce svoje posledné jadrové elektrárne) začalo vo väčšom spoliehať práve na výrobu elektriny z uhlia.
V prípade Slovenska sa uhlie v súčasnosti používa na produkciu elektriny v Elektrárni Nováky. Na pláne ukončiť jej podporu tzv. uhoľnými dotáciami sa nič nemení ani pre prepuknutí aktuálnej energetickej krízy. „Ministerstvo hospodárstva od roku 2023 končí s dotáciami na výrobu elektriny z domáceho uhlia,“ potvrdil v reakcii na našu otázku tlačový odbor MH SR.
Na druhej strane plánovaná stopka pre uhlie v štátnych teplárňach dostala odklad.
Pôvodným zámerom MH Teplárenského holdingu (MHTH), pod ktorý spadajú teplárne v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, Zvolene a Žiline, bolo odstaviť uhoľné kotly najneskôr v budúcom roku. „So spaľovaním uhlia zamýšľame skončiť najneskôr v roku 2023. Nosným palivom teplární v skupine MHTH bude aj naďalej plyn v kombinácii s drevnou štiepkou,“ priblížil vo vlaňajšom rozhovore pre Energie-portal.sk vtedajší šéf holdingu Ľuboš Lopatka.
Zemný plyn, ktorý mal podľa plánov MHTH zohrať kľúčovú úlohu po vyradení uhlia, pri pohľade na celkové čísla za celé slovenské teplárenstvo jasne dominuje. V rokoch 2017 - 2020 sa z neho stabilne vyrábalo viac ako 50 % tepla v krajine a až s veľkým odstupom v palivovej základni teplární ďalej nasledovali biomasa a uhlie (s podielom na výrobe tepla zhodne po cca 18 %).
Zo šestice prevádzok patriacich do MH TH aktuálne využívajú uhlie dve, a to tepláreň v Žiline (bývalá Žilinská teplárenská, a.s.) a Košiciach (bývalá Tepláreň Košice, a.s.). Kým v prvej z menovaných ide o hnedé uhlie, najväčšia tepláreň východného Slovenska spaľuje čierne uhlie. Každá z dvoch teplární pritom ročne dodáva stovky gigawatthodín (GWh) tepla a uhlím pokrýva približne 50 % svojej energetickej potreby.
„Pôvodný zámer bol, že so spaľovaním uhlia naše teplárne skončia do roku 2023,“ uviedol v reakcii na naše otázky Viliam Mrvečka, ktorý tento rok vystriedal Marcela Vrátného na pozícii výrobného riaditeľa MHTH. „Po vypuknutí vojenského konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom bolo nutné analyzovať možnosti prevádzky zariadení v prípade čiastočného obmedzenia alebo dokonca úplného zastavenia dodávok plynu.“
Viliam Mrvečka | Foto: MHTH
Zostáva vám 43% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.